ALK liderem w rankingu "Perspektyw"

17.07.2020

Z dumą i radością informujemy, że zajęliśmy pierwsze miejsce wśród uczelni ekonomicznych w Polsce oraz od 21 lat niezmiennie pozostajemy najlepszą uczelnią niepubliczną w rankingu „Perspektyw” 2020.

Akademia Leona Koźmińskiego zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich uczelni ekonomicznych w Polsce. Miejsce drugie przypadło Szkole Głównej Handlowej, a trzecie – Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Poznaniu.

Od 10 lat stajemy na podium tego rankingu, ale w tym roku zwyciężając, po raz pierwszy nie dzielimy tego miejsca z inną uczelnią.

Koźmiński awansował również na 15 miejsce w Polsce w ogólnym zestawieniu uczelni akademickich. Od 21 lat jesteśmy też nieprzerwanie najlepszą uczelnią niepubliczną w Polsce. Do kryteriów, branych pod uwagę w tegorocznym rankingu, należały takie czynniki jak: siła naukowa, absolwenci na rynku pracy, umiędzynarodowienie, warunki kształcenia, prestiż oraz innowacyjność.

Dodatkowo ALK zajęła 4 miejsce w kategorii Prestiż akademicki i 12 miejsce w kategorii Absolwent na rynku pracy.

– To sukces naszej świetnej kadry naukowo-dydaktycznej, ambitnych projektów badawczych rozwijanych na uczelni, sprawnej administracji, ale przede wszystkim to zasługa naszych absolwentów, którzy idąc w świat z dyplomem Akademii Leona Koźmińskiego odnoszą spektakularne sukcesy – komentuje wyniki rankingu prof. Witold Bielecki, rektor ALK.

Ranking uczelni ekonomicznych to niejedyne zestawienie, w którym występujemy razem ze Szkołą Główną Handlową. W rankingach dziennika "Financial Times" jesteśmy klasyfikowani np. w European Business Schools Ranking, odpowiednio ALK na 48 miejscu, a SGH na 69. Tam ceni się przede wszystkim kariery absolwentów i przestrzeganie przez uczelnię standardów wyznaczanych przez powszechnie uznawane akredytacje, a Akademia Leona Koźmińskiego jako jedyna w Polsce posiada ich komplet: EQUIS, AACSB i AMBA.

– Okazuje się, że osiągnąć sukces za granicą jest czasem łatwiej niż zdobyć uznanie we własnym kraju, dlatego szczególnie cieszymy się z dzisiejszego wyniku rankingu „Perspektyw”. Jest on użytecznym narzędziem dla tegorocznych maturzystów w wyborze dalszej edukacji – powiedział prof. Grzegorz Mazurek, rektor-elekt ALK.

Wręczenie dyplomów zwycięzcom tegorocznego rankingu miało nietypową oprawę, odbywało się bowiem z przestrzeganiem reżimu sanitarnego spowodowanego pandemią koronawirusa. W uroczystości wzięli udział rektorzy i przedstawiciele uczelni, a gościem honorowym był Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który pogratulował laureatom.

Więcej na temat Rankingu.