Kozminski Inspiracje 2021
12.10.2021

„Koźmiński – Inspiracje” – zapraszamy do udziału w II edycji spotkań, poprzez które chcielibyśmy zachęcić Was do zanurzenia się w materii innej od tej, którą zajmujemy się na co dzień.

Spotkania będą odbywać się stacjonarnie (z możliwością dołączenia online) w poniedziałki o godzinie 18:00.

Specjalnie dla naszej społeczności pierwsze zajęcia październikowe prowadzi prof. dr hab. Krzysztof Dołowy – profesor zwyczajny nauk przyrodniczych, biolog, fizyk, chemik, popularyzator wiedzy, polityk, specjalista z zakresu biofizyki i elektrofizjologii.

UWAGA!  W związku z dużym zainteresowaniem cyklem „Koźmiński – Inspiracje”, prowadzimy zapisy na zajęcia. Liczba miejsc w trybie stacjonarnym jest limitowana – tylko osoby, które wypełnią formularz i otrzymają potwierdzenie, będą mogły wejść do sali wykładowej. Zapisy prowadzimy oddzielnie na każde zajęcia, poprzez formularz jotform, dostępny pod opisem każdego z wykładów. 

Dlaczego warto dołączyć w formie stacjonarnej?

Uczestnicy zajęć w tym trybie będą mieli możliwość zadawania pytań! Uczestników, którzy nie mogą dołączyć w formie stacjonarnej, zapraszamy do transmisji online. Linki do spotkań MS Teams zostaną podane wkrótce. 

Kalendarz zajęć – październik: 18.10 godz. 18:00, sala D/301 „Magia, nauka i pseudonauka” – prof. dr hab. Krzysztof Dołowy Ewolucyjna przeszłość naszego gatunku jest wbudowana w naszą psychikę. Zwracamy uwagę na ruch i przypisujemy mu intencję, wierzymy w połączenie między przedmiotem i miejscem, zapamiętujemy sukcesy i zapominamy o porażkach. Takie magiczne myślenie leży u podstaw pseudonauk. Na czym polega różnica między nauką i pseudonauką? 

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA STACJONARNE

Link do spotkania online MS Teams: https://bit.ly/magia_nauka_i_pseudonauka

25.10 godz. 18:00 sala D/200  „Czym jest prawda w różnych dziedzinach wiedzy?” – prof. dr hab. Krzysztof Dołowy W każdej dziedzinie wiedzy są profesorowie, którzy piszą mądre artykuły i książki. Ale do jakiego stopnia możemy zaufać ich twierdzeniom? Czy użyteczność prawd głoszonych przez  fizyka jest taka sama jak prawdy historyka czy prawnika?

ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA STACJONARNE

Link do spotkania online MS Teams: https://bit.ly/czym_jest_prawda_w_roznych_dziedzinach_wiedzy

Śledźcie naszą stronę, na której będziemy zamieszczać informacje o kolejnych spotkaniach.

Prof. dr hab. Krzysztof Dołowy (ur. 1949 w Warszawie) – profesor zwyczajny nauk przyrodniczych, biolog, fizyk, chemik, popularyzator wiedzy, polityk, specjalista z zakresu biofizyki i elektrofizjologii, autor stu publikacji i kilku książek naukowych, współzałożyciel Festiwalu Nauki i Pikniku Naukowego w Warszawie, stypendysta w Bostonie, Nashville, Glasgow, Helsinkach, Cardiff, długoletni kierownik Katedry Fizyki w SGGW, uczestnik wydarzeń marcowych 1968, przewodniczący Solidarności w CMKP 1980, poseł na Sejm II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i później Unii Wolności 1993, radny Sejmiku Mazowieckiego 1998, współzałożyciel Stowarzyszenia na rzecz Humanizmu i Etyki Niezależnej, członek Rady Programowej Polskiego Radia i licznych towarzystw i komitetów naukowych, liberał, humanista, ateista. Autor książki „Wbrew Bogom, czyli od magii i religii do metody naukowej… i z powrotem”, wyd. CeDeWu, Warszawa 2020.