Wesprzyj Fundację Rozwoju
Strona główna
Zarządzanie wymaganiami i analiza biznesowa w projektach, analityk biznesowy studia podyplomowe, studia podyplomowe analiza biznesowa, studia analityk biznesowy

Zarządzanie wymaganiami i analiza biznesowa w projektach

Poziom
Studia podyplomowe
Czas trwania
1 rok
Język
PL
Uzyskany tytuł
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
Tryb
W weekend

O kierunku

Celem studiów jest przygotowanie do pełnienia funkcji analityka biznesowego, doświadczonego członka zespołu projektowego. Studia zapewniają nie tylko transfer wiedzy, lecz także umiejętności jej wykorzystania w praktyce dzięki włączeniu do programu wielu gier symulacyjnych i warsztatów. Ponadto dają gruntowne przygotowanie do zdania najpopularniejszych egzaminów certyfikacyjnych dla analityków biznesowych, w tym w szczególności certyfikatu ECBA w standardzie BABOK Guide oraz Agile.    Zarządzanie wymaganiami w projektach informatycznych stało się krytyczną kompetencją, decydującą o sukcesie lub klęsce małych i wielkich przedsięwzięć. Profesja analityka biznesowego w dobie projektów transformacyjnych realizowanych przez organizacje poszukiwana jest w sektorze informatycznym, publicznym, finansowym i wielu innych organizacjach. Efektywne wykorzystanie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) w analizie biznesowej to nowa kompetencja, na rozwój której również kładziemy duży nacisk. Ponadto program uzupełniamy o aspekty product discovery i design sprint w tworzeniu nowych produktów i usług.

Partnerzy merytoryczni

octigo

Adresaci studiów

Studiami Zarządzanie wymaganiami i analiza biznesowa powinni zainteresować się w szczególności: 

  • analitycy biznesowi 

  • analitycy procesów 

  • przedstawiciele biznesu 

  • informatycy 

  • kierownicy projektów 

  • członkowie zespołów projektowych 

  • biura projektów 

  • oraz osoby poszukujące ciekawych wyzwań w życiu zawodowym bądź nowej ścieżki kariery 

figury

Kierownik studiów

dr Marcin Żmigrodzki

PgMP®, PMP®, PMI-ACP®, SS Black Belt. Autor książek na temat zarządzania projektami: Zarządzanie projektami dla początkujących, W tym szaleństwie jest metoda, Instrukcja obsługi projektu, Przewodnik po zarządzaniu projektami (dla administracji publicznej).

W przeszłości: właściciel firmy IT, wieloletni kierownik projektów, dyrektor departamentu zarządzania projektami i procesami w banku, wiceprezes firmy produkcyjnej. Zdobywca nagrody Inicjatyw .NET 2003, zdobywca nagrody PMI® Award 2007, 2009, 2010, 2013, 2014, 2016 za najlepsze na świecie szkolenia z zarządzania projektami, PMI Poland Chapter Product Award 2010 oraz ISAGA 2014 Award. W 2010 roku także kierownik projektu – finalisty konkursu Polish Project Excellence Award 2010 oraz w 2003 kierownik projektu nagrodzonego przez Microsoft w konkursie Inicjatywa. NET.

Prywatnie tworzy gry mobilne, wydane tytuły: Business Inc. oraz Republic Inc.

Co zyskujesz

Studia dostarczają komplet wiedzy i umiejętności potrzebnych analitykowi biznesowemu, od opracowywania uzasadnienia przedsięwzięcia i jego wizji funkcjonowania na rynku, przez gromadzenie potrzeb klienta, przez modelowanie biznesowych procesów, po analizę i dokumentowanie wymagań i projektowanie rozwiązania informatycznego.     Program został tak skonstruowany, aby dać uczestnikowi wiele biznesowych i edukacyjnych korzyści, takich jak: 

  • Poznanie metodyki zarządzania i analizy wymagań według BABOK Guide, IREB, PMBOK Guide w aspekcie analizy wymagań i SCRUM
  • Poznanie UML i BPMN oraz wykorzystania tych notacji do modelowania systemów 
  • Poznanie zwinnych metod gromadzenia i zarządzania wymaganiami
  • Przygotowanie do certyfikacji z poziomu ECBA, a także zdobycie podstaw przygotowujących do certyfikacji CCBA wraz z egzaminami próbnymi  
  • Praktyczne poznanie funkcjonowania zespołu projektowego w symulowanych sytuacjach dzięki grom szkoleniowym 
  • Absolwenci otrzymują nieodpłatnie dyplom certyfikowanego analityka biznesowego wystawiony przez firmę Octigo  
  • Aż połowa czasu studiów to zajęcia praktyczne, takie jak gry szkoleniowe i warsztaty oraz gry symulacyjne, w tym nagrodzone prestiżową nagrodą PMI Award: 

1. Massawa (PMI Award 2007) – komunikacja i współpraca w projekcie  2. Scrum Droid (PMI Award 2014) – zarządzanie zwinnym projektem   3. Warsztaty z technikami zarządzania wymaganiami UML i kreatywnymi 4. Symulacja z obszaru modelowania procesów biznesowych w notacji BPMN wraz pozyskiwaniem wymagań biznesowych.   5. Symulacja Floryda - praktyczna demonstracja problemów analitycznych w symulowanym projekcie. 6. Korea Północna - modelowanie procesów biznesowych i systemów informatycznych w złożonym środowisku.       Program studiów realizuje ścieżkę kompetencyjną opartą na BABOK wraz z odniesieniem do najnowszych trendów analizy biznesowej, ponadto zawiera wiele godzin dodatkowych symulacji (25% czasu nauki) i bloków wykładowych dotyczących kompetencji miękkich potrzebnych analitykowi biznesowemu. Występują w nim wykłady, warsztaty oraz gry symulacyjne, w tym nagrodzone prestiżową nagrodą PMI Award.   

Program

Zajęcia integracyjne (2 godz.)  Podejście informatyczne do zarządzania wymaganiami (64 godz.) Struktura i wprowadzenie do BABOK  Zarządzanie wymaganiami z perspektywy metodyki PMBOK Guide, Prince2, ITIL, IREB  Standard UML, analiza i modelowanie procesów w systemie informatycznym  Symulacja na temat zbierania, analizy i dokumentowania wymagań  Planowanie i realizacja testów IT  Podejście procesowe do zarządzania wymaganiami (64 godz.) Wprowadzenie do pojęć: projekt, zadanie, proces   Struktura organizacji  Zarządzanie procesowe w organizacji  Zarządzanie jakością, definicje jakości, VoC, SIPOC  Narzędzia procesowe (schematy przepływu informacji, VSM) Modelowanie procesów w notacji BPMN, Obsługa i modelowanie w programach BIZAGI, CAWEMO, DOT CHART, ADONIS i innych Symulacja mapowania i modelowania procesów biznesowych wraz z zarządzaniem wymaganiami  Narzędzia kreatywne (mindmapping, ishikava)  Elementy Design for Six Sigma, QFD, Elementy Design Thinking Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji (AI) w pracy analityka biznesowego, najnowsze trendy i narzędzia, automatyczne tworzenie map procesów na podstawie dokumentacji   Product discovery w projektach IT, design sprint, stawianie hipotez Miękkie kompetencje w zespole projektowym (16 godz.) Komunikacja i współpraca w zespole projektowym IT, przywództwo w projekcie  Komunikacja i współpraca w projekcie – Massawa  Zarządzanie wymaganiami w zwinnej metodyce (16 godz.) Zbieranie wymagań w Scrum  Symulacja Scrum Droid  Przygotowanie do certyfikacji w obszarze analizy biznesowej (16 godz.) Przygotowanie do certyfikacji na poziomie ECBA, próbne egzaminy Wstępne przygotowanie do certyfikacji z obszaru analizy biznesowej, w szczególności w zakresie certyfikatów, CCBA, Agile BA, PMI-PBA, testy próbne, podsumowanie wiedzy na temat analizy wymagań biznesowych  Całkowita liczba godzin dydaktycznych: 178 (razem z zaliczeniami) *

* jedna godzina dydaktyczna= 45 minut

FORMA PROWADZENIA ZAJĘĆ

W programie wykorzystano ćwiczenia i warsztaty ułatwiające zapamiętanie technik i narzędzi z obszaru analizy procesów, analizy zwinnej oraz BABOK Guide. Istotnym elementem programu są również symulacje takie, jak Korea Północna czy Massawa, które ilustrują specyfikę różnych obszarów projektu informatycznego i zarządzania wymaganiami. Elementem programu jest również praktyczne przygotowanie do najpopularniejszych certyfikacji z obszaru analizy biznesowej zakończone testem próbnym.

WomenwithlaptopIllustration

Organizacja zajęć

Studia trwają dwa semestry. 

Program obejmuje 12 zjazdów (w tym 1-2 realizowanych w formule on-line)

 Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu w: 

soboty - 8.45 - 15.45 

niedziele - 8.45 - 15.45 

Terminy zajęć

Planowane terminy zajęć w I semestrze:

 

 

Społeczność

Wiodący wykładowcy

dr Marcin Żmigrodzki

PgMP®, PMP®, PMI-ACP®, SS Black Belt. Autor książek na temat zarządzania projektami: Zarządzanie projektami dla początkujących, W tym szaleństwie jest metoda, Instrukcja obsługi projektu, Przewodnik po zarządzaniu projektami (dla administracji publicznej).

W przeszłości: właściciel firmy IT, wieloletni kierownik projektów, dyrektor departamentu zarządzania projektami i procesami w banku, wiceprezes firmy produkcyjnej. Zdobywca nagrody Inicjatyw .NET 2003, zdobywca nagrody PMI® Award 2007, 2009, 2010, 2013, 2014, 2016 za najlepsze na świecie szkolenia z zarządzania projektami, PMI Poland Chapter Product Award 2010 oraz ISAGA 2014 Award. W 2010 roku także kierownik projektu – finalisty konkursu Polish Project Excellence Award 2010 oraz w 2003 kierownik projektu nagrodzonego przez Microsoft w konkursie Inicjatywa. NET.

Prywatnie tworzy gry mobilne, wydane tytuły: Business Inc. oraz Republic Inc.

alk
mgr inż. Wojciech Struzik

Od kilkunastu lat zajmuję się wdrażaniem i utrzymaniem usług IT  - najpierw jako inżynier systemowy w firmie dostarczającej rozwiązania typu B2B do największych przedsiębiorstw  w Polsce, a od ponad 10 lat w sektorze finansowym. 
 

Ma duże doświadczenie w budowaniu, świadczeniu oraz utrzymywaniu infrastruktury oraz usług IT z wykorzystaniem ITIL; prowadzeniu i zarządzaniu projektami oraz portfelem projektów przy użyciu różnych metodyk; negocjacjach oraz zarządzaniu dużymi zespołami IT. 

Paweł Gąsowski
mgr Paweł Gąsowski

Trener biznesu i coach. Koordynator i kierownik programów unijnych POKL. Absolwent Szkoły Trenerów Biznesu i Szkoły Coachingu MODERATOR. Członek Toastmasters Polska. Specjalizuje się w szkoleniach z zarządzania personelem, wystąpień publicznych i miękkich aspektów zarządzania projektami. 
 

Koordynator i twórca programów rozwojowych w korporacjach. Twórca szkoleniowych gier strategicznych z zarządzania projektami – nagrodzony przez PMI Award w 2007, 2009 i 2013 za najlepsze szkolenie roku. 

Bartłomiej Mazurkiewicz-Bylok

Praktyk projektowania i doskonalenia rozwiązań oraz procesów dla polskich i międzynarodowych organizacji z sektora usługowego. Zajmuje się analizą biznesową, doskonaleniem procesów oraz tworzeniem architektury korporacyjnej. Współautor materiałów edukacyjnych i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Zarządzanie Wymaganiami i Analiza Biznesowa. Współautor oraz trener programu szkoleniowego z metodyk Lean, SixSigma oraz Studium Produktywności jednego z dużych polskich banków. Certyfikowany Analityk Biznesowy. 

alk
mgr Jerzy Łukomski

Z branżą usług związany od 2004 roku. Od roku 2009 brał udział przy wdrażaniu programu optymalizacji i procesów w jednym z czołowych polskich banków. Od 2010 roku certyfikowany Black Belt. Współautor programów szkoleniowych na poziomie Green Belt, Black Belt - zarówno dla klientów komercyjnych, jak i uczelni. Trener i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu na kierunkach związanych z optymalizacją procesów i wymaganiami biznesowymi. Zrealizował kilkadziesiąt projektów Six Sigma w różnych rolach: od członka zespołu projektowego przez project managera, aż do mentora projektu (Black Belt). Twórca cyklu seminariów dla studentów i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w zakresie optymalizacji i stabilności procesów na bazie Lean Six Sigma w ramach Kapitał Ludzki – Kuźnia Kadr. Twórca artykułów dotyczących optymalizacji i Six Sigma. Od czerwca 2015 certyfikowany PMP. Obecnie Menedżer Programu Six Sigma w Centrum Usług Wspólnych w jednej z największych na świecie firm informatycznych. 

mgr inż. Sebastian Kondracki

Ekspert ds. transformacji cyfrowej z naciskiem na innowacje i sztuczną inteligencję (AI). Chief Innovation Officer w firmie Deviniti. Autor książki "Python i AI dla e-commerce".
Specjalizuje się w dużych modelach językowych (LLM) i generatywnych systemach AI w biznesie. Członek Podgrupy Badań, Innowacyjności i Wdrożeń Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji i lider grupy badawczej ds. AI w SoDA. Autor licznych raportów branżowych, w tym "Otwarte dane a sztuczna inteligencja" (GRAI) i "Artificial Intelligence SumUp for Business 2022". Współtwórca projektu SpeakLeash – zestawu narzędzi do budowy największego w Polsce zbioru danych wysokiej jakości (>1TB) i tworzenia dużego modelu językowego. Specjalizuje się również w inteligencji kolaboratywnej, współpracy zespołów ludzi i AI, testowaniu pomysłów biznesowych, lean startup i zarządzaniu projektami eksploracyjnymi.

 

mgr Wojciech Pszonka

Analityk biznesowy i lider zespołu analizy i UX w firmie Deviniti. W swej karierze współtworzył zarówno duże korporacyjne systemy, jak i aplikacje dla start-upów. Niezależnie od skali projektu, w procesie tworzenia oprogramowania zawsze podkreśla kluczowe znaczenie partnerskiej współpracy z klientem. Pasjonat sztucznej inteligencji i entuzjasta metodologii zwinnych, szczególnie skupiony na obszarze rozwoju warsztatu analityka dzięki potencjałowi GenAI. W prompt engineeringu upatruje szansy na pełną synergię świata nowych technologii z biznesem. 

mgr Łukasz Piwnicki

Analityk biznesowy i koordynator projektów transformacji cyfrowej w sektorze publicznym, odpowiedzialny za rozwój innowacyjnych e-usług publicznych. Niezależny ekspert i konsultant w dziedzinie transformacji cyfrowej oraz zastosowania AI w analizie biznesowej i zarządzaniu projektami. Lider zespołu Administracji Publicznej w Project Management Institute Poland Chapter oraz członek International Institute of Business Analysis. Pasjonat nowych technologii, koncentrujący się na ich wykorzystaniu w usprawnianiu pracy organizacji. Posiadacz licznych certyfikatów z zakresu zarządzania projektami, analizy biznesowej, zarządzania wymaganiami i modelowania procesów. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z zarządzania procesami i projektami.

Zasady naboru

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 

XV edycja - rekrutacja trwa do 15 września 2025r., planowany termin rozpoczęcia studiów to październik 2025 roku.* 

* Uprzejmie informujemy, że edycje są uruchamiane przy określonej liczbie uczestników, pozwalającej na właściwą dynamikę pracy grupy.

Warunkiem ukończenia studiów jest zdanie  egzaminu testowy składającego się z 60 pytań i grupowe realizacje symulacji. 

1
Uzyskanie podstawowych informacji

Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Państwa kierunku i sprawdzenie zasad naboru. 

2
Rejestracja

Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni. 

Rekrutacja online 

3
Opłata rekrutacyjna

Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.

  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych** (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister, odpis dyplomu doktorskiego) 

  • zdjęcie elektroniczne w formacie JPG 

  • oryginał dokumentu tożsamości do wglądu 

  • kopia dowodu wpłaty wpisowego 

**W przypadku kandydatów posiadających dyplom zagraniczny prosimy o dostarczenie dyplomu oraz suplementu wraz z oficjalnym tłumaczeniem na język polski.

Magdalena Żuk
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Magdalena Żuk

Opłaty

* Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się.

Tabela opłat
Wpisowe 250 zł
Cena podstawowa (płatność w dwóch ratach po 4 600 zł każda ) 9 200 zł
Cena ze zniżką dla absolwentów ALK (płatność w dwóch ratach po 4 140 zł każda ) 8 280 zł
Cena ze zniżką za jednorazową płatność (Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się) 8 700 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego:  Akademia Leona Koźmińskiego   03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59   BANK PEKAO SA w Warszawie 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637  

Opłaty za studia wnoszone są na indywidualny numer konta, podawany po zakończeniu rekrutacji. 

Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Fabiańską e-mail agaf@kozminski.edu.pl