Wesprzyj Fundację Rozwoju
Strona główna

Nieruchomości komercyjne

Poziom
Studia podyplomowe
Czas trwania
1 rok
Język
PL
Uzyskany tytuł
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
Tryb
W weekend

O kierunku

Cel studiów

Celem studiów podyplomowych nieruchomości komercyjne jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do kompleksowego zarządzania, inwestowania i doradzania na rynku nieruchomości komercyjnych.

 

Partner merytoryczny

 

Atuty kierunku

1
50% zajęć prowadzonych przez najlepszych ekspertów Cushman & Wakefield, światowego lidera na rynku doradztwa w segmencie nieruchomości komercyjnych 

Będzie to gwarantować słuchaczom wiedzę praktyczną, dzielenie się najwyższymi standardami pracy i brane z życia studia przypadków. Do realizacji prawnego bloku tematycznego zaproszeni będą przez Cusman & Wakefield partnerzy z renomowanych kancelarii prawnych, którzy na podstawie studiów przypadków przedstawią w przystępny sposób podstawy prawa stosowane na etapie przygotowywania projektu budowlanego, w najmie, finansowaniu bankowym i zamykaniu transakcji sprzedaży nieruchomości.

2
50% zajęć prowadzonych przez kadrę ALK

Uczelnia jest liderem na rynku kształcenia podyplomowego gwarantującym najwyższą jakoś kształcenia oraz wiedzy teoretycznej i praktycznej.

3
Praktyczna praca zaliczeniowa w formie case study

Pracę zaliczeniową stanowić będzie prezentacja transakcji, a jej obrona odbędzie się przed komitetem inwestycyjnym.

4
Viewing weekend

Wizyty w topowych nieruchomościach: biurowej, magazynowej, handlowej i w budynku z mieszkaniami na wynajem, jak również poznanie ich od kuchni

Adresaci i adresatki studiów

  • Osoby zainteresowane wejściem w świat nieruchomości komercyjnych
  • Praktycy pracujący na rynku nieruchomości chcący poszerzyć wiedzę
  • Inwestorzy prywatni
info

Co zyskujesz

  • Zajęcia prowadzone przez uznanych ekspertów i wykładowców zarówno z ALK, jak i firmy doradczej Cushman & Wakefield
  • Możliwość nawiązania kontaktów z innymi uczestnikami zajęć i wymianę doświadczeń

Program

  • Zajęcia integracyjne

Wprowadzenie i wiedza podstawowa

  • Wprowadzenie do problematyki nieruchomości komercyjnych
  • Podstawy ekonomii i zastosowanie matematyki finansowej w nieruchomościach
  • Podstawy rachunkowości i analizy finansowej w tym spółek budowlanych

  • Podstawy prawne w inwestycjach nieruchomościowych

  • Finansowa ocena opłacalności projektów inwestycyjnych i podstawy modelowania

Kreacja wartości i wiedza transakcyjna

  • Transakcje inwestycyjne (z dochodem, portfelowe i deweloperskie)

  • Postawy wycen nieruchomości komercyjnych

  • Struktury podatkowe w nieruchomościach

  • Sposoby finansowania nieruchomości, term sheet, case study

  • Proces sprzedaży nieruchomości

  • Budowanie wizerunku i marketing w sektorze nieruchomości

Zarządzanie nieruchomościami

  • Wizytacje w obiektach i spotkania z ekspertami

  • Wymogi ESG w sektorze nieruchomościowym

  • Podejście najemców do poszczególnych rodzajów nieruchomości (budynki biurowe, handlowe i magazynowe)

  • Aspekt techniczny i budżet operacyjny w zarządzaniu nieruchomościami

  • Przygotowanie i organizacja procesu budowlanego w nieruchomościach

Przygotowanie projektu końcowego i jego obrona

Część przedmiotów kończyć się będzie egzaminem.

Całkowita liczba godzin dydaktycznych: 192 ( jedna godzina dydaktyczna = 45 minut)

Course Catalog

Organizacja zajęć

Studia trwają dwa semestry.

Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu w: 

  • soboty – 8:45-15:45 
  • niedziele – 8:45-15:45 

Terminy zajęć

wkrótce

Społeczność

Wiodący wykładowcy

Mira Kantor-Pikus

Mira ma ponad 25-letnie doświadczenie w obszarze inwestycji i finansowania projektów z różnych branż, z czego ponad 15 lat swojej kariery zawodowej była związana z sektorem bankowym, a kolejne 10 lat – z consultingiem na rynku nieruchomości. Mira specjalizuje się w doradztwie kapitałowym i dłużnym, finansowaniu strukturyzowanym, zarządzaniem kredytami oraz transakcjami w sektorze mieszkań na wynajem. Ponadto, jest ekspertką w zakresie tworzenia i wdrażania strategii inwestycyjnych dotyczących zarówno projektów nieruchomościowych, jak i mieszkaniowych.
Przed dołączeniem do Cushman & Wakefield Mira była związana z Bankiem Creditansalt, Bankiem Austria i ING Lease, koncentrując się na finansowaniu przedsiębiorstw i nieruchomości, dużych transakcjach leasingu, nadzorze i koordynacji projektów deweloperskich w imieniu finansującego oraz restrukturyzacji transakcji na rynku nieruchomości w regionie CEE we wszystkich klasach aktywów.
W swojej pracy koncertuje się na dzieleniu się wiedzą, działaniach edukacyjnych i mentoringowych. W trakcie wielu lat swojej kariery prowadziła wiele warsztatów nieruchomościowych i rozwojowych, np. w ramach studiów podyplomowych Uczelni Łazarskiego, dla członkiń Stowarzyszenia Ekspertki Razem oraz w ramach programu Kariera Kobiet. Swoim know-how dzieli się w licznych wywiadach z mediami oraz będąc panelistką podczas najważniejszych konferencji branżowych. Od czterech lat jest też mentorką w ogólnopolskim programie Top Woman in Real Estate i obecnie uczestniczy w procesie certyfikacji. 
Mira Kantor-Pikus jest absolwentką Politechniki Warszawskiej i SGH. Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz (z wyróżnieniem) studia Executive MBA na Akademii Koźmińskiego. Jest również członkiem RICS. Ponadto, posiada dyplom projektanta wnętrz i równolegle do pracy zawodowej zajmuje się projektowaniem optymalnych funkcjonalnie i energetycznie przestrzeni mieszkalnych. 
Mira pełni funkcję koordynatora Studiów Podyplomowych „Inwestycje w Nieruchomości Komercyjne” z ramienia Cushman & Wakefield.

dr Zuzanna Paciorkiewicz

Dr Zuzanna Paciorkiewicz, International partner, CO-Head of Asset Services CEE w międzynarodowej firmie doradczej Cushman & Wakefield, posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania nieruchomościami oraz zarządzania biznesem. Absolwentka Szkoły Głownej Handlowej w Warszawie. Jest certyfikowanym członkiem RICS, mediatorem oraz posiada praktykę jako wykładowca - przez 12 lat była pracownikiem naukowym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. 
 
Swoją karierę rozpoczynała w PKN Orlen w dziale rozwoju sieci detalicznej, wspierając transakcje nieruchomości. W 2006 roku dołączyła do DTZ (obecnie Cushman & Wakefield) jako zarządca nieruchomości biurowych, po czym, po przejściu kolejnych szczebli w organizacji i zdobyciu kolejnych doświadczeń, jest obecnie odpowiedzialna za wsparcie regionu CEE, a także zarządzanie działem Asset Services w Polsce. Ponadto, jest członkiem zarządu firmy w Polsce. Zuzanna kieruje ponad 220-osobowym zespołem profesjonalistów zarządzającym ponad 3,7 mkw. powierzchni komercyjnej w ramach 123 nieruchomości (w tym m.in. Złotymi Tarasami, Rondo I czy the Warsaw HUB) w imieniu zarówno międzynarodowych funduszy, jak i prywatnych inwestorów i deweloperów. 

Jej zespół dostarcza klientom usługi o najwyższym standardzie, obejmujące doradztwo, kompleksowe zarządzanie nieruchomościami, przygotowanie budynków do sprzedaży, wprowadzania innowacji oraz wdrażania rozwiązań z obszaru ESG. Oprócz tego Zuzanna kieruje i sponsoruje w wewnętrzny program innowacji i usprawnień LEAN management w Cushman & Wakefield.

Poza szeroko pojętymi nieruchomościami, jako wykładowca zajmuje się także tematyką przedsiębiorczości, przedsiębiorczości wewnętrznej i LEAN management.

dr Marcin Ocieszak

Praktyk w obszarze corporate finance z ponad 10-letnim doświadczeniem. W latach 2010-2017 związany był z ING Bankiem Śląskim S.A., gdzie odpowiadał za relacje biznesowe i udzielanie finansowania dużym przedsiębiorstwom z województwa mazowieckiego. W tym czasie udzielił finansowania na blisko 1mld PLN zarówno w formie finansowania projektów inwestycyjnych, nieruchomości komercyjnych czy finasowania obrotowego. Od 2014 roku pełnił funkcję Managera Wydziału Klienta Korporacyjnego i odpowiadał za portfel aktywów kredytowych wart 1,5 mld PLN.

W latach 2007-2010 pracował w banku Citi Handlowy, m.in. w Departamencie Skarbu, gdzie był członkiem zespołu wprowadzającego na rynek pierwszą w Polsce platformę do wymiany walutowej Citi Online Trading.

Od 2017 roku jest doktorem nauk ekonomicznych zatrudnionym w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze dotyczą rynku fuzji i przejęć, finansowania nieruchomości komercyjnych i rynku produkcji gier video. Prowadził gościnne wykłady na uczelniach zagranicznych m.in. Black Sea University w Gruzji i International School of Economics & Management w Lizbonie.

Oprócz działalności naukowej i dydaktycznej jest właścicielem firmy Corfi Corporate Finance, która działa w obszarze doradztwa przy pozyskiwaniu finansowania dłużnego od instytucji finansowych.

prof. ALK dr hab. Paweł Mielcarz

Profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie pełni funkcje Kierownika Katedry Finansów, koordynatora merytorycznego studiów MBA Finanse oraz podyplomowych studiów finansowych. W czasie pracy w ALK pracował również na innych stanowiskach zarządczych, m.in. jako członek Komitetu Finansowego czy wicedyrektor Kolegium Finansów i Zarządzania odpowiadający za rozwój studiów z zakresu finansów i rachunkowości, w tym za studia Master in Finance and Accounting (44 miejsce na świecie, pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej wg rankingu finansowych studiów magisterskich „Financial Times” 2024).

W pracy naukowej zajmuje się głównie problematyką zarządzania wartością przedsiębiorstw, wyceną firm, projektów oraz opcji realnych. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu artykułów,  referatów naukowych oraz książek: „Analiza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstw” i „Krótkookresowy wpływ rekomendacji na rynek giełdowy w Polsce”.

Jako wykładowca prowadził zajęcia m.in. z wyceny przedsiębiorstw i projektów inwestycyjnych, finansów przedsiębiorstw, analizy finansowej oraz controllingu na studiach dyplomowych, podyplomowych oraz MBA w Akademii Leona Koźmińskiego, na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, na Uniwersytecie Warszawskim, HAAGA – HELIA University of Applied Sciences, Kufstein University, EDC, Ecole des Dirigeants et Créateurs d’entreprise, University of Debrecen, Ecole de Management de Normandie, University of Porto i Black Sea University. Od ośmiu lat na stałe współpracuje w ESSCA – École de Management, gdzie prowadzi kursy z zakresu analizy finansowej oraz wyceny w ramach studiów magisterskich z dziedziny finansów.  Ukończył programy Global Colloquium on Participant – Centered Learning oraz Case Study Workshop organizowane przez Harvard Business School.

Jako konsultant współpracujący z DCF Consulting oraz innymi firmami doradczymi prof. Mielcarz brał udział w przygotowaniu kilkuset projektów  doradczych w zakresie wyceny przedsiębiorstw, oceny projektów inwestycyjnych, budowy strategii, opracowania planów restrukturyzacyjnych oraz projektowania systemów controllingu. Podczas pracy jako biegły sądowy (lata 2012-2018) przygotowywał również ekspertyzy w procesach postępowań sądowych, prokuratorskich, arbitrażowych oraz prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego. W karierze zawodowej prof. Mielcarz pełnił również funkcje członka kilku rad nadzorczych spółek kapitałowych, m.in. w spółkach:  Notoria Services S.A., Autosan Sp. z o.o., Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych czy Media Ekspress sp. z o.o. Posiadł również doświadczenie w zarządzaniu towarzystwem ubezpieczeniowym, pełniąc przez kilka miesięcy obowiązki Prezesa Zarządu Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych jako członek Rady Nadzorczej oddelegowany do pełnienia funkcji zarządczej. Pełnił również funkcję doradcy Zarządu PGNiG S.A.

Paweł Partyka

Paweł Partyka, Head of Capital Markets w międzynarodowej firmie doradczej Cushman & Wakefield, posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe na rynku nieruchomości komercyjnych. Paweł zarządza zespołem kilkunastu ekspertów świadczących szeroki wachlarz usług wspierających inwestorów nieruchomościowych, które są związane m.in. z pozyskiwaniem partnerów kapitałowych i finansowania oraz sprzedażą i zakupem aktywów reprezentujących wszystkie sektory: magazynowy, biurowy, handlowy i mieszkaniowym. 
Paweł dołączył do Cushman & Wakefield w 2015 roku jako Senior Surveyor w dziale rynków kapitałowych. Wcześniej zajmował stanowisko konsultanta w dziale inwestycyjnym agencji doradczej Savills Poland. Na przestrzeni swojej kariery zawodowej doradzał w w szeregu transakcji inwestycyjnych o wartości ponad 5 mld EUR. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu w Tilburgu. 

Ilona Otoka

Ilona Otoka, posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w obszarze wycen nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych dla potrzeb m.in. zabezpieczenia wierzytelności kredytowych, sprawozdań finansowych, transakcji inwestycyjnych czy potrzeb księgowych dla krajowych i zagranicznych klientów instytucjonalnych oraz podmiotów publicznych. Od 2018 r. związana z międzynarodową firmą doradczą Cushman & Wakefield, gdzie przez 4 lata pracowała w dziale Valuation & Advisory i była odpowiedzialna za projekty wycen nieruchomości o wartości pojedynczych aktywów sięgającej do 210 mln EUR. Od grudnia 2022 r. zajmuje natomiast stanowisko Senior ESG Consultantki w dziale Strategic Consulting & Research.

Doświadczenie Ilony opiera się również na różnorodnych projektach doradczych, w tym w analizach opłacalności, due dilligence czy Highest & Best Use.
Aktualnie Ilona jest członkinią ESG Hub, czyli grupy ekspertów w ramach EMEA Sustainability Leadership Team w Cushman & Wakefield, którzy są odpowiedzialni za strukturyzowanie i rozwój oferty wpisującej się w pomoc klientom w definiowaniu, osiąganiu i raportowaniu celów ESG. Ilona należy także do ESG Product Council w Urban Land Institute Poland (ULI) oraz grup roboczych związanych z ESG w Polskiej Izbie Nieruchomości Komercyjnych (PINK). Jest również członkinią Warszawskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych (WSRM) oraz Polskiej Rady Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). 

Współtwórczyni projektu „Dla Impaktu”, którego misją jest budowanie społeczności wokół organizacji impaktowych, w celu wypracowania najlepszych praktyk pomiaru wpływu społecznego i środowiskowego oraz popularyzowanie tematyki impaktu w Polsce.
Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (mgr. inż. międzywydziałowego kierunku gospodarka przestrzenna), Politechniki Warszawskiej w Warszawie (Wycenia Nieruchomości) oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (CSR – Cele Zrównoważonego Rozwoju w Strategii Firmy). Ostatnio ukończyła ESG Digital Leader Academy w Proptech Foundation.

Damian Kołata

Partner, Head of Industrial & Logistics / E-Commerce CEE w międzynarodowej firmie doradczej Cushman & Wakefield. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w sferze logistyki oraz e-commerce. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. 
Swoją karierę rozpoczynał od zarządzania zakupami i zapasami, później koordynował dodatkowo transgraniczny przepływ towarów, włączając w to logistykę importu i dystrybucji oraz procedury celne. Następnie odpowiedzialny był za optymalizację procesów magazynowych, korelację poszczególnych operacji logistycznych oraz ograniczenie ich kosztów na trudnym i nieprzewidywalnym rynku wschodnioeuropejskim. 
Pomysłodawca jednego z pierwszych ukraińskich sklepów internetowych, wspierał również otwarcie centrum dystrybucyjnego dla największej europejskiej internetowej platformy modowej. 
Jest wykładowcą na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu optymalizacji procesów i zarządzania zwrotami w e-commerce, oraz współautorem publikacji „Biblia e-biznesu 3.0” oraz „Dochodowy E-Commerce”. Odpowiadał za operacje w magazynach o powierzchni prawie dziewięćdziesięciu boisk piłkarskich, na których zatrudnienie przewyższało liczbę mieszkańców Szklarskiej Poręby. Pasjonuje się logistyką w obszarze e-commerce oraz jej wpływem na coraz większe wymagania w stosunku do powierzchni magazynowych.
Obecnie zarządza jedną z najlepszych Agencji Industrial & Logistics na rynku. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat jego zespół doradzał przy projektach o łącznej powierzchni ponad 1 000 000 m kw.

Anna Górska-Kwiatkowska

Partnerka w firmie doradczej Cushman&Weakfield

Absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa oraz członkini prestiżowego Brytyjskiego Royal Institute of Charted Surveyors. 

Kieruje linią usług Leasing Services i Business Development, reprezentując fundusze instytucjonalne, międzynarodowych deweloperów i prywatnych wynajmujących. Odpowiedzialna za rozwój biznesu w Polsce, zarządza klientami i pozyskuje nowych, koordynuje zintegrowane podejście do sprzedaży, leasingu i świadczenia usług. 

Przewodnicząca Women Integrated Network (WIN)w Polsce. Mentorka w drugiej edycji Programu Mentorskiego Urban Land Institute Poland.

Zasady naboru

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

III edycja studiów  –  rekrutacja trwa do 15 września 2025 r. Planowany termin rozpoczęcia studiów to październik 2025 r.

Warunkiem ukończenia studiów jest przygotowanie projektu i jego obrona.

Część przedmiotów kończyć się będzie egzaminem.

  • Odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister) lub odpis dyplomu doktorskiego** 

  • Zdjęcie elektroniczne w formacie JPG 

  • Oryginał dokumentu tożsamości do wglądu 

  • Kopia dowodu wpłaty wpisowego 

Dodatkowe wymagania: j. angielski komunikatywny

** W przypadku kandydatów posiadających dyplom zagraniczny prosimy o dostarczenie dyplomu oraz suplementu (transcript of records) wraz z oficjalnym tłumaczeniem na język polski.

1
Uzyskanie podstawowych informacji

Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Was kierunku  i sprawdzenie  zasad naboru.

2
Rejestracja

Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni.

3
Opłata rekrutacyjna

Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.

Kanclerz Agata KEBS
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu
Agata Kanclerz

Opłaty

Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się.

Tabela opłat
Wpisowe 250 zł
Cena podstawowa (możliwość płatności w dwóch ratach po 5 450 zł każda) 10 900 zł
Cena ze zniżką dla absolwentów ALK (możliwość płatności w dwóch ratach po 4 905 zł każda) 9 810 zł
Cena ze zniżką za jednorazową płatność 10 400 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego:  Akademia Leona Koźmińskiego   03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59   BANK PEKAO SA w Warszawie 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637  

Opłaty za studia wnoszone są na indywidualny numer konta, podawany po zakończeniu rekrutacji. 

Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Fabiańską: agaf@kozminski.edu.pl