Ranking Firm Pozytywnego Wpływu 2022
01.07.2022

Firmy i organizacje pozytywnego wpływu - ranking 2022

Od 16 lat Akademia Leona Koźmińskiego wskazuje firmy odpowiedzialne społecznie. Przez wszystkie edycje przewinęło się już 250 takich firm, a liderzy pozytywnego wpływu umocnili swoje pozycje, stając się wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorstw.

Najczęściej zwycięzcą rankingu byli Orange Polska i Schenker. W tym roku, w klasyfikacji generalnej zwyciężył ING Bank Śląski. Drugie miejsce ex equo zajęli: Santander Bank Polska, Orange Polska, ERGO Hestia, DB Schenker i BNP Paribas Bank Polska. Trzecie miejsce przypadło firmom: PZU, L’Oreal Polska, Coca-Cola HBC i Allegro.

Ponadto w rankingu wskazano liderów sektorowych. Pełna ich lista znajduje się na stronie http://rankingodpowiedzialnychfirm.pl/

Oprócz dużych korporacji, dla których wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie stało się ważnym elementem strategii, autorzy rankingu od 2018 roku wybierają także młode firmy i organizacje, w których DNA wpisana jest troska o ekologię, zdrową żywność, lepszą jakość życia i ograniczanie śladu węglowego. Część z nich uzyskała finansowane od funduszy VC i odnosi pierwsze sukcesy rynkowe. W tegorocznej edycji rankingu startupów pozytywnego wpływu nagrodzono 24 takie inicjatywy, m. in. Vegan Fisch, My Egg, Znika, Hydrum, Humati, Swapp, Resql. Na podstawie zebranych informacji powstaje obszerny raport prezentujący zaangażowane społecznie startupy, który jest dostępny bezpłatnie na stronie: http://rankingodpowiedzialnychfirm.pl 

Za merytoryczną stronę obu rankingów odpowiadają prof. Bolesław Rok z naszej Akademii i redaktor Jarosław Horodecki. Partnerem Akademii Leona Koźmińskiego jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte a patronem medialnym „Dziennik Gazeta Prawna”.