Wesprzyj Fundację Rozwoju
Strona główna

ESG w logistyce

Poziom
Studia podyplomowe
Czas trwania
1 rok
Język
PL
Uzyskany tytuł
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych
Tryb
Tryb hybrydowy,
W weekend

O kierunku

Cel studiów

Przekazanie kluczowej wiedzy dotyczącej zrównoważonego rozwoju w aspekcie łańcucha dostaw. Przygotowanie uczestników do procesu raportowania (zarówno wymaganego prawnie, jak i konkurencyjnie). Zwiększenie świadomości roli podmiotów w łańcuchach wartości i interesariuszy. Zwiększenie świadomości konieczności podjęcia działań i wskazanie sposobów powstrzymania zmian klimatu.

ATUTY KIERUNKU   Program studiów został opracowany na podstawie praktyki biznesu. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych  ekspertów z zakresu zarzadzania i ESG. Program obejmuje zajęcia z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw oraz zasad zrównoważonego rozwoju,  Program kursu  ma przygotować słuchaczy  do wyzwań współczesnego biznesu i  rynku pracy w zakresie zasad zrównoważonego rozwoju. Jego kluczowe atuty:

1
Kompleksowe podejście do zarządzania

Program obejmuje podstawy zarządzania organizacjami oraz elementy zarządzania łańcuchem wartości i łańcuchem dostaw, co zapewni studentom fundamenty teoretyczne i praktyczne.

2
Zrównoważony rozwój i ESG

Wprowadzenie do koncepcji zrównoważonego rozwoju biznesu, ESG oraz CSR pozwoli studentom zrozumieć, jak firmy mogą działać odpowiedzialnie i w sposób zrównoważony.

3
Praktyczne wdrażanie ESG

Zajęcia obejmują diagnozę sytuacji firmy w aspekcie ESG, praktykę wdrażania ESG w organizacji oraz analizę podwójnej istotności, co przygotowuje słuchaczy do realnych wyzwań związanych z wdrażaniem zrównoważonych praktyk w firmach.

4
Prawo i regulacje

Zajęcia dotyczące prawa w obszarze zrównoważonego rozwoju, takich jak Zielony Ład, Fit for 55 oraz Dyrektywa CS3D, zapewnią słuchaczom wiedzę na temat aktualnych regulacji i wymogów prawnych w zakresie wdrażania ESG.

5
Aspekty środowiskowe i społeczne

Program obejmuje aspekty środowiskowe, takie jak czynniki wpływu organizacji na środowisko naturalne i zeroemisyjność, oraz aspekty społeczne, które dotyczą wpływu organizacji na interesariuszy.

6
Finanse i raportowanie

Zajęcia z zakresu zielonych finansów oraz raportowania zrównoważonego rozwoju przygotowują studentów do zarządzania finansami w kontekście zrównoważonego rozwoju.

7
Zajęcia praktyczne

Program oferuje warsztaty praktyczne ESG oraz wizyty praktyków wdrażających ESG, co umożliwi studentom zdobycie doświadczenia i wiedzy na temat praktycznych działań i poznania rzeczywistych przykładów firm wdrażających zrównoważone praktyki.

8
Case studies

Analiza przypadków (case studies) pozwolą słuchaczom na sprawdzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy.

Adresaci studiów

  • Pracownicy firm transportowych, dystrybucyjnych, spedycyjnych, operatorzy logistyczni itp.: Osoby pracujące w firmach związanych z transportem i logistyką.
  • Specjaliści ds. logistyki i łańcucha dostaw: Profesjonaliści pracujący w obszarze logistyki.
  • Osoby decyzyjne, zbierające dane: Decydenci odpowiedzialni za zbieranie i analizę danych w organizacjach.
  • Pracownicy firm zobowiązanych do raportowania zgodnie z CSRD: Osoby odpowiedzialne za raportowanie zrównoważonego rozwoju w firmach.
  • Osoby chcące rozwinąć swoją wiedzę w tematyce zrównoważonego rozwoju: Profesjonaliści.
  • Menedżerowie i liderzy: Osoby zarządzające zespołami i projektami.
  • Pracownicy działów zrównoważonego rozwoju: Osoby odpowiedzialne za wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju w organizacjach.
  • Pracownicy działów finansowych: Osoby zajmujące się zarządzaniem finansami w organizacjach.
  • Studenci i absolwenci kierunków ekonomicznych i zarządzania: Osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w obszarze zarządzania, logistyki oraz zrównoważonego rozwoju.
  • Konsultanci i doradcy: Profesjonaliści świadczący usługi doradcze w obszarze zarządzania, logistyki oraz zrównoważonego rozwoju.
info

Kierownik studiów

dr Mirosław Antonowicz

Dr nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, Certyfikowany „Senior Logistics” European Logistics Association Bruksela, certyfikowany Chartered Fellow (FCILT) – The Chartered Institute of Logistics and Transport UK, trener biznesu.

Pracownik Naukowy Katedry Marketingu, Dyrektor Centrum Naukowego Logistyki ALK, Członek Rady Naukowej Instytutu Kolejnictwa, Pełnomocnik ds. Transportu Intermodalnego Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji, Członek Stowarzyszenia Menedżerów i Ekspertów Transportu Szynowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, Członek Polskiego Towarzystwa Logistycznego, Członek Rady ds. Transportu Kolejowego przy Prezesie Urzędu Transportu Kolejowego. Były Członek Sekcji Logistyki i Procesów Transportowych Polskiej Akademii Nauk w latach 2014-2017, Czynny praktyk biznesowy – wieloletni menedżer sektora transportu i logistyki. 

Autor i współautor ponad 200 publikacji naukowych, wielu ekspertyz i analiz w zakresie zarządzania transportem, logistyki, biznesplanów i strategii firm, strategii marketingowych i rozwojowych spółek, analiz rynku transportowego. Autor koncepcji doradczych w zakresie analizy wartości, produktywności, programów restrukturyzacyjnych funkcji, działów i całych organizacji. 

Korzyści dla słuchaczy

Słuchacze studiów będą mieli szansę zdobycia rzetelnej wiedzy, której zakres wynika z faktycznych potrzeb biznesowych. Kluczowe korzyści to:

  • Wszechstronna wiedza: Słuchacze będą mieli szansę zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu zarządzania, łańcucha dostaw oraz zrównoważonego rozwoju, co pozwoli im na lepsze zrozumienie i zarządzanie różnymi aspektami działalności organizacji.
  • Praktyczne umiejętności: Program umożliwi zdobycie praktycznych umiejętności dzięki licznym warsztatom praktycznym oraz wizytom praktyków wdrażających ESG, co pozwoli na zdobycie doświadczenia w rzeczywistych sytuacjach biznesowych.
  • Wiedza regulacyjno - prawna: Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi regulacjami prawnymi i wymogami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, co będzie kluczowe w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku prawnym.
  • Zrównoważony rozwój i ESG: Uczestnicy będą mieli szansę nauczyć się, jak wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju oraz ESG w organizacjach, co jest coraz bardziej cenione przez pracodawców i inwestorów.
  • Analiza przypadków (case studies): Program obejmie analizę rzeczywistych przypadków, co pozwoli słuchaczom na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce i lepsze przygotowanie do wyzwań zawodowych.
  • Networking: Studia na ALK w Warszawie będą doskonałą okazją do nawiązania kontaktów z innymi profesjonalistami oraz ekspertami z branży, co może być cenne w przyszłej karierze zawodowej.
  • Rozwój kariery: Ukończenie tego kierunku studiów może znacząco zwiększyć szanse na awans zawodowy oraz otworzyć nowe możliwości kariery w obszarach zarządzania, logistyki i zrównoważonego rozwoju.

Program

Ramowy program studiów

  • Zajęcia wprowadzajcie
  • Podstawy zarządzania organizacjami
  • Elementy Zarządzania Łańcuchem wartości i łańcuchem dostaw
  • System GS1w łańcuchu dostaw. Paperless – logistyka bez papieru
  • Wpływ standardów GS1 na GOZ
  • Wprowadzenie do koncepcji zrównoważonego rozwoju biznesu, teorie, ESG, CSR
  • Koncepcja ESG w obszarze działań logistycznych  w łańcuchu dostaw
  • Diagnoza sytuacji firmy w aspekcie ESG.
  • Praktyka wdrażania ESG w organizacji
  • Prawo w obszarze zrównoważonego rozwoju (Zielony Ład, Fit for 55, Dyrektywa CS3D)
  • Analiza podwójnej istotności w ESG
  • Aspekty środowiskowe ESG (Czynniki wpływu organizacji na środowisko naturalne i zeroemisyjność)
  • Aspekty  społeczne ESG (elementy wpływu organizacji  na interesariuszy
  • ESG w obszarze ładu korporacyjnego i organizacji
  • Finanse a ESG (zielone finanse)
  • Raportowanie zrównoważonego rozwoju (regulacje CSRD i standardy ESRS)
  • Strategia ESG – teoria i praktyka wdrażania w firmie
  • Trendy i Dobre Praktyki-analiza case-study
  • Warsztat praktyczny ESG
  • Wizyty praktyków wdrażających ESG - praktyczne przykłady Firm
  • Projekt końcowy

Zdobądź przewagę rynkową i przygotuj się na zieloną transformację dzięki studiom podyplomowym „ESG w logistyce”! Nasz program kompleksowo wyjaśnia najnowsze regulacje z zakresu zrównoważonego rozwoju, w tym propozycje projektu „Omnibus” (COM(2025) 81), który kształtuje raportowanie wg dyrektyw CSRD, CSDDD oraz taksonomii UE. Ponadto przybliżamy Dobrowolny Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju dla Nienotowanych MŚP (tzw. VSME), dający mniejszym firmom przejrzyste wytyczne, jak skutecznie raportować i wdrażać zasady ESG. W trakcie studiów nauczysz się m.in. przeprowadzać analizę podwójnej istotności, projektować strategie ESG w łańcuchach dostaw oraz przygotowywać raporty zgodne z ujednoliconymi i uproszczonymi standardami ESRS. Dzięki temu Twoja organizacja sprosta rosnącym wymaganiom prawnym, a Ty zdobędziesz umiejętności zapewniające realne przewagi konkurencyjne w branży logistycznej. Dołącz do nas i bądź gotów na nadchodzące zmiany oraz dalszy rozwój biznesu w duchu odpowiedzialności społecznej i środowiskowej! Całkowita liczba godzin dydaktycznych: 198 godzin * * jedna godzina dydaktyczna = 45 minut

WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW 

Forma zaliczenia: PKG - projekt końcowy pisany w grupach O - obrona projektu końcowego

Organizacja zajęć

Studia trwają dwa semestry i odbywają się w trybie hybrydowym, łączącym zajęcia na uczelni ze spotkaniami on-line. Ostateczna proporcja poszczególnych zajęć zostanie opracowana biorąc pod uwagę preferencję grupy słuchaczy studiów.

Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu w: 

Program obejmuje 12 zjazdów (w tym 2-3 realizowanych w formule online).

  • soboty: 8.45-17.30
  • niedziele: 8.45-15.45

Terminy zjazdów

Planowane terminy zajęć:

Wkrótce

Społeczność

Wiodący wykładowcy

Agnieszka Bareja

ESG Director

Agnieszka jest ekspertem w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG) oraz relacji inwestorskich. Od ponad dekady związana jest z rynkiem kapitałowym i bezpośrednio odpowiadała za raportowanie giełdowe w licznych spółkach notowanych na GPW.

Wdrażane przez Agnieszkę raporty zrównoważonego rozwoju oraz raporty zintegrowane były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Realizowała projekty przygotowujące organizacje do raportowania ESG na bazie CSRD, ESRS, GRI, TCFD oraz opracowywała strategie ESG w grupach kapitałowych spółek notowanych na GPW. 

Silnie wierzy w podejście oparte na etyce biznesowej, transparentności i odpowiedzialności społecznej. Z tego powodu przykłada dużą wagę do zrównoważonego rozwoju i działań korporacyjnych na rzecz społeczeństwa oraz środowiska naturalnego.

Bartosz Furtak

Twórca SooCulture™, w ramach którego łączy ze sobą świat HR ze światem zrównoważonego rozwoju. Pomagam organizacjom rozwijać ich relacje z pracownikami, klientami i otoczeniem w bardziej zrównoważony sposób.

Wspiera firmy w przygotowaniach do raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG), zrozumieniu i wdrożeniu ESRS oraz innych, wartościowych i adekwatnych wskaźników.

Wśród jego klientów znajdują się firmy z sektorów FMCG, IT, Retail, Produkcyjne, Bankowość, Finanse, Produktowe, BPO/SSC czy start-upy.

dr inż. Elżbieta Hałas

Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Uzyskała doktorat z zarządzania zapasami na Politechnice Poznańskiej.

Od ponad 30 lat aktywnie działa na rzecz rozwoju i wdrażania standardów GS1 w Polsce i na świecie. Jest m.in członkinią Komitetu ds. Standardów przy Radzie Zarządzającej GS1 oraz Sponsorem Transport & Logistic Centre of Excellence w GS1.

Specjalizuje się w zagadnieniach unikalnej identyfikacji produktów, cyfryzacji dokumentów, optymalizacji łańcucha dostaw. Jest autorką licznych publikacji z zakresu kodów kreskowych i EDI, m.in. publikacji „Kody kreskowe i inne globalne standardy w biznesie”.

Od 2016 roku Członkini Zarządu, a obecnie od 2024 roku Prezeska Zarządu GS1 Polska - reprezentanta Polski w międzynarodowym stowarzyszeniu GS1 AISBL.

GS1 rozwija najpopularniejszy system standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych na świecie, który wspiera handel i logistykę od ponad 50 lat. Jest jedynym, oficjalnym źródłem kodów kreskowych, które znaleźć można na produktach na całym świecie. Standardy GS1 umożliwiają firmom identyfikację, gromadzenie i wymianę informacji o produktach, lokalizacjach, partnerach, przesyłkach i zdarzeniach w całym łańcuchu dostaw. Dzięki temu tworzą wspólny język biznesu, który wspiera globalne systemy i procesy. Organizacja GS1 zrzesza ponad 46 000 firm w Polsce i 6 milionów na całym świecie. Jej oddziały zlokalizowane są w 118 krajach.

Agata Horzela

Starszy manager ds. standardów GS1 w TSL. Zajmuje się doradztwem w zakresie automatycznej identyfikacji opartej na kodach kreskowych. Jest ekspertem i szkoleniowcem z zakresu prawidłowej identyfikacji jednostek handlowych oraz pracuje nad możliwościami wdrożeń standardów systemu GS1 w branży transportu i logistyki. Prowadzi szereg projektów związanych z digitalizacją dokumentów w łańcuchu dostaw. Aktywnie działa na rzecz możliwości wykorzystywania elektronicznego listu przewozowego w Polsce i Europie oraz reprezentuje globalnie organizację GS1 w DTLF (Digital Transport and Logistics Forum) działającym przy Komisji Europejskiej.

Olena Kobylchenko

Olena Kobylchenko jest menedżerem ds. ESG w GS1, posiadającym szeroką wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju, regulacji ESG oraz aktualnych trendów rynkowych. Specjalizuje się w opracowywaniu strategii i procedur ESG, w tym ustalaniu mierzalnych celów, ocenie podwójnej istotności oraz prowadzeniu dialogu z interesariuszami. Jest członkinią Grup Roboczych ds. stosowania Taksonomii UE oraz Danych ESG w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Agnieszka Matłoka

ESG Strategist / Project Manager

Doradca strategiczny i dyrektor ds. strategii i partnerstw w firmach w wielu branżach (finansowa, kolejowa, badawcza, inne). 

Doradczyni zarządów spółek opracowujących strategie biznesowe oraz strategie ESG w ramach części Social i Governance.

Ekspertka w zakresie projektowania i raportowania strategii ESG, pomiaru inicjatyw aktywacji CSR / ESG, budowy partnerstw i rozwiązań wellbeing /  work-life balance w organizacjach.

Specjalizacja w opracowaniu działań mających na celu promowanie dobrych praktyk sprzyjających rozwojowi równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, w szczególności związanych z godzeniem rodzicielstwa z pracą zawodową.

Współpraca z różnymi organizacjami pozarządowymi w ramach ekspertyzy ESG i Wellbeing / Work-life Balance.

Krzysztof Melka

Absolwent Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Ukończył podyplomowe studia menedżerskie z zakresu handlu emisjami i zarządzania energią, posiada uprawnienia audytora i doradcy energetycznego. Pracownik Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej. Specjalizuje się w procesach energetycznych i ochronie atmosfery. Prowadzi analizy w sektorze energetycznym pod kątem ich oddziaływania na środowisko, jak również oceny adaptacji do zmian klimatu. Autor i współautor analiz z zakresu energetyki i zmian klimatu m.in. 

- Ocena działań dostosowawczych najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania LCP (Large Combustion Plant)  w obszarze  ochrony powietrza atmosferycznego;
- Adaptacja do zmian klimatu w sektorze ciepłowniczym;
- Plany neutralności dla przedsiębiorstw ciepłowniczych  wynikające z dyrektywy EU ETS;
- Emisja równoważna dwutlenku węgla przy wytwarzaniu energii użytecznej w ciepłowni– zastosowanie metody carbon footprint;
- Wyznaczenie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych (gCO2eq/MJ) w przeliczeniu na jednostkę energii w cyklu życia energii elektrycznej.

Ewa Solarz

Partnerka Zarządzająca stojąca na czele linii biznesowej ESG w ALTO

Specjalizuje się w doradztwie w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Posiada w tej dziedzinie 13-letne doświadczenie. Zdobywała je pracując w międzynarodowych firmach doradczych, firmach specjalizujących się w doradztwie w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także w jednym z największych polskich banków. Była odpowiedzialna m.in. za kompleksową realizację (scoping, wycenę, zarządzanie projektami, prace merytoryczne, kontrolę jakości itp.) szerokiego zakresu usług doradczych i kierowanie zespołem ESG.

logo
dr Marta Szymborska

Vice Prezes Zarządu GS1 Polska

Zasady naboru

  • O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
  • I edycja – rekrutacja trwa do 15 września 2025 roku, planowany termin rozpoczęcia studiów to październik 2025 roku.
  • odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych (tytuł zawodowy: licencjat, inżynier, lekarz, magister)

  • zdjęcie elektroniczne w formacie .JPG

  • kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata zawierającego imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce urodzenia

  • kopia dowodu wpłaty wpisowego

Opłaty

* Oferowane zniżki (zniżka dla absolwentów, zniżka za jednorazową płatność i ewentualne dodatkowe zniżki) nie kumulują się.

Tabela opłat
Wpisowe 300 zł
Cena podstawowa (możliwość płatności w dwóch ratach po 3 950 zł każda) 7 900 zł
Cena ze zniżką dla absolwentów ALK (możliwość płatności w dwóch ratach po 3 555 zł każda) 7 110 zł *
Cena ze zniżką za jednorazową płatność 7 400 zł *

WYMAGANIA WZGLĘDEM KANDYDATÓW:

Zainteresowanie lub potrzeba zawodowa pogłębienia tematyki ESG.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłaty wpisowego:  Akademia Leona Koźmińskiego   03-301 Warszawa, ul. Jagiellońska 57/59   BANK PEKAO SA w Warszawie 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637  

Opłaty za studia wnoszone są na indywidualny numer konta, podawany po zakończeniu rekrutacji. 

Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Fabiańską: agaf@kozminski.edu.pl