„Długowieczne firmy Warszawy” – raport wykładowców ALK: dr Anny Pikos i dra Tomasza Olejniczaka

01.02.2021

Zachęcamy do lektury najnowszego raportu dr Anny Pikos i dra Tomasza Olejniczaka z Katedry Zarządzania ALK pt. "Długowieczne firmy Warszawy". Cała publikacja dostępna jest TUTAJ.

Wiele przedsiębiorstw znajduje się obecnie w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19. Na szczególną uwagę zasługują jednak małe i średnie firmy rodzinne oraz zakłady rzemieślnicze, których korzenie sięgają czasów przedwojennych.

Historia tych przedsiębiorstw, to historia wielokrotnie dramatyczna, naznaczona nieciągłością i wyzwaniami. Te firmy, które przetrwały, a jest ich naprawdę niewiele, stanowią nieodłączny element dziedzictwa kulturowego i społecznego Warszawy. Z jednej strony mogą one stanowić inspirację jak przetrwać w najtrudniejszych momentach historii, a z drugiej zasługują na szczególną uwagę oraz wsparcie otoczenia.

Niniejsza publikacja jest inspirowana społecznymi akcjami zorganizowanymi przez warszawiaków w celu ratowania małych i średnich firm warszawskich takich jak ponad 100-letni Sklep Ogrodniczy „U Jadzi” w marcu 2020 oraz Rurek z Wiatracznej w listopadzie 2020. Pod wpływem tych akcji postanowiliśmy opracować listę przedwojennych małych i średnich przedsiębiorstw, która mogłaby pomóc mieszkańcom Warszawy w ich odkrywaniu i wspieraniu w tym trudnym okresie. Celem autorów jest również zapobiegnięcie sytuacjom takim jak zamknięcie po 120 latach stacjonarnego punktu Pracowni Rękawiczek Tomasza Kowalskiego przy ul. Chmielnej 10, czy likwidacja firmy 100-letniego producenta zapałek w Czechowicach Dziedzicach.

W procesie opracowywania listy wykorzystaliśmy zasoby bazy najstarszych polskich firm Akademii Leona Koźmińskiego, zasoby bazy Historii Polskich Spółek Akcyjnych opracowanej przez przedstawicieli Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych oraz zasoby interaktywnej bazy warszawskich rzemieślników opracowanej przez Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Listę przedwojennych warszawskich przedsiębiorstw postanowiliśmy ograniczyć do małych i średnich przedsiębiorstw, firm rodzinnych oraz zakładów rzemieślniczych. Lista zawiera nazwę firmy, adres oraz stronę internetową. Dodatkowym elementem jest mapa, która pozwoli Państwu na łatwiejszą lokalizację firmy – być może często przechodzą Państwo obok tych firm, nie wiedząc jak ciekawą posiadają historię. Mamy świadomość, że prezentowana przez nas lista może być niepełna, stąd prosimy o kontakt wszystkie osoby, które posiadają informacje o przedwojennych firmach warszawskich. Mamy nadzieję, że niniejsze publikacja przyczyni się do przetrwania w tym trudnym okresie choćby jednego przedwojennego warszawskiego przedsiębiorstwa.

dr Anna Pikos dr Tomasz Olejniczak

dr Anna Pikos Jest adiunktem w Katedrze Zarządzania w Akademii Leona Koźmińskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują trzy obszary: historię biznesu, długowieczność organizacyjną i sektor publiczny. Obecnie Anna prowadzi projekt „Czynniki długowieczności polskich firm”, w ramach którego bada strategie firm mających ponad 100letnią tradycję. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Archiwów oraz European Business History Association.

dr Tomasz Olejniczak W 2012 roku rozpoczął pracę w Katedrze Zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie w 2014 roku uzyskał tytuł doktora. Jego zainteresowania badawcze obejmują japońskie zarządzanie, długowieczność organizacyjną i historię biznesu. Od 2015 roku dołączył do Międzynarodowej Rady Archiwów oraz European Business History Association i aktywnie zaangażował się w popularyzację i rozwój Archiwów Biznesowych w Polsce. Jeżeli Państwa firma ma tradycję przedwojenną prosimy o kontakt: apikos@kozminski.edu.pl, tolejniczak@kozminski.edu.pl

Cały raport.

 

flaga i godlo pl

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI w ramach programu SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAUKI

Zadanie: KOZMINSKI INSIGHT Wysokość dofinansowania i wartość zadania: 216 667 zł Zadanie ma na celu podniesienie rozpoznawalności działalności naukowej Akademii Leona Koźmińskiego, aby zwiększyć oddziaływanie badań naukowych na funkcjonowanie otoczenia społeczno-gospodarczego.

Czytaj także