Rekrutacja i selekcja

Rekrutacja i selekcja

Poziom
Studia podyplomowe
Czas trwania
1 rok
Język
PL
Uzyskany tytuł
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
Tryb
Tryb niestacjonarny
Broszura
Kontakt
Zochowska Monika
Opiekun kierunku
Monika Żochowska
O kierunku

Jesteśmy online ready. W razie konieczności każde zajęcia z pierwszego semestru jesteśmy w stanie poprowadzić w formule online. Celem studiów jest wykształcenie konsultantów ds. rekrutacji stałych, którzy z powodzeniem będą realizować projekty rekrutacyjne głównie w agencjach zatrudnienia.

W dobie ogromnego niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, poszukiwanie odpowiednich pracowników staje się coraz trudniejsze, tym samym rola konsultantów nabiera na znaczeniu. Od ich profesjonalizmu i skuteczności zależy realizacja polityki zatrudnieniowej w wielu polskich przedsiębiorstwach.  

Jeśli chcesz:

 • poznać narzędzia rekrutacji i selekcji pracowników (m.in. wywiad kompetencyjny, Assessment Center)
 • rozwinąć swoje umiejętności sprzedażowe (B2B) i negocjacyjne,
 • budować swoje kompetencje w zakresie komunikacji czy prezentacji,
 • zapoznać się z uwarunkowaniami prawnymi w pracy Rekrutera,

to są studia dla Ciebie!

Główne atuty
1
WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

Nasi absolwenci staną się profesjonalistami w zakresie realizacji procesów rekrutacyjnych. Ich wiedza i umiejętności będą w pełni dostosowane do potrzeb rynku. Zdobędą kompleksową wiedzę na temat narzędzi i metod rekrutacji i selekcji. Istotnym aspektem pracy Rekrutera są zasady etyczne i przestrzeganie prawa, dlatego studia zawierają rozbudowany blok skupiony na tym obszarze. Uczestnicy zdobędą i rozwiną umiejętności sprzedażowe, negocjacyjne i komunikacyjne, niezbędne do realizacji założeń budżetowych oraz do budowania trwałych relacji z Klientem.

2
EKSPERCI

Studia dają uczestnikom niepowtarzalna okazję zdobycia nowych umiejętności od najlepszych ekspertów na rynku, w dużej części praktyków na co dzień przygotowujących Konsultantów do pracy. Dają również okazję poznania jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się branży usług dla biznesu w Polsce.

3
STAŻ DLA REKRUTERA

Firmy członkowskie Polskiego Forum HR są otwarte na współpracę z absolwentami, często są oni idealnymi kandydatami do pracy na stanowisku Rekrutera. Współpraca przybiera różne formy: stażu, praktyk czy umowy o pracę. W celu otrzymania szczegółowych informacji prosimy o kontakt azielinska@polskieforumhr.pl
 

Dzięki temu zdobędziesz kompetencje w zakresie rekrutacji i selekcji pracowników, sprzedaży usług HR, negocjacji, komunikacji, prawa pracy.

Partnerzy
Polskie Forum HR
Adresaci studiów

Studia skierowane są do osób planujących karierę w rekrutacji, w szczególności:

 • absolwentów studiów wyższych (głównie w zakresie psychologii, socjologii, czy zarządzania – w szczególności ZZL)
 • osób rozpoczynający karierę w agencjach zatrudnienia, specjalistów ds. rekrutacji zatrudnionych w wewnętrznych działach HR
 • pośredników pracy i doradców zawodowych zatrudnionych w urzędach pracy.
GroupOfPeopleIllustration
Koordynator merytoryczny
mgr Karolina Adamiec-Vook

Managing Director w firmie DSV Services Sp. z o. o.,Prezes Zarządu i Executive Consultant w Bridge the Gap Sp. z o.o. Z branżą doradztwa personalnego oraz konsultingiem HR związana od kilkunastu lat. Jako Country Manager REED w Polsce odpowiadała za rozwój biznesu na kluczowym dla REED rynku w regionie Europy. W Adecco Poland kierowała zespołem realizującym międzynarodowe projekty rekrutacyjne. Trener i certyfikowany asesor metodologii i narzędzi „Targeted Selection System” (wywiady kompetencyjne, testy, Assessment/ Development Centre). Certyfikowany Asesor AC/DC Ernst & Young Academy of Business.

Program
Ramowy program studiów

I. Zarządzanie Procesem Rekrutacyjnym

 • Architektura procesów rekrutacjnych
 • Przygotowanie procesu rekrutacji. Analiza dokumentów. Badanie kompetencji kandydatów.
 • Metody i źródła pozyskiwania kandydatów. Zarządzanie kandydatem pasywnym
 • Testy psychologiczne w praktyce
 • Assessment Center/ Development Center
 • Zasady i dylematy etyczne w pracy Konsultanta
 • Nowe technologie w rekrutacji
 • Poszukiwania online
 • Zarzadzanie wizerunkiem w rekrutacji
 • Zarządzanie projektem rekrutacyjnym  

II. Sprzedaż Usług HR

 • Negocjacje i komunikowanie się
 • Budowanie relacji z klientem
 • Etykieta w biznesie
 • Sztuka prezentacji  

III. Działalność Agencji Zatrudnienia

 • Wprowadzenie do rynku agencji zatrudnienia
 • Rekrutacje masowe
 • Prawne aspekty pracy rekrutera
 • Outplacement
 • Zajęcia integracyjne
 • Egzamin końcowy  

Całkowita liczba godzin dydaktycznych: 196*

* jedna godzina dydaktyczna= 45 minut

IllustrationShapes
Organizacja zajęć

Studia trwają dwa semestry. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu w: 

 • sobota 8.45 –  17.30 
 • niedziela 8.45 – 15.45 
Społeczność
Wiodący wykładowcy
alk
dr Małgorzata Sidor-Rządkowska
alk
mgr Piotr Drozdowski
alk
mgr Magdalena Furs
alk
Agnieszka Krzemień
alk
mgr Joanna Rutkowska
alk
Katarzyna Ramirez-Cyzio
alk
dr Irena Kamińska-Radomska
alk
dr hab. Mariusz Trojanowski
alk
mgr Michał Tarnowski
alk
mgr Hanna Więcewicz
mgr Anna Wicha

Na co dzień, od blisko 20 lat na związana z firmą Adecco, gdzie w 2007 r. objęła stanowisko dyrektora generalnego. W latach 2010-2011 i 2014-15 odpowiadała także równolegle za całokształt działań strategicznych Adecco w Rumunii. Od 2010 r. pełni funkcję prezesa zarządu Polskiego Forum HR. Jest także członkiem zarządu Konfederacji Lewiatan – największej w Polsce instytucji zrzeszającej Pracodawców. Przez 8 lat była członkiem zarządu WEC World Employment Confederation - organizacji reprezentującej agencje zatrudnienia w Europie.

Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową oraz Institute of Management Development w Lozannie. W 2015 i 2016 roku znalazła się na prestiżowych listach Staffing Industry Analysts’ Global Power 100 Women in Staffing i Women in Staffing The International 50 - czyli w gronie 100 i 50 najbardziej wpływowych kobiet branży rekrutacyjnej na świecie. W 2017 r. uplasowała się w pierwszej dziesiątce Rankingu 100 Kobiet Biznesu publikowanym przez Puls Biznesu. Przez Magazyn „Osobowości i Sukcesy" oraz laureatów poprzednich VII edycji

została nagrodzona tytułem Człowiek Sukcesu 2019. Jest członkiem Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Anna Wicha jest cenionym ekspertem branży HR w Polsce i Europie. Aktywnie uczestniczy – także na forum rządowym i parlamentarnym - w procesach tworzenia i opiniowania prawa. Jako uznany panelista bierze czynny udział w istotnych - polskich i międzynarodowych konferencjach oraz sympozjach - dotyczących rynku pracy

mgr Karolina Adamiec-Vook

Z branżą doradztwa personalnego oraz konsultingiem HR związana od kilkunastu lat. Jako Country Manager REED w Polsce odpowiadała za rozwój biznesu na kluczowym dla REED rynku w regionie Europy. W Adecco Poland kierowała zespołem realizującym międzynarodowe projekty rekrutacyjne. Trener i certyfikowany asesor metodologii i narzędzi „Targeted Selection System” (wywiady kompetencyjne, testy, Assessment/ Development Centre). Certyfikowany Asesor AC/DC Ernst & Young Academy of Business.

mgr Piotr Dziedzic

Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim. Z branżą rekrutacyjną związany jest od ponad 14 lat. Na początku swojej kariery odpowiedzialny był za rekrutacje w obszarze pracy tymczasowej, następnie doświadczenie zdobywał w Wielkiej Brytanii w firmie Executive Search. Od 2009 roku związany jest z PageGroup. Jest jednym z głównych autorów sukcesu marki Page Personnel. Od kwietnia 2016 roku odpowiada za część projektów prowadzonych w ramach Michael Page. W PageGroup od 2011 roku zajmuje stanowisko dyrektora i na co dzień zarządza pracą kilkudziesięciu specjalistów, odpowiedzialnych za procesy rekrutacyjne m.in. w takich obszarach jak finanse i bankowość, sprzedaż i marketing, centra usług wspólnych (SSC/BPO), łańcuch dostaw oraz obsługa klienta.

mgr Łukasz Koszczoł

Łukasz Koszczoł jest absolwentem Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz studiów podyplomowych WSB w Poznaniu. Od ponad 16 lat związany z rynkiem usług B2B&B2C, a jako praktyk biznesu, coach i ekspert HR od ponad 10 lat z branżą usług HR. Od ponad 8 lat współpracuje z Polskim Forum HR, między innymi jako wykładowca w ramach studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz studiów MBA i ZZL podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Od 2018 roku odpowiada także za rozwój Job Impulse Ukraina i rekrutację cudzoziemców do Polski.

mgr Agnieszka Zielińska

Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2010 roku pełni funkcję Dyrektora Polskiego Forum HR - organizacji pracodawców reprezentującej branżę agencji zatrudnienia. Aktywnie działa na rzecz podniesienia standardów usług HR w Polsce. Brała udział w obradach Rady Dialogu Społecznego dotyczących regulacji w zakresie pracy tymczasowej, uczestniczy w konsultacjach rozwiązań i aktów prawnych mających wpływ na kształt rynku pracy.

Współorganizatorka Studiów Podyplomowych Rekrutacja i Selekcja na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Certyfikacji Konsultantów. Członkini Public Affairs Committee w World Employment Confederation – Europe oraz Sectorial Social Dialogue Committee działającej przy Komisji Europejskiej. Od 2018 roku członkini Executive Committee w World Employment Confederation – Europe.

SYLWIA KŁYCZEK
mgr Sylwia Kłyczek

Doświadczony manager z ponad 17 letnią praktyką w strukturach operacyjnych, sprzedażowych i HRowych. Trener biznesu, certyfikowany coach ICF i konsultant HR Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu sprzedaży, zarządzania i HR, coachingu biznesowym w tym coachingu kadry menedżerskiej (executive). Prowadzi wykłady na studiach podyplomowych i studiach MBA z obszaru zarządzania zmianą, selekcji i rekrutacji pracowników, AC/DC oraz coachingu. Posiada solidne doświadczenie w biznesie: w latach 2000-2006 związana z Agora S.A – Grupa Radiowa pracowała na stanowiskach Dyrektor Generalny, Dyrektor Sprzedaży, Szef Sprzedaży oraz pełniła funkcje Prezesa Zarządu w spółkach holdingu. W latach 2006-2010 w strukturach Impel S.A pełniła funkcje Dyrektor Operacyjny, Prezes Zarządu i Prokurent spółek, była też Dyrektorem Produktu Doradztwo Personalne. Od 2011 do 2012 Dyrektor Oddziału Altkom Akademia S.A we Wrocławiu . Od 2012 do 2014 Dyrektor Regionalny linii Professionals (rekrutacje specjalistyczne i executive) w spółce Randstad Polska. Od 2014 r Trener, coach i konsultant w Grupa SMART i Butikowe biuro rekrutacji SMART.

Natalia Bogdan
mgr Natalia Bogdan

Absolwentka Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Prawa Pracy na Uniwersytecie Gdańskim, Human Resources Management w Instituto Politecnico do Porto oraz Strategic Leadership Academy w Ican Institute. Od 13 lat związana z branżą HR. Ekspert rynku pracy. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Bizneswoman Roku 2016. Autorka artykułów i wypowiedzi o tematyce HR dla Pytania na Śniadanie, Tok FM, magazynu Forbes, Infor, Pulsu Biznesu i Rzeczpospolitej. Pasjonatka zdrowego stylu życia – ukończyła kilkanaście maratonów, półmaratonów i triathlonów. Zdobywczyni Kilimandżaro. Mama Nelli i Rhodesiana o imieniu Rodo.

alk
mgr Piotr Wojciechowski
Opinie studentów i absolwentów
alk
Sandra Gójdź

Miałam przyjemność być słuchaczem pierwszej edycji studiów podyplomowych „Rekrutacja i selekcja” na Akademii Leona Koźmińskiego i jestem z nich bardzo zadowolona. Na co dzień pracuję jako specjalista ds. rekrutacji w firmie rekrutacyjnej i studia „Rekrutacja i selekcja” pozwoliły mi usystematyzować moją dotychczasową wiedzę oraz udoskonalić mój „warsztat rekruterski”. Na szczególną uwagę zasługuje dobór kadry wykładowców, którzy są praktykami w obszarze rekrutacji i którzy bardzo chętnie dzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Zajęcia miały przede wszystkim formę ćwiczeniowo-warsztatową, która przy takiej tematyce, jak rekrutacja, jest w mojej ocenie dużo bardziej efektywną formą przekazywania wiedzy niż typowe wykłady. Oprócz tego chciałabym wspomnieć też o samej organizacji studiów - na bardzo wysokim poziomie - która z pewnością także miała wpływ na moją pozytywną ocenę tych studiów.

Zasady naboru

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. 

IX edycja - rekrutacja trwa do 15 września 2021 roku, planowany termin rozpoczęcia studiów to październik 2021 roku.* 

* Uprzejmie informujemy, że w przypadku zbyt małej liczby kandydatów grupa może nie zostać uruchomiona. 

Warunki ukończenia studiów

Na ocenę końcową składa się ocena z egzaminu końcowego oraz oceny z zaliczeń cząstkowych (średnia ocen).  

Egzamin końcowy poprzedzony jest zaliczeniami cząstkowymi:

 • Przygotowanie procesu rekrutacji. Analiza dokumentów. Badanie kompetencji kandydatów : Praca indywidualna
 • Metody i źródła pozyskiwania kandydatów: Praca indywidualna
 • Assessment Center/ Development Center: Praca grupowa
 • Rekrutacje masowe: Praca indywidualna
Wymagane dokumenty
 • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister)
 • zdjęcie elektroniczne w formacie JPG
 • oryginał dokumentu tożsamości do wglądu
 • kopia dowodu wpłaty wpisowego
Etapy rekrutacji
1
Uzyskanie podstawowych informacji

Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Państwa kierunku i sprawdzenie zasad naboru. 

2
Rejestracja

Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni. 

Rekrutacja online 

3
Opłata rekrutacyjna

Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.

Opłaty

Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się.

Tabela opłat
Wpisowe 200 zł
Cena podstawowa (możliwość płatności w dwóch ratach po 3100 zł każda) 6200 zł
Cena ze zniżką dla absolwentów ALK ( możliwość płatności w dwóch ratach po 2790 zł każda ) 5580 zł
Cena ze zniżką za jednorazową płatność 5800 zł*

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego:  Akademia Leona Koźmińskiego   03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59   BANK PEKAO SA w Warszawie 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637  

Opłaty za studia wnoszone są na indywidualny numer konta, podawany po zakończeniu rekrutacji.