Wesprzyj Fundację Rozwoju
Strona główna

Zrównoważone finanse dla instytucji sektora finansowego

Poziom
Studia podyplomowe
Czas trwania
1 rok
Język
PL
Uzyskany tytuł
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
Tryb
W weekend

O studiach

Cel studiów

Program dostarcza przede wszystkim praktycznej oraz najaktualniejszej wiedzy z dziedziny finansów. Jest on dedykowany głównie dla pracowników instytucji finansowych. Stworzony został we współpracy Akademii Leona Koźmińskiego z Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF).

Program gwarantuje dostęp do najlepszych praktyk oraz wiedzy menedżerskiej ważnej w czasach zrównoważonej transformacji w finansach.

Studia na tym kierunku to wyjątkowa okazja do:

  • poznania aktualnych praktyk rynkowych oraz możliwych strategii inwestycyjnych uwzględniających aspekty zrównoważonego rozwoju;
  • pogłębienia wiedzy o metodach analizy ESG-  ich finansowej istotności w kontekście oceny atrakcyjności inwestycyjnej i ryzyka kredytowego;
  • zapoznania się z najnowszymi regulacjami istotnymi z puntu widzenia instytucji finansowych;
  • program przygotowuje do efektywnego zarządzania ryzykiem i wykorzystywania szans zrównoważonego finansowania w różnych klasach aktywów. 

Dołącz do nas i stań się liderką lub liderem w transformacji sektora finansowego!

Atuty kierunku

1
NAUKA PRZEZ DZIAŁANIE

Rozpoczynamy od zdefiniowania indywidualnych wyzwań w zakresie zrównoważonych finansów, aby następnie w interdyscyplinarnych zespołach tworzyć strategiczną mapę drogową do tworzenia zrównoważonych produktów finansowych i dostosowywania wewnętrznych procesów w instytucjach finansowych.

2
WYTRAWNI EKSPERCI Z POLSKICH I MIĘDZYNARODOWYCH RYNKÓW FINANSOWYCH

Zespół czołowych ekspertów w dziedzinie zrównoważonych finansów z Polski, Wielkiej Brytanii, a także współpracownicy Komisji Europejskiej oraz zaproszeni prelegenci z instytucji finansowych i niefinansowych w UE.

3
INNOWACYJNE PODEJŚCIE

Nieszablonowe myślenie oraz innowacyjne rozwiązania będą stymulowane przy użyciu ChatGPT, metody blended learningu oraz narzędzi LinkedIn Learning, a także Bloomberga.

4
SPOŁECZNOŚĆ ZRÓWNOWAŻONYCH FINANSÓW

Członkostwo w społeczności profesjonalistów ds. zrównoważonego finansowania pozwoli Ci być na bieżąco z głównymi tematami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, dostarczy nowych pomysłów, cennych opinii i umożliwi dzielenie się swoim doświadczeniem w zaufanym środowisku ekspertów.

Partnerzy

POLSIF to stowarzyszenie non-profit zrzeszające szerokie grono praktyków rynku kapitałowego i finansowego w Polsce zorientowane na:

  • rozwój i wspieranie branży finansowej  w obszarze zrównoważonych inwestycji i finansów oraz
  • tworzenie i  promowanie najlepszych praktyk związanych z implementacją wymogów ESG w instytucjach finansowych.

www.polsif.org

Adresaci studiów

Program ten jest skierowany do absolwentów studiów różnych dyscyplin z doświadczeniem zawodowym w sektorze finansowym oraz z pasją rozwoju w zakresie zrównoważonego rozwoju.  Zapraszamy przedstawicieli instytucji finansowych i biznesowych, dyrektorów, kadrę kierowniczą, przedstawicieli regulatorów rynku, urzędników państwowych i specjalistów z sektora inwestycyjnego.  Program studiów podyplomowych dostarczy praktycznej, najnowszej wiedzy również doświadczonym specjalistom.

Group of People

Kierownik studiów

prof. NU Franjo Mlinarič

Doświadczony wykładowca i konsultant z międzynarodową praktyką w sektorze prywatnym i publicznym, współzałożyciel startupu BI i prywatnego Instytutu iRDM, redaktor stowarzyszony Lex Localis, a od 2019 do 2024 roku szef topowego programu magisterskiego FT w dziedzinie finansów i rachunkowości w Akademii Leona Koźmińskiego.

Uwielbia łączyć dyscyplinę naukową z doświadczeniem doradczym w środowisku międzynarodowym. Większość swojego doświadczenia w regionie SW Balkan zdobywał, będąc wiodącym doradcą ekonomicznym dla różnych kluczowych projektów krajowych (autostrady, telekomunikacja, infrastruktura lotniskowa, instalacje spalarniowe i przemysł motoryzacyjny) oraz autorem dużych badań oddziaływania gospodarczego.

Jest doświadczonym ekspertem sądowym w sprawach związanych z wyceną, restrukturyzacją, szkodami biznesowymi oraz strukturyzowanymi produktami finansowymi. Jego badania koncentrują się na zrównoważonym tworzeniu wartości i transformacji modelu biznesowego, a także na ekonomicznym wpływie inwestycji publicznych. Jest współautorem wielu książek i artykułów.

Korzyści dla uczestników studiów

Dzięki tym studiom zdobędziesz umiejętności i wiedzę, aby móc sprawniej funkcjonować w przestrzeni zawodowej  zorientowanej  na zrównoważony rozwój. 

Wyróżnij się w szybko zmieniającym się ekosystemie biznesowym, napędzaj wzrost gospodarczy, wspieraj innowacje i pozytywnie wpływaj na społeczeństwo oraz środowisko.

Perspektywa zawodowa

Jako absolwentka/absolwent tego programu będziesz przygotowana/ny do objęcia ciekawych stanowisk związanych z zarządzaniem ryzykiem, zrównoważonym finansowaniem oraz inwestycjami ESG w instytucjach finansowych, np.:

  • Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju
  • ESG Manager
  • ESG Risk Manager
  • ESG Portfolio Manager
  • Impact investment Manager
  • Ekspert ESG w organizacji pozarządowej
  • Ekspert ESG w instytucji publicznej
  • Ekspert ESG w instytucjach finansowych
  • Specjalista ds. zrównoważonego rozwoju
  • Specjalista ds. zgodności (compliance)
  • Koordynator ESG
  • ESG Analityk/konsultant

Nawet jeśli nie koncentrujesz się na karierze w ESG, to pamiętaj, że obecnie na wszystkich kierowniczych stanowiskach w organizacjach wymagane jest posiadanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie ESG.

Program

Ramowy program studiów

Całkowita liczba godzin dydaktycznych: 194* (razem z zaliczeniami)

* jedna godzina dydaktyczna = 45 minut

  • Zajęcia integracyjne – 2 h
  • Wprowadzenie do zrównoważonych finansów i inwestycji – 8 h
  • Strategie zrównoważonego inwestowania – 16 h
  • Analiza danych ESG - 16 h
  • Wycena instrumentów finansowych z wykorzystaniem danych ESG - 16 h
  • Zarządzanie ryzykiem klimatycznym i zrównoważonym rozwojem w IF - 16 h
  • Tworzenie strategii transformacji dla IF i plan transformacji – 8 h
  • Praktyka ESG w zakresie analizy, budowy i zarządzania portfelem – 14 h
  • Zielone i zrównoważone produkty i instrumenty – 16 h
  • Wymogi raportowe banków i firm inwestycyjnych – 16 h
  • Zrównoważone inwestowanie w funduszach Private Equity/VC – 16 h
  • Zrównoważone inwestowanie w praktyce-Impact investing i integracja ESG – 12 h
  • Rozwiązania oparte na naturze (TNFD),  Blue Finance i rola sektora publicznego – 16 h
  • Komunikacja i Greenwashing – 8 h
  • PROJEKT KONCOWY – 16 h
Course Catalog

Organizacja zajęć

Zajęcia odbywają się w soboty 8.45-15.45 i niedziele 8.45-15.45. Przewidziane są dwa zjazdy stacjonarne na semestr, reszta zajęć odbędzie w trybie online. Studia prowadzone są w języku polskim. Część naszych ekspertów to osoby zza granicy, a więc część literatury będzie w języku angielskim. 

Planowane terminy zjazdów w I semestrze studiów:

Terminy zjazdów będą opublikowane w styczniu 2025.

Społeczność

Wiodący wykładowcy

Krzysztof Kamiński

Doświadczony menedżer wysokiej rangi w sektorze finansowym, głównie w obszarach rynków kapitałowych, funduszy inwestycyjnych i zarządzania aktywami. Członek CFA Institute od 2009 roku, od 2012 roku CFA Charterholder. Licencjonowany doradca inwestycyjny (nr 819). Od 2022 roku posiada certyfikat CFA w zakresie ESG Investing.

W latach 2007 -2013 pracował w HSBC Global Asset Management rozwijając dystrybucję globalnych funduszy inwestycyjnych HSBC w Polsce Od 2013 r. pracuje jako Członek Zarządu Millennium TFI S.A. nadzorując obszary zarządzania aktywami, sprzedaży, marketingu, komunikacji oraz odpowiadając za projekty strategiczne TFI.

 

Marlena Janota

Członkini Zarządu Santander Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. oraz Zarządu Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF)

Absolwentka Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz programów typu executive management, m.in. w École des Hautes Etudes Commerciales de Paris (HEC Paris), SDA Bocconi, London School of Economics, University of Cambridge.
Z rynkiem finansowym związana od 2001 roku. Natomiast z grupą kapitałową Santander Bank Polska S.A.– od 2005 roku. Od 2011 roku pełni funkcję Członkini Zarządu Santander TFI Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych S.A, gdzie odpowiada za Obszar Sprzedaży i Marketingu.
Ma kompetencje m.in. w  tworzeniu i wdrażaniu strategii biznesowej  (w tym implementacji ESG), marketingu i sprzedaży produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych, rozwoju oferty  produktowej (w tym funduszy inwestycyjnych zgodnych z art. 8 i 9 rozporządzenia SFDR) , zarządzaniu zespołem (skoncentrowane na D&I), transformacji cyfrowej (w tym AI).
Marlena Janota jest również – działającą społecznie- członkinią zarządu stowarzyszenia Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF) – organizacji pozarządowej non profit, której celem jest rozwój polskiego rynku zrównoważonych inwestycji i finansów poprzez tworzenie i promowanie najlepszych praktyk.

Piotr Dmuchowski

Piotr Dmuchowski jest absolwentem Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz absolwentem Heriot-Watt University w Edynburgu z tytułem First Class Master of Arts with honours. Ukończył również studia podyplomowe na Uniwersytecie Cambridge w zakresie Zrównoważonego Zrządzania oraz kurs podyplomowy na Uniwersytecie Oxfordzkim w zakresie inwestycji na rynkach prywatnych.
Doświadczenia zawodowe związane z rynkiem finansowym zdobywał w HSBC Polska, gdzie w okresie 2008-2022 pracował na wielu stanowiskach w pionie Global Markets.  W latach 2020-2022 pełnił funkcję Skarbnika HSBC Polska oraz koordynował ofertę produktowa ESG w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz krajów rozwijających się w europejskiej strefie czasowej. W trakcie swojej kariery w banku brał udział w realizacji wielu ważnych transakcji w tym, przede wszystkim pionierskich emisjach obligacji Polski w Chinach (Panda bond) oraz Zielonych (pierwsze w historii Zielone obligacje wyemitowane przez Państwo).
Od 2022 roku Piotr Dmuchowski jest Członkiem Zarządu TFI PZU w roli CIO, gdzie odpowiada za działalność inwestycyjna. Obejmuje ona zarówno portfele własne Grupy PZU oraz fundusze zewnętrzne oraz programy emerytalne oraz szeroki zakres klas aktywów obejmujących nieruchomości, inwestycje alternatywne oraz akcje i obligacje. Piotr zajmuje się również rozwojem metodologii i procesów inwestycyjnych oraz nowych zrównoważonych funduszy inwestycyjnych.
Piotr Dmuchowski jest również współautorem publikacji naukowych z zakresu Zrównoważonych Finansów opublikowanych w recenzowanych pismach naukowych (impact factor>9) oraz autorem wielu wystąpień i publikacji w pismach branżowych i mediach w tej tematyce.
 

Roksana Kałużna - Bałazy

Wiceprezes Zarządu Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF)

Założycielka, wiceprezes Zarządu i liderka Centrum Prawnego Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF). Adwokatka, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doradza prawnie podmiotom gospodarczym w procesach zrównoważonej transformacji i w zakresie uwzględniania aspektów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG) w działalności gospodarczej. Specjalizuje się w zrównoważonych finansowaniach dłużnych w formie kredytów i instrumentów finansowych oraz zagadnieniach regulacyjnych dotyczących instytucji finansowych. Brała udział w pionierskich transakcjach z zakresu zrównoważonych finansowań na rynku polskim i międzynarodowym. Prowadzi wykłady i warsztaty oraz jest autorem publikacji z zakresu regulacji prawnych ESG.

 

 

Prof. Robert Sroka

Partner i Dyrektor ds. ESG w firmie Abris Capital Partners. Członek Komitetu ESG Invest Europe. Wcześniej pracował w firmie EY w dziale Forensic & Integrity oraz był członkiem zespołu ds. Zmian Klimatu i Usług Zrównoważonego Rozwoju. Robert był członkiem Rady Doradczej ds. CSR dla Premiera Polski oraz przewodniczącym Grupy Roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji. Był również przewodniczącym Grupy Roboczej ds. etyki biznesu w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Ministerstwie Rozwoju.

Jest autorem i współautorem licznych raportów poświęconych ESG (Environmental, Social, and Governance), które można pobrać ze strony www.robertsroka.pl, oraz książek "Nieznanie Liderzy Współczesnej Etyki Biznesu" i "Etyka i Prawa Człowieka w Biznesie".

Robert został uznany ESG Professional of the Year 2022 (Profesjonalista Roku) przez magazyn Drawdown w branży private equity.

Joanna Ałasa

Członek zarządu Sustainable Investment Forum Poland (PolSIF) oraz wiodący Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju w ING Banku Śląskim.  Współzałożycielka 30%Club Poland oraz koordynatorka Grupy Inwestorskiej Klubu. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość, specjalizacja Bankowość Inwestycyjna. Studiowała także w Singapurze (Singapore Management University) oraz we Włoszech (Universita Bocconi), gdzie realizowała międzynarodowy program menedżerski CEMS MIM. Poza licencją doradcy inwestycyjnego posiada tytuł CFA oraz ACCA.
Karierę zawodową rozpoczęła na rynku kapitałowym w 2010 roku w biurze maklerskim Wood&Co. Następnie kontynuowała pracę zawodową w NN Investment Partners TFI jako członek zespołu zarządzającego aktywami funduszu oraz Zastępca Dyrektora Działu Analiz oraz Specjalista ds. Zrównoważonego Rozwoju

Maria Krawczyńska-Kaczmarek

Liderka, ekspertka, menedżerka, pasjonatka, trenerka i wykładowczyni z ponad 10-letnim doświadczeniem w zakresie praktyki zrównoważonego rozwoju, CSR, ESG i zrównoważonych finansów.

Director, Sustainability and Reputational Risk w Standard Chartered Bank. Z ramienia Zarządu nadzoruje merytoryczny rozwój FOB. Od sierpnia 2023 r. do marca 2024 r. w roli dyrektorki generalnej odpowiadała za rozwój i transformację organizacji oraz zarządzanie projektami i zespołem FOB.

Aktywnie zaangażowana w rozwój i promowanie tematyki zrównoważonego rozwoju w lokalnych i międzynarodowych inicjatywach.

Od marca 2024 członkini EFRAG Banking Advisory Panel – ciała doradczego wspierającego przygotowanie sektorowych ESRS.

Członkini Grup Roboczych w ramach Platformy Zrównoważonych Finansów przy MF. Członkini Komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej oraz Rady Innowatorów ESG Polskiego Stowarzyszenia ESG.

Wykładowczyni i trenerka w m.in. Uczelni Łazarskiego, Szkole Głównej Handlowej, Polskiej Izbie Biegłych Rewidentów, GPW Growth, Szkole ESG, Instytucie Compliance, EY Academy of Business. Jurorka w konkursie The Best Annual Report Instytutu Rachunkowości i Podatków.

Inicjatorka, członkini założycielka i członkini Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia POLSIF – Sustainable Investment Forum Poland.

W latach 2017-2023 roku była odpowiedzialna za zarządzanie i realizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Banku BNP Paribas, stworzenie obszaru Sustainability w banku, wprowadzenie raportowania zintegrowanego a także rozwój obszaru zrównoważonych finansów i stworzenie centrum kompetencji w zakresie strukturyzacji zrównoważonych produktów. Inicjatorka programu Bank Zielonych Zmian. Członkini Zarządu Fundacji BNP Paribas.

Od okresie 2021-2023 r. była członkinią grupy roboczej ds. wypracowania jednolitego standardu raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS) dla UE (zgodnie z CSRD) w ramach prac EFRAG.

Doświadczenie zawodowe w obszarze zrównoważonego rozwoju zdobywała również m.in. w zespole Deloitte Sustainability Consulting Central Europe, gdzie odpowiadała za projekty z zakresu raportowania niefinansowego, strategiczne zarządzanie CSR/ESG i zarządzanie projektami na rzecz klientów biznesowych i instytucjonalnych na skalę Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej zajmowała się CSR w Tchibo Warszawa i filantropią korporacyjną w Forum Darczyńców.

Alumna Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończyła kurs ze zrównoważonych finansów na Uniwersytecie Cambridge.

Prywatnie aktywnie zaangażowana społecznie, głęboko wierzy w synergię celów biznesowych i społecznych, z dewizą „po pierwsze człowiek”.

Robert Adamczyk

Kierownik sektora i starszy specjalista ds. środowiska w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD). W banku jest odpowiedzialny za badania przedinwestycyjne oraz analizę ryzyka ESG (Environmental, Social, and Governance) projektów energetycznych, przemysłowych i infrastrukturalnych w krajach działalności banku. Robert jest ekspertem Europejskiej Platformy ds. Zrównoważonego Rozwoju (EU Platform for Sustainable Finance - platforma 1.0 i 2.0 - trwające prace), zajmującym się opracowywaniem europejskiej taksonomii, oraz ekspertem w grupie roboczej ds. raportowania o różnorodności biologicznej w sprawozdaniach finansowych w latach 2021-2022 (TNFD - Task Force for Nature-related Financial Disclosure). Robert pracował nad wytycznymi dotyczącymi raportowania ESG we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), a także z Giełdą Papierów Wartościowych w Bukareszcie dla Giełdy Papierów Wartościowych w Pradze, a w 2023 roku pracuje nad aktualizacją Wytycznych ESG GPW. Robert jest ekspertem EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group) ds. standardów raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD (kohorta 4, obejmująca zanieczyszczenia i emisje, a także różnorodność biologiczną).

Do 2004 roku Robert był Dyrektorem Departamentu Ochrony Środowiska w WS Atkins Poland (Atkins), departamentu, który założył w 1997 roku. Robert ukończył King's College London i Imperial College London oraz pracuje od 1993 roku. W swojej karierze zawodowej brał udział w kilkuset audytach i analizach środowiskowych, w tym ocenach oddziaływania na środowisko w imieniu inwestorów przemysłowych, instytucji finansowych, Skarbu Państwa i międzynarodowych instytucji finansowych. Posiada wiedzę z zakresu zarządzania ryzykiem związanym z kwestiami środowiskowymi i społecznymi (E&S). Robert jest głównym audytorem IEMA (Institute of Environmental Management and Assessment) oraz oceniającym środowiskowym i członkiem RICS Europe (Royal Institution of Chartered Surveyors). Specjalizuje się w wdrażaniu wymagań Unii Europejskiej, w tym wymagań dyrektywy IED oraz prowadzeniu ocen oddziaływania na środowisko inwestycji zgodnie z wymaganiami międzynarodowych instytucji finansowych i dyrektywami UE. Przez 8 lat pełnił funkcję przewodniczącego rady pracowniczej EBRD (odpowiednik rady zakładowej).

 

dr Magdalena Krukowska

Dr Magdalena Krukowska, dziennikarka polskiej edycji magazynu Forbes, twórczyni i redaktor prowadząca sekcji zrównoważonego rozwoju, ekspertka programu ONZ Climate Leadership. Od wielu lat promuje problematykę etyki, odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju biznesu w polskich i międzynarodowych mediach. Jej artykuły i reportaże ukazywały się m.in. w amerykańskim Forbesie, Polityce, Newsweeku, Dzienniku Gazecie Prawnej, Obserwatorze Finansowym, Le Monde Diplomatique i La Libre. Jest laureatką wielu nagród, m.in. „Pióro Odpowiedzialności” Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Investigative Journalism for Europe. Na Akademii Leona Koźmińskiego obroniła doktorat z wyróżnieniem nt. pomiaru odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw oraz współtworzyła Centrum Badań nad Azją. Jest autorką i współautorką książek: „Jak oceniać społeczną odpowiedzialność biznesu”, „Responsible Management Education”, „Biznes-Prawo-Etyka”. Była stypendystką Fundacji Bernheim Fellowship Foundation w Belgii oraz Japan Foundation na Uniwersytecie w Kobe. Współtworzyła pierwszy w Europie Wschodniej indeks spółek odpowiedzialnych społecznie (RESPECT Index) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest autorką wielu inicjatyw promujących zrównoważony rozwój w Polsce, m.in. konkursu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju Forbesa, Forum Zrównoważonego Rozwoju, Liderki Zrównoważonego Rozwoju Forbes Women. Prowadzi konferencje, dyskusje i webinary poświęcone tematyce ESG, m.in. Akademię Raportowania ESG Forbesa, konferencję Brands for Climate, Akademię Zeroemisyjni Forbes. Jest również reżyserką i producentką filmów dokumentalnych, m.in. „New City” oraz „Landgrabbed” poświęconych tematyce grabieży ziemi i niezrównoważonej produkcji rolnej w krajach rozwijających się.

radca prawny Szymon Jelonek

Szymon jest doświadczonym prawnikiem, doradcą i pełnomocnikiem instytucji finansowych w postępowaniach sądowych. Jako Senior Associate w międzynarodowej kancelarii Dentons wspiera uczestników rynku kapitałowego w realizacji wymogów regulacyjnych, negocjacjach z kontrahentami i Komisją Nadzoru Finansowego oraz reprezentuje ich w sprawach spornych.

Zawodowo i naukowo interesuje się zagadnieniami ESG, w szczególności związanymi z odpowiedzialnością cywilną i karną spółek oraz członków ich organów. W tym zakresie, jak i szerzej – co do odpowiedzialności uczestników rynku kapitałowego oraz greenwashingu – prowadzi zajęcia i warsztaty w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie SWPS oraz w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Współpracuje także z Instytutem Szkoleń Prawa Bankowego, Izbą Domów Maklerskich i Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami. Jest autorem artykułów i publikacji, m.in. w Polskim Procesie Cywilnym, Monitorze Prawa Bankowego, Dzienniku Gazecie Prawnej, Rzeczpospolitej i Parkiecie.

Szymon na co dzień wspiera także działania Centrum Prawnego Stowarzyszenia POLSIF, prace Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie oraz funkcjonowanie kilku organizacji pro bono.

dr n. pr. Karolina Grosicka

Karolina Grosicka jest doktorem nauk prawnych, ukończyła kurs Certyfikowanego Compliance Officera, studia podyplomowe "Polityka compliance w organizacji" na Akademii Leona Koźmińskiego, uczestniczy w studium "Zrównoważone finanse - podyplomowe studium prawno-finansowe" na Uniwersytecie Warszawskim (jeszcze nie skończyłam :)).
Jest:
• członkinią zwyczajną Sustainable Investment Forum Poland,
• członkinią grupy eksperckiej ds. stosowania Taksonomii UE przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii,
• członkinią grupy roboczej ds. zrównoważonego finansowania przy Związku Banków Polskich,
• ekspertką grupy roboczej ds. procesu należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie społecznym przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
Karolina jest autorką artykułów o tematyce compliance i ESG w Wydawnictwie C.H.Beck i współautorką podręcznika dot. Minimalnych Gwarancji Taksonomii UE przygotowywanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Pracuje na stanowisku Eksperta ds. Zrównoważonego Rozwoju ESG w PKO Banku Polskim S.A. 

dr Anna Malinowska

Jest absolwentką Akademii Leona Koźmińskiego w dyscyplinie finansów korporacyjnych oraz Cambridge Institute for Sustainability Leadership w zakresie Sustainable Finance, legitymuje się również certyfikatem SCR GARP. Obecnie finalizuje naukę w kierunku uzyskania dyplomu Climate Risk, Valuation, and Investing Certificate wydawanego przez CFA Institute.

W sektorze bankowym pracuje nad konceptualizacją i rozwojem narzędzi wspierających określenie materialności, pomiaru i zarządzania ryzykiem zrównoważonego rozwoju (w tym w szczególności ryzykiem środowiskowym) w kontekście szeroko pojętego finansowania korporacyjnego. Aktywnie uczestniczy w pracach wdrożeniowych dotyczących standardów analitycznych oraz regulacyjnych takich jak CSRD i Taksonomia UE oraz TCFD, TNFD i SBTi.

Jest doświadczonym ekspertem w zakresie określania metod i potencjału dekarbonizacji sektorów gospodarczych przy pomocy metod naukowych. Zajmuje się projektowaniem i operacjonalizacją wewnątrzorganizacyjnych ram regulacyjnych w zakresie kredytowego ryzyka środowiskowego (w tym klimatycznego i bioróżnorodności) w finansowaniu korporacyjnym i strukturyzowanym.

Pracę ekspercką od początku łączy z dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem praktycznym na szkoleniach wewnętrznych oraz wykładach i kursach zewnętrznych, w tym w Szkole Głównej Handlowej, GPW SA oraz Advanced Trainings. Jest również autorką i współautorką wielu artykułów naukowych publikowanych w czasopismach indeksowanych przez Clarivate Analytics.

Dr Wojciech Lewandowski

Od marca 2023 r. Associate w departamencie Climate Strategy Delivery w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, odpowiedzialny za wspieranie zielonej transformacji gospodarczej w operacjach banku w Polsce. Od kwietnia do grudnia 2023 r. przewodniczący grupy roboczej ds. rozwoju rynku zielonych obligacji w ramach Polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów. Członek zwyczajny PolSIF. Wcześniej pracował w think-tanku WiseEuropa, gdzie koordynował projekty badawcze dotyczące procesów politycznych w ramach UE, implementacji polityk unijnych na szczeblu krajowym, agendy zrównoważonych finansów, polityki przemysłowej i handlowej, a także odbudowy Ukrainy i wsparcia procesu akcesji do UE po zakończeniu wojny. Doświadczenie jako ekspert polityk publicznych UE, zwłaszcza polityki przemysłowej, klimatycznej i gospodarczej, zdobywał także w Departamencie Spraw Europejskich w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w latach 2019-2021.

Dr Wojciech Lewandowski jest zatrudniony w Zakładzie Prawa Europejskiego w Instytucie Nauk Prawnych PAN na stanowisku adiunkta od lipca 2023, wcześniej od listopada 2018 r. pełnił funkcję asystenta naukowego. W czerwcu 2022 r. obronił w Instytucie doktorat zatytułowany „Zakres ingerencji prawa konkurencji Unii Europejskiej w autonomię samoregulacyjną federacji sportowych” przygotowany pod kierunkiem promotorki prof. Moniki Szwarc. Autor publikacji w punktowanych i recenzowanych czasopismach w języku angielskim i polskim. Zainteresowania badawcze dotyczą prawa zrównoważonego rozwoju w UE, prawa konkurencji w sporcie, prawa rynku wewnętrznego na rynkach cyfrowych, a także stosowania praw podstawowych w porządku prawnym UE. 

Dr Agnieszka Wicha

Dr Agnieszka Wicha, doktor w dyscyplinie nauki prawne, absolwentka prawa i stosunków międzynarodowych.

Od ponad 10 lat związana z sektorem bankowym. Swoją aktywność koncentruje na zagadnieniach związanych z rynkami kapitałowymi, obrotem instrumentami finansowymi, zrównoważonym finansowaniem oraz etyką w bankowości. Od 2012 r. pełni funkcję Sekretarza Komisji Etyki Bankowej przy ZBP, uczestniczy w pracach grup eksperckich krajowych i europejskich zajmujących się wskazanymi zagadnieniami.

Pracę w sektorze bankowym łączy z aktywnością naukową pracując w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na stanowisku badawczo-dydaktycznym. Od lat zajmuje się zagadnieniami prawa UE i prawa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem unijnej i międzynarodowej regulacji rynków finansowych. Prowadzi zajęcia ze studentami z prawa UE, prawa międzynarodowego oraz ich gospodarczych i finansowych aspektów. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, autorka tekstów naukowych.

Tycjan Bielecki

Tycjan Bielecki jest doświadczonym liderem w obszarze ESG oraz Ekosystemów Rozwiązań dla Domu w Santander Bank Polska S.A., gdzie pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego od września 2022 r. W ramach swojego zakresu odpowiedzialności zajmuje się min. finansowanie transformacji gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP i produktów skierowanych do  klientów indywidualnych. Posiada bogate międzynarodowe doświadczenie w sektorze finansowym, nabyte podczas pracy w prestiżowych instytucjach w Warszawie, Londynie, Lizbonie i Karaczi, w tym w takich globalnych firmach jak Deutsche Bank, Moody’s Investors Service, Citigroup oraz Textron. Jego praca obejmowała szeroką odpowiedzialność za różnorodne rynki w regionie EMEA, w tym kraje Europy Wschodniej, Izraela oraz Pakistanu, w tym rolę koordynatora wszelkich działań ESG dla regionu Europy i Bliskiego Wschodu w ramach funkcji zarządzania ryzykiem Deutsche Bank A.G..

Tycjan jest aktywnym członkiem prezydium najważniejszych grup roboczych zajmujących się zrównoważonym finansowaniem w Polsce, a także jednym z dwóch polskich przedstawicieli w Chief Sustainable Officers Forum przy European Banking Federation, oraz członkiem-założycielem PolSif. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz University of Cambridge.

dr Magdalena Andrejczuk

Dyrektorka Departamentu Zrównoważonych Finansów Bankowości Korporacyjnej w mBanku. Od 2010 roku zajmuje się zawodowo ESG i zrównoważonym rozwojem, swoje doświadczenie zdobywała w Allegro, Agorze i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uczestniczy w pracach EU Platform on Sustainable Finance przy Komisji Europejskiej oraz Komitecie Sterującym Climate Positive UN Global Compact. Wykłada na studiach podyplomowych, m.in. SGH, ALK. Członkini Panelu Pozytywnych Postaci w ramach inicjatywy Startupy Pozytywnego Wpływu przy Akademii Leona Koźmińskiego. Obroniła doktorat z ekonomii i finansów na temat startupów i ich ekosystemu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prywatnie uwielbia kino i aktywne spędzanie czasu (m.in. rower, bieganie).

Łukasz Makuch

Dyrektor ESG w CEE Equity Partners. Doświadczony menedżer i konsultant w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Zrealizował kilkaset projektów wsparcia ESG dla spółek giełdowych, korporacji, małych i średnich przedsiębiorstw oraz administracji publicznej i organizacji społecznych. Pracował jako Koordynator ds. CSR i przeprowadzał ewaluacje systemowych projektów społecznych. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz Studiów Podyplomowych w zakresie Value Based Management.

Annemarie Dalka

Inwestorka na rynkach prywatnych, niezależna doradczyni.

Annemarie jest doświadczoną inwestorką na rynkach prywatnych (Private Equity, Venture Capital, Private Debt, Infrastruktura). Pełniła rolę Zarządzającej Funduszem o wartości ponad 1 mld PLN w grupie PFR, inwestującym w fundusze rynków prywatnych w Polsce. Wcześniej w swojej karierze, Annemarie pracowała przez wiele lat w Grupie BNP Paribas w Londynie w zarządzaniu aktywami oraz bankowości inwestycyjnej (M&A, DCM, commodity derivatives).
W zeszłym roku kończyła studia magisterskie na Stanford Graduate School of Business, koncentrując się na najnowszych trendach technologicznych i aplikowaniu konceptu zrównoważonego rozwoju. W ramach studiów skończyła takie przedmioty jak Impact Measurement, Sustainable Capital Markets, Venture Investments czy Big Ideas in Climate-Tech, podczas których współpracowała z Breakthrough Energy, Clean Energy Works czy KKR Impact Fund.
W 2020 roku została nagrodzona jako "Osoba Roku" przez PSIK, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych za wyjątkową pracę i znaczący wkład w rozwój polskiego środowiska PE oraz VC.
Annemarie uzyskała tytuł magistra zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego w 2010 roku.

Zuzanna Machniak, LL.M.

Specjalizuje się w prawie bankowym, prawie rynków kapitałowych i regulacjach z obszaru ESG. Posiada doświadczenie w projektach regulacyjnych obejmujących wdrożenie regulacji ESG do działalności instytucji finansowych i spółek (SFDR, Taksonomia, raportowanie zrównoważonego rozwoju, CSDDD, zmiany ESG do dyrektyw UCITS, AIFMD, MiFID II, Solvency II, IDD, mitygacja ryzyka greenwashingu).
Doradza jako ekspert prawny w grupach roboczych ds. ESG przy Związku Banków Polskich, Izbie Domów Maklerskich, Fintech Poland, Sustainable Investment Forum Poland (Centrum Prawne oraz Centrum Edukacyjne) oraz Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (Grupa Robocza ds. należytej staranności). Posiada certyfikacje eksperta w obszarze sustainable finance nadaną przez Frankfurt School of Finance & Management.

Wykładowczyni studiów podyplomowych ESG na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodowo zajmuje się doradztwem z zakresu ESG jako Senior Associate w PwC Legal.

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Catholic University of America Columbus School of Law (LL.M.), a także studiów podyplomowych z zakresu Prawa Rynku Kapitałowego na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Weronika Wojturska

Senior Associate w kancelarii PwC Legal, certyfikowana przez Cambridge Institute for Sustainability Leadership, specjalizuje się w projektach wdrożeniowych regulacji z obszaru ESG.

Autorka rozdziału o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju według dyrektywy CSRD w bestsellerowej publikacji wydawnictwa C.H. Beck pt. "ESG - przewodnik po regulacjach prawnych". Współautorka licznych rekomendacji rynkowych, powołana do grup roboczych w ramach Polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wspiera ekspertyzą organizacje branżowe takie jak Związek Banków Polskich, Izba Domów Maklerskich, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Fundacja Fintech Poland oraz Centrum Prawne Sustainable Investment Forum Poland.

Łączy praktykę zawodową z działalnością akademicką na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej, gdzie kieruje projektami badawczymi, wykłada na studiach podyplomowych ESG i jest wielokrotną laureatką nagród oraz programów grantowych Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Katarzyna Ocharska

Dyrektorka Biura Zarządzania Ryzykiem ESG w Santander Bank Polska.
 
Całe ponad 15 lat swojej kariery zawodowej związana z zarządzaniem ryzykiem w którym z satysfakcją i powodzeniem stosuje różnego rodzaju metody analizy danych i modelowania. Jako ekspert posiada wszechstronne doświadczenie w przygotowywaniu statystycznych modeli ryzyka kredytowego na potrzeby decyzji kredytowych, kalkulacji kapitału i rezerw. Biegła w tematach związanych zarówno z portfelem detalicznym, jak i biznesowym. W Pionie Zarządzania Ryzykiem prowadziła wcześniej merytoryczny chapter analityków danych  oraz zespoły budujące i walidujące modele oceny ryzyka.
 
Ze względu na takie doświadczenie, w swojej bieżącej pracy w tematach zarzadzania ryzykiem ESG również stawia na rozwiązania oparte na analizie i wnioskowaniu z danych. Aktywnie działa we wszystkich aspektach wdrażających czynniki ESG w codzienność zarządzania ryzykiem banku i rozwoju jego biznesu. Współpracuje ze światowymi bankami rozwoju w zakresie wymagań analizy środowiskowo-społecznej projektów.
 
Absolwentka Matematyki Statystycznej na Politechnice Wrocławskiej, posiada certyfikaty
- Sustainability and Climate Risk wydany przez Global Association of Risk Professionals oraz
- Environmental and Social Risk Analysis przyznany przez UNEP Finance Initiative.

Zasady naboru

I edycja - nabór na edycję trwa do 15 lutego 2025. Planowany termin uruchomienia zajęć to marzec 2025.

  • O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim na poziomie minimum B2 oraz posiadać znajomość podstawowych pojęć z dziedziny finansów, prawa i zarządzania.
  • Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów oraz przygotowanie i obrona projektu końcowego (projekt końcowy oparty na rzeczywistym przypadku biznesowym), obejmującego wszystkie treści zawarte podczas studiów.
  • Projekt końcowy przygotowywany jest przez kilkuosobową grupę uczestników studiów (maks. 5 osób), oraz prezentowany przed komisją oceniającą. Ta forma weryfikacji pozwala na jednoczesną weryfikację wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Zespół jest wspierany przez zewnętrznych mentorów z SIF Polska.
  • Dodatkowo, wymagana jest aktywność uczestników studiów podczas zajęć. Do większości przedmiotów wykładowcy określają zakres materiału stanowiący pracę własną uczestników studiów. W większości przypadków są to dodatkowe analizy przypadku i ćwiczenia stanowiące naturalną kontynuację warsztatów prowadzonych w czasie godzin kontaktowych.
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister) lub odpis dyplomu doktorskiego ** 
  • zdjęcie elektroniczne w formacie JPG 
  • oryginał dokumentu tożsamości do wglądu 
  • kopia dowodu wpłaty wpisowego 

**W przypadku kandydatów posiadających dyplom zagraniczny prosimy o dostarczenie dyplomu oraz suplementu (transcript of records) wraz z oficjalnym tłumaczeniem na język polski.

1
UZYSKANIE PODSTAWOWYCH INFORMACJI

Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Państwa kierunku i sprawdzenie zasad naboru.

2
REJESTRACJA

Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni.

3
OPŁATA REKRUTACYJNA

Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Olga Żochowska

Opłaty

Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się. 

Tabela opłat
Wpisowe 250 zł
Cena podstawowa (płatność w dwóch ratach po 6 200 zł każda) 12 400 zł
Cena ze zniżką dla absolwentów ALK 11 160 zł
Cena ze zniżką za jednorazową płatność 11 900 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego:

  • Akademia Leona Koźmińskiego
  • 03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59
  • BANK PEKAO SA w Warszawie 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637

Opłaty za studia wnoszone są na indywidualny numer konta, podawany po zakończeniu rekrutacji. Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Fabiańską e-mail agaf@kozminski.edu.pl Uprzejmie informujemy, że edycje są uruchamiane przy określonej liczbie uczestników, pozwalającej na właściwą dynamikę pracy grupy.