Akademia Leona Koźmińskiego partnerem merytorycznym Festiwalu Przyszłości: BOMBA MEGABITOWA, organizowanego z okazji setnych urodzin Stanisława Lema.

12.08.2021

W ramach Festiwalu w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędą się debaty i spotkania, w których wezmą udział prof. Grzegorz Mazurek, Rektor naszej Akademii, oraz prof. ALK dr hab. Aleksandra Przegalińska, Prorektorka ds. Współpracy z Zagranicą i ESR, opiekunka merytoryczna naszych studiów z obszaru AI.

W wydarzeniu wezmą także udział m.in. prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Radosław Rak, Filip Chajzer, Robert Więckiewicz, Natalia Hatalska, Tomasz Rożek i Karol Bielecki, Ewa Lipska czy e-sportowiec Jarosław „Pasha” Jarząbkowski. Rozmowy dotyczyć będą przyszłości człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii.

BOMBA MEGABITOWA festiwal przyszłości to święto kultury, technologii i nauki zorganizowane z okazji 100. urodzin Stanisława Lema jako kulminacja obchodów trwającego obecnie Roku Lema. Celem wydarzenia jest oddanie intelektualnego geniuszu tego pisarza oraz ogromnej rozpiętości jego zainteresowań. Festiwal odbędzie się w Krakowie – mieście, w którym pisarz spędził większość życia oraz gdzie powstała większość jego książek.

Spotkania festiwalowe z udziałem naszych ekspertów:

• 13 września, godz. 16:00

„Patrząc w przyszłość: AI a literatura” – rozmowa prof. Aleksandry Przegalińskiej z Radosławem Rakiem, laureatem Nagrody Literackiej Nike, o przyszłości kultury w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji.

• 14 września, godz. 11:15

„Futurystyczna lekcja polskiego” – wykład, w którym prof. Przegalińska opowie, jak mogą wyglądać lekcje w szkole za 10/15 lat. Spotkanie skierowane jest do uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej oraz liceów.

• 14 września, godz. 15:00

„Nowa Cyberiada. Czy technologie nas zbawią?” – dyskusja z udziałem prof. Grzegorza Mazurka. Tematem rozmowy będzie kierunek rozwoju społeczeństwa informacyjnego i czekającej nas przyszłości.

Cały program wydarzenia TUTAJ

Organizatorami Festiwalu, który potrwa od 10 do 14 września 2021 r., są Miasto Kraków, KBF oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Więcej na temat Roku Lema TUTAJ