O kierunku
CEL STUDIÓW
Z otwartością i pasją kształcimy młodych ludzi, inspirując do zgłębiania fascynującego świata prawa. Uczymy, jak z powikłanych labiryntów przepisów i norm wydobyć harmonię i porządek, tak potrzebne ludziom we współczesnym świecie.
Studia prawnicze w Koźmińskim uczą analitycznego i strategicznego myślenia prawniczego, właściwej interpretacji przepisów, poszukiwania nieszablonowych i dobrych rozwiązań prawnych dla ludzi, biznesu i gospodarki. Nie hołdujemy utartemu przekonaniu o opanowywaniu na pamięć kodeksów, przeciwnie – w Kolegium Prawa dążymy do wykształcenia umiejętności poszukiwania i krytycznego korzystania ze źródeł informacji, z możliwości jakie oferują nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja wykorzystywane w gromadzeniu i tworzeniu baz danych. Kompetencje te są budowane na fundamentach solidnej, usystematyzowanej wiedzy, której odpowiednie wykorzystanie pozwoli na osiągnięcie silnej pozycji zawodowej i rozwój kariery w wymarzonym kierunku.
Nasze studia otwierają bowiem wiele możliwości zawodowych.
W identyfikacji swojej ścieżki kariery pomoże opieka tutorska, programy mentoringowe, wsparcie Biura Karier i Współpracy z Otoczeniem, jak również zajęcia Ścieżki kariery prawniczej, Warsztaty prawnicze, na których student zapoznaje się z tajnikami różnych zawodów prawniczych i przygotuje się do zdawania egzaminów na aplikacje prawnicze. Zrozumieniu związków i zależności między prawem i biznesem służy interdyscyplinarne i umiędzynarodowione środowisko akademickie Akademii. Korzystamy z tego, zapewniając wiedzę z obszaru ekonomii, zarządzania, rachunkowości i finansów, by absolwent poznał działanie świata biznesu nie tylko od strony prawnej.
Studia są oparte na wiedzy i praktyce, co oznacza, że harmonijnie łączymy naukę podstaw i konstrukcji teoretycznych ze stosowaniem ich w praktyce. Kazusy, studia przypadków, analiza orzeczeń stanowią istotny komponent każdych zajęć. A pogłębienie umiejętności praktycznych następuje na zajęciach warsztatowych z pisania pism procesowych, symulacjach rozpraw sądowych, debatach oksfordzkich i in. Wiele zajęć prowadzą wykładowcy – praktycy, którzy dzieląc się wiedzą, przekazują również umiejętności praktyczne i zdradzają tajniki wykonywania zawodu.
Prawnik, niezależnie od roli zawodowej, w której występuje, musi komunikować się z ludźmi. Stąd na Prawie uczymy również, m.in. Negocjacji i mediacji, Retoryki prawniczej, Psychologii sądowej, co sprzyja dobremu porozumiewaniu się, uczy odpowiedniej argumentacji w dyskusji i sztuki przekonywania.
Istotnym elementem programu studiów prawniczych jest wybór modułu kierunkowego: Prawo w gospodarce, Prawo nowoczesnych technologii, Prawo dowodowe i kryminalistyka, Doradztwo podatkowe. Wybór modułu pozwala zdobyć pogłębioną i specjalistyczną wiedzę w wybranym obszarze, zapewniając jednocześnie holistyczne rozumienie systemu prawnego i jego fundamentów.
Ukończenie Prawa w Koźmińskim zapewnia przewagę naszych absolwentów na rynku pracy, otwierając wiele możliwości zawodowych, pozwalając na rozwój osobisty i zawodowy. Program studiów, obejmujący układ zajęć, ich tematykę i profil, metody dydaktyczne oraz zakładane efekty uczenia się, został opracowany w oparciu o analizę potrzeb rynku pracy, analizy ścieżek karier studentów i absolwentów, opinie interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, w szczególności uczestników obrotu prawnego (publicznych i prywatnych), a także wzorce międzynarodowe, w tym przyjęte przez International Association of Law Schools. Są one w pełni zgodne z misją oraz strategią Akademii.
Absolwenci otrzymują dyplom magistra prawa.
Studia prawnicze w ALK kolejny rok z rzędu zostały sklasyfikowane na 1. miejscu w Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej” 2023 w kategorii uczelni niepublicznych. . Więcej informacji
Prawo to nadal jeden z kluczowych kierunków studiów, chętnie wybierany przez absolwentów szkół średnich z myślą o kreowaniu własnej kariery. W tym niewątpliwie jest niezbędny przemyślany wybór Uczelni, której oferta programowa, kadra naukowo-dydaktyczna, poziom nauczania, umiędzynarodowienie, prestiż krajowy i międzynarodowy, a w konsekwencji jakość kształcenia i możliwości jakie oferuje, zapewnią pomyślny start w życie zawodowe.
Od początku funkcjonowania Prawa w Koźmińskim stawiamy na nowoczesne kształcenie wykorzystujące nowe technologii cyfrowe, ukierunkowane na wszechstronny rozwój człowieka, pobudzanie przedsiębiorczości i odpowiadające potrzebom innowacyjnej gospodarki. Ukończenie studiów prawniczych w tak interdyscyplinarnym środowisku akademickim otwiera wiele ścieżek kształtowania kariery i rozwoju zawodowego. Oczywiście dla wielu młodych ludzi decydujących się na kształcenie w tej dziedzinie podstawowym celem jest wykonywanie zawodu adwokata, radcy prawnego, prokuratora, sędziego, notariusza czy komornika. Wykształcenie prawnicze stwarza jednak o wiele więcej możliwości, a wybór Prawa w Koźmińskim posiada wiele atutów zapewniających przyszłym absolwentom trampolinę do kariery.
Możliwości wyboru jest naprawdę wiele, dlatego co roku wydziały prawa cieszą się taką popularnością. Młodzi ludzie przywiązują ogromną wagę do tego co oferują poszczególne uczelnie. W dokonaniu właściwego wyboru może pomóc Ranking Wydziałów Prawa Rzeczpospolitej. Zebranie w nim wszystkich możliwych parametrów umożliwiających ocenę uczelni pozwala wybrać tę, która najlepiej spełni oczekiwania przyszłych prawników. Właściwy wybór może decydować o przyszłości zawodowej.
Ranking Rzeczpospolitej został opracowany na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Jak podaje "Rzeczpospolita", sporządzono go w oparciu o kompleksową ocenę jednostek naukowych za lata 2017–2022, co w rankingu miało znaczny wpływ na wyniki. Wzięto pod uwagę trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpracę z zagranicą. Najważniejszym wskaźnikiem były jednak wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze, które - zdaniem autorów - świadczą o poziomie nauki na uczelniach.
Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego jest wyjątkowym miejscem, które łączy współczesne badania naukowe z praktyką prawniczą. Nasi wykładowcy są nie tylko uznanymi autorytetami naukowymi w kraju i zagranicą, ale również ważnymi postaciami środowiska prawniczego. Sprzyja to zapewnieniu wysokiej jakości kształcenia, które procentuje znakomitymi karierami naszych Absolwentek i Absolwentów, które z dumą i radością obserwujemy.
Na sukcesy te składa się nie tylko wspaniała kadra dydaktyczna i nowatorski program studiów prawniczych, ale i dbałość, jaką przykładamy do jakości edukacji i atmosfery studiowania. Korzystamy z bogatego doświadczeniach wykładowców oraz podmiotów, z którymi współpracujemy, w celu doskonalenia programu studiów odpowiadającego wyzwaniom obecnych i nadchodzących czasów. Wprowadzamy zajęcia, które są związane są m.in. ze zmianami technologicznymi, jakie obecnie zachodzą na świecie i dotkną zawodów prawniczych w niedalekiej przyszłości – np. Legal Tech, zastosowanie sztucznej inteligencji w prawie, podstawy programowania, prawne, etyczne oraz biznesowe aspekty Big Data, a także obszaru sztucznej inteligencji, Fin Tech czy prawa własności intelektualnej w sektorze nowych technologii. Ponadto stosujemy nowoczesne metody nauczania, przenosząc również zajęcia do rzeczywistości wirtualnej (VR).
- skomentował prof. ALK dr hab. Bartłomiej Nowak, Dziekan Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego oraz Prorektor ds. współpracy z otoczeniem.
ATUTY KIERUNKU
Kierunek został sklasyfikowany na 1. miejscu w Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej” 2023 w kategorii uczelni niepublicznych.
Od 2009 r. Akademia Leona Koźmińskiego posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk prawnych w dyscyplinie prawo, a od 2016 r. – uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. Pozwala to na prowadzenie badań naukowych i dobór kadry gwarantującą wysoką jakość kształcenia.
Kadra badawczo – dydaktyczna na najwyższym poziomie gwarantująca wszechstronne spojrzenie na każdą dziedzinę prawa – zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Zajęcia na Prawie prowadzą wybitni wykładowcy łączący naukę z praktyką prawniczą lub z działalnością w sferze publicznej. Wśród nich są m.in. sędziowie Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i sądów powszechnych, adwokaci, radcowie prawni, prawnicy korporacyjni, prokuratorzy, notariusze, komornicy i syndycy. Daje to gwarancję zapoznania studentów z aktualnymi problemami w procesie stosowania prawa, ocenianych z różnych perspektyw zawodowych.
Program studiów zapewnia nabycie aktualnej wiedzy prawniczej i poznanie praktyki zawodów prawniczych. Student ma szansę zostać specjalistą o unikalnej wiedzy i szczególnych kompetencjach. Służą temu moduły kierunkowe realizowane na 4 i 5 roku studiów. Filarami programu są zajęcia z poszczególnych gałęzi prawa (prawo rzymskie, prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo karne, prawo administracyjne, prawo pracy, prawo własności intelektualnej i inne). Jednakże prawnik przyszłości musi posiadać również wiedzę specjalistyczną, stąd program studiów pozwala na wybór modułu: Prawo w gospodarce, Prawo nowoczesnych technologii, Prawo dowodowe i kryminalistyka albo Doradztwo podatkowe.
Rada zapewnia wysoką jakość kształcenia adeptów prawa z uwzględnieniem trendów międzynarodowych. Została powołana w 2007 r. jako statutowy organ doradczy Rektora Akademii Leona Koźmińskiego w sprawach strategii rozwoju Uczelni, dostosowywania programu studiów do potrzeb praktyki, rozwoju międzynarodowych kontaktów naukowych i dydaktycznych Uczelni. Członkami Rady są zagraniczni i krajowi przedstawiciele praktyki prawniczej, nauki i biznesu.
Aktywnie współpracujemy ze środowiskami zawodowymi, m.in. Krajową Izbą Doradców Podatkowych, Izbą Komorniczą w Warszawie, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Warszawie, Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie, Prokuratorią Generalną RP, Izbą Notarialną w Warszawie. Wspólnie podejmujemy szereg inicjatyw i działań na rzecz doskonalenia programu studiów, podnoszenia kompetencji studentów, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk związanych z kształceniem prawników, organizacji wykładów, spotkań, konferencji, realizacji wspólnych projektów naukowych oraz organizacji praktyk i staży studenckich. Dzięki temu studiowanie prawa jest ciekawsze i efektywne.
Zajęcia są prowadzone w atrakcyjny sposób, nowocześnie i profesjonalnie. Wykładowcy są otwarci i komunikatywni, stosują metody angażujące, wykorzystują narzędzia technologiczne, inspirują, rozwijają samodzielność i wyzwalają krytyczne myślenie. Korzystają m.in. z: symulacji rozpraw sądowych, symulacji zakładania spółek, pleadingu w postępowaniu arbitrażowym, warsztatów mediacyjnych, negocjacyjnych i krasomówczych, debat oksfordzkich, fabularyzowanych prawniczych gier miejskich, warsztatów edukacyjnych w ramach programu Street Law.
Nabywanie wiedzy przez doświadczenie – student w ramach konwersatoriów, ćwiczeń, warsztatów rozwiązuje kazusy, analizuje case study, przygotowuje pisma procesowe, poznaje siłę argumentacji w dyskusjach i piękno języka prawniczego. Poznaje możliwości technologiczne uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w rzeczywistości wirtualnej. Akademia stworzyła grę edukacyjną, w której dzięki Google VR studenci mogą przeprowadzać oględziny miejsca przestępstwa. Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy tę formę prowadzenia zajęć na studiach prawniczych. Autorka projektu, prof. ALK dr hab. Monika Całkiewicz, otrzymała za niego w 2019 r. nagrodę LUMEN – Leaders in University Management.
Udział w Poradni to zetknięcie studenta z konkretną sprawą klienta zgłaszającego się po pomoc prawną. Daje więc przedsmak pracy prawnika. Doceniając charakter tego doświadczenia jako pierwsi wśród niepublicznych uczelni uruchomiliśmy Studencką Poradnię Prawną, w której studenci mogą odbyć praktykę i pod opieką pracowników naukowych świadczyć usługi prawnicze (opinie prawne) osobom niezamożnym. W 2022 r. zdobyła ona 1. miejsce w zestawieniu najlepszych studenckich poradni prawnych towarzyszącemu Rankingowi Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej”. W ramach współpracy z firmą Adic.pl realizowany jest projekt Vicarius e-SPP. Studenci prawa ALK uczą się dzięki temu korzystać z profesjonalnego programu do obsługi kancelarii prawnych (Vicarius e-Kancelaria).
Międzynarodowe wyjazdy i wizyty są dla studentów doskonałą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem różnych instytucji i podmiotów zaangażowanych w działanie systemu prawnego. To nie tylko znany program ERASMUS+, w ALK organizujemy wyjazdy edukacyjne do Luksemburga i Brukseli, dzięki którym poznają specyfikę funkcjonowania TSUE, uczestniczą w rozprawie przed Wielką Izbą TSUE, w spotkaniach z sędziami i Rzecznikiem Generalnym TSUE, z przedstawicielami KE, PE oraz Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli. Studenci biorą udział w Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court Competition, konkursie organizowanym od prawie 30 lat, opartym na modelu moot court. Studenci wyjeżdżają do zagranicznych uczelni (m.in. University of Limerick, University of Lisbon, University of Newcastle, Berlin School of Economics and Law, European Business School & EBS Law School, University of Gothenburg – School of Business, Economics and Law, California State University; Soongsil University; Kyung Hee University).
Obowiązkowa praktyka zawodowa jest odbywana w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, kancelariach prawnych, krajowych i międzynarodowych firmach biznesowych, instytucjach publicznych - dobranych według zainteresowań studenta z bardzo szerokiej oferty Uczelni (m.in. Biura RPO, UODO, Rzecznika Ubezpieczonych, Sądy, Prokuratura, Areszt Śledczy, EY, KPMG, PwC, Andersen TAX&Legal, Deloitte, Vistra Corporate Services, ZUS, AVIVA, czy D.A.S.). Praktyka pozwala na poznanie pracy prawnika w określonym środowisku zawodowym „od kuchni”, co weryfikuje wyobrażenia o pracy w sądzie, prokuraturze, kancelarii prawnej, areszcie śledczym, korporacji, działalności gospodarczej, urzędzie czy instytucji publicznej.
Studenci uczestniczą w różnych formach aktywności akademickich, w których można wykazać się talentem krasomówczym (np. wygłoszenie referatu, udział w konkursie), pisarskim (przygotowanie publikacji naukowej w ramach Programu TOP 15), organizacyjnym (prace przy wydarzeniach w Koźmińskim), poznać ciekawych ludzi ze świata biznesu, nauki i polityki podczas konferencji, odkryć płaszczyznę swoich zainteresowań w Kole Naukowym (np. Prawa Medycznego i Farmaceutycznego „Lex Medicinae”, Prawa Karnego „Crimen et poena”, Prawa Własności Intelektualnej „Actio Efficiens”, Prawa Podatkowego, FORUM Kozminski Law Students Association, Prawa Handlowego „Ius Mercatorum”, Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka „Pro Libertate”), czy nawiązać i pogłębiać przyjaźnie korzystając z uroków życia akademickiego.
Studenci mają możliwość korzystania z szerokiej oferty zajęć poza programowych w postaci wizyt studyjnych (np. w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach; Instytucie Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, w Aresztach Śledczych: Warszawa - Służewiec, Warszawa – Białołęka), udziału w prowadzeniu badań naukowych (np. Program Top 15); udziału w projektach badawczych Katedr, np. w projekcie międzynarodowym Wyzwania dla sądownictwa: sprawiedliwość i równe traktowanie podmiotów obcej narodowości przed sądami krajowymi, realizowanego we współpracy Akademii oraz Osnabrück Universitat.
Dziekanat Kolegium Prawa to wyjątkowa jednostka w Koźmińskim przeznaczona wyłącznie dla studentów Prawa, w której student uzyska pomoc i załatwi każdą sprawę, profesjonalnie i w atmosferze życzliwości. Prezentujemy indywidualne podejście do studenta – nikt nie jest tutaj anonimowy. Jest to ważne zwłaszcza dla pierwszoroczniaków, bo zapewnia integrację i płynne wejście w środowisko akademickie. Poza tym dbamy o środowisko naturalne rezygnując z papierowego obiegu dokumentów na rzecz elektronizacji procesów organizacyjnych w Uczelni.
Wsparcie organizacyjne zapewnia Dziekanat, ale student Prawa korzysta z szerokich form pomocy w zakresie rozwijania swoich zainteresowań, diagnozowania potrzeb edukacyjnych, wyboru ścieżki kariery. Opieka tutorska, opieka naukowa, programy mentorskie, diagnozowanie predyspozycji zawodowych przez profesjonalnych doradców – to tylko niektóre propozycje wsparcia studentów w procesie studiowania. W razie sytuacji trudnych są do dyspozycji zróżnicowane mechanizmy pomocowe dla studentów od wsparcia psychologicznego, poprzez organizacyjne, po pomoc stypendialną.
Zapewniamy rozwijanie znajomości specjalistycznego języka angielskiego: prawniczego i biznesowego. W ramach współpracy z jednostkami egzaminacyjnymi oraz certyfikującymi studenci podnoszą umiejętności językowe, mając możliwość uzyskania certyfikatów (TOLES, University of Cambridge Local Examinations Certificate, Cambridge Assessment English – współpraca w zakresie egzaminów certyfikacyjnych Business Language Testing Service, Centrum Egzaminacyjne Österreichisches Sprachdiplom Deutsch, Centrum Egzaminacyjne Goethe-TEST-PRO, Centrum Egzaminacyjne Londyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – LCCI). TOLES to egzamin międzynarodowy sprawdzający znajomość języka angielskiego w zakresie prawa. Świetnie prowadzone lektoraty z języka angielskiego, zajęcia prowadzone w języku angielskim, oferta wyjazdów międzynarodowych i studiowanie w umiędzynarodowionym środowisku akademickim sprawa, że nasi studenci zdają TOLES i uzyskują najlepsze wyniki wśród wszystkich zdających ten egzamin w 120 ośrodkach TOLES na całym świecie.
W trosce o komfort studiowania i dobrostan studentów zapewniamy odpowiednią infrastrukturę dydaktyczną, wykorzystującą osiągniecia techniczne. Zajęcia odbywają się w salach multimedialnych, w ćwiczeniowej sali rozpraw, pracowniach informatyki prawniczej, Uczelnia zapewnia zróżnicowaną infrastrukturę gastronomiczną, usługową i wypoczynkową.
Studentom zapewnia się dostęp do portalu umożliwiającego bezpłatne korzystanie z licznych zasobów cyfrowych, np. profesjonalne prawnicze bazy danych: Lex Akademia, Legalis, INFORLEX, Academica oraz inne multidyscyplinarne bazy wiedzy i danych z zakresu biznesu oraz nauk ekonomicznych i prawnych (np. Bloomberg, Web of Science, Cambridge University Press).
Studenci biorą udział w unikatowych zajęciach, pomocnych w wyborze drogi kariery zawodowej i przygotowaniu się do egzaminu wstępnego na aplikacje prawnicze:
Ścieżki kariery prawniczej – spotkania z przedstawicielami zawodów i środowisk prawniczych;
Kurs na aplikacje – zajęcia specjalnie zaprojektowane z myślą o potrzebie przygotowania studentów do egzaminów konkursowych na aplikacje prawnicze, między innymi z wykorzystaniem narzędzi platformy e-learningowej.
Absolwent prawa może realizować ścieżkę kariery naukowej i prowadzenia badań naukowych, kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych, zarówno z zakresu różnych specjalności nauk prawnych, jak i innych dyscyplin (zwłaszcza z dziedziny nauk społecznych) oraz w szkołach doktorskich.
ADRESACI STUDIÓW
ZOBACZ FILM O KIERUNKU
SŁOWO OD KOLEGIUM DZIEKAŃSKIEGO
Prawo w Koźmińskim ma unikalny charakter. Realizuje koncepcję kształcenia przyszłych prawników opartą na utrwalonych wartościach i tradycji, jednocześnie przygotowując do pełnienia różnych ról zawodowych we współczesnym świecie, w których coraz większą rolę odgrywają technologie i sztuczna inteligencja.
Niewielkie grupy ćwiczeniowe i bezpośredni kontakt studentów z profesorami i praktykami prawa to wyróżniająca cecha studiów prawniczych w Koźmińskim, które zyskały dzięki temu opinię elitarnych. Studia są oparte na trzech głównych założeniach: wiedza i praktyka, interdyscyplinarność i innowacyjność oraz umiędzynarodowienie, w tym możliwość realizowania procesu kształcenia za granicą. Korzystając z doświadczenia naszych wykładowców, absolwentów, osób i instytucji współpracujących z Kolegium Prawa kształtujemy program studiów tak, aby przygotować naszych absolwentów do wykonywania zawodów nie tylko stricte prawniczych, ale również takich, w których wiedza i umiejętności prawnicze są nieodzowne. W efekcie nasz program studiów pozwala studentom na wyspecjalizowanie się w obszarach, które uznaliśmy za szczególnie istotne z perspektywy i zawodowej, i gospodarczej. Są to: Doradztwo podatkowe, Prawo w gospodarce, Prawo nowoczesnych technologii, Prawo dowodowe i kryminalistyka.
Naszą ambicją jest, aby studenci nie tylko poznawali przepisy prawa, ale przede wszystkim potrafili krytycznie myśleć, stawiali pytania, kwestionowali rzeczywistość, bo te cechy implikują rozwój umiejętności rozwiązywania problemów i podejmowania mądrych decyzji – innymi słowy chcemy kształcić ludzi otwartych i ciekawych świata, dla których prawo będzie i inspiracją, i pasją, i wyzwaniem.
Na uczelniach kształcących prawników spoczywa szczególna odpowiedzialność i oczekiwania społeczne – powinny one stwarzać warunki dla nieskrępowanego rozwoju nowych idei, kreowania nowych możliwości, wspierania otwartych umysłów. Tak postrzegamy swoją misję kształcenia, zachęcając, w ślad za Horacym, młodych adeptów prawa „Dimidium facti, qui bene coepit, habet, sapere aude, incipe”.
Przygodę z prawem zacznij w Koźmińskim. Warto!
prof. ALK dr hab. Bartłomiej Nowak
Dziekan Kolegium Prawa
Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Ukończenie Prawa daje szerokie możliwości zawodowe. Nasz absolwent:
- może wykonywać zawód prawniczy (po ukończeniu aplikacji lub złożeniu egzaminu zawodowego – w zależności od warunków określonych przez ustrojowe akty prawne): adwokata, radcy prawnego, sędziego, notariusza, prokuratora, referendarza, komornika, syndyka, doradcy restrukturyzacyjnego, rzecznika patentowego, doradcy podatkowego;
- jest przygotowany do prowadzenia działalności zawodowej w korporacjach (np. in-house lawyer);
- może podjąć i wykonywać własną działalność gospodarczą o profilu doradczym (doradztwo prawne i gospodarcze, zwłaszcza podatkowe);
- podjąć pracę w działach prawnych, HR, analitycznych i usługowych w szeroko rozumianym biznesie;
- podjąć pracę w organizacjach międzynarodowych, organach Unii Europejskiej;
- może pracować w unijnej i krajowej administracji publicznej (urzędnik, doradca, specjalista), w dyplomacji, służbie zagranicznej, polityce.
- może wybrać drogę służby publicznej w państwowych jednostkach (agencje rządowe, urzędy, policja, wojsko, służby specjalne);
- posiada przygotowanie do pracy w sektorze NGO, czyli organizacjach pozarządowych ukierunkowanych na realizację celów publicznych (fundacje, stowarzyszenia, i in.);
- odnaleźć się w zawodach kreatywnych, w których wiedza prawnicza stanowi istotny komponent ich wykonywania (m.in. officer compliance, dziennikarz, mediator, inspektor ochrony danych, zarządzający firmą, konsultant lub ekspert w danej dziedzinie prawa, tłumacz przysięgły).
- jest gotów do realizacji ścieżki naukowej, kontynuując kształcenie w szkołach doktorskich w celu zdobywania stopni i tytułów naukowych
PROGRAM
WYBRANE PRZEDMIOTY
Programy studiów dla kierunku prawo: link do programów na stronie BIP ALK TUTAJ
Regulaminy obowiązujące w ALK: link do regulaminów na stronie BIP ALK TUTAJ
MODUŁY KIERUNKOWE DO WYBORU PO III ROKU STUDIÓW*
PRAWO W GOSPODARCE
Moduł Prawo w gospodarce stwarza najszerszą perspektywę zawodową przygotowując do praktykowania prawa w obrocie gospodarczym w wymiarze lokalnym i globalnym (w przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych, korporacjach, spółkach, jednostkach sektora non-profit i innych). Student jest przygotowywany do działania na styku prawa i gospodarki we własnej, rodzinnej lub innej działalności biznesowej. W ramach modułu studenci zyskują specjalistyczną wiedzę, zwłaszcza z prawa handlowego i gospodarczego, poznają język biznesu, rozwijają myślenie strategiczne, wzmacniają kompetencje istotne w prowadzeniu działalności gospodarczej. Zobacz zajęcia realizowane w ramach modułu:
PRAWO NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII
Realizacja modułu zapewnia wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy w świecie nowoczesnych technologii. Sztuczna inteligencja, również generatywna, staje się ekspansywna. Jej coraz szersze wykorzystywanie stwarza dylematy, z którymi nowoczesny prawnik musi się mierzyć. Dlatego celem modułu jest przygotowanie studenta do roli prawnika dysponującego wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi poradzić sobie z nieznanym. Absolwent będzie rozumiał działanie nowoczesnych technologii, potrafił identyfikować i rozwiązywać problemy dotyczące ochrony praw człowieka przed zagrożeniami technologicznymi. Poza tym zdobędzie wiedzę, jak w pracy prawnika wykorzystywać nowoczesne narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Zobacz zajęcia realizowane w ramach modułu:
PRAWO DOWODOWE I KRYMINALISTYKA
Moduł jest przeznaczony dla pasjonatów prawa karnego i kryminalistyki, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z tą wymagającą dziedziną prawa. Zajęcia obejmują zagadnienia procesu karnego, czynności dowodowych, taktyki i techniki kryminalistycznych, medycyny sądowej i in. Moduł przygotowuje absolwenta do prowadzenia spraw karnych w roli adwokata, radcy prawnego, prokuratora lub sędziego. Niemniej przydatność wiedzy dotyczącej prawnych i pozaprawnych (w szczególności kryminalistycznych) aspektów wykrywania i dowodzenia określonych faktów (np. pochodzenia śladu od określonej osoby czy autentyczności dokumentu) nie ogranicza się do spraw karnych, ale jest istotna dla rozstrzygnięcia postępowań we wszystkich obszarach prawa (np. cywilnych: dotyczących pochodzenia dziecka czy spadkowych). Zobacz zajęcia realizowane w ramach modułu:
DORADZTWO PODATKOWE Moduł doradztwo podatkowe to ścieżka dla studentów, którzy chcieliby poznać złożony i różnorodny świat podatków. Zajęcia prowadzone w ramach modułu przygotowują jego uczestników do reprezentowania klientów w sporach z organami podatkowymi, obsługi prawnopodatkowej przedsiębiorstw, w tym analizy i planowania podatkowego ich przedsięwzięć biznesowych, czy też oceny konsekwencji podatkowych skomplikowanych stanów faktycznych, zachodzących w obrocie gospodarczym i życiu codziennym. Realizacja modułu to doskonały pierwszy krok w kierunku przygotowania do egzaminu zawodowego na doradcę podatkowego oraz wykonywania tego zawodu. To też interesująca propozycja dla studentów, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową z klasycznym zawodem prawniczym (radcy prawnego bądź adwokata) i chcieliby zdobyć wiedzę i umiejętności pomocne w prowadzeniu praktyki w obszarze prawa podatkowego. Zobacz zajęcia realizowane w ramach modułu:
*Studenci i studentki prawa po III roku studiów wybierają jeden z 4 modułów kierunkowych. Moduł kierunkowy uruchamiany jest pod warunkiem zapisania się co najmniej 20 osób.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
-
Studia stacjonarne:
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
-
Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: czwartek i piątek (od godz. 16:00), sobota (od godz. 8:30).
SPOŁECZNOŚĆ
WIODĄCY WYKŁADOWCY
ZOBACZ, CO O STUDIACH SĄDZĄ NASI STUDENCI I ABSOLWENCI I JAKIE SĄ ICH ŚCIEŻKI KARIERY
ZASADY REKRUTACJI
Studia stacjonarne:
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z części pisemnej z trzech różnych, dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
Wyniki procentowe wpisane na świadectwie dojrzałości (nowa matura) są przeliczane na punkty rekrutacyjne w proporcji:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem matematyki) = 2 punkty rekrutacyjne
- 1% na poziomie dwujęzycznym = 2,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym z matematyki = 3 punkty rekrutacyjne
Oceny uzyskane przez kandydatów posiadających tzw. starą maturę, maturę międzynarodową lub maturę zagraniczną są również odpowiednio przeliczane na punkty rekrutacyjne w sposób określony w załączniku do Uchwały Senatu Akademii Leona Koźmińskiego w sprawie warunków i trybu rekrutacji na studia wyższe
Na studia w języku polskim zostają przyjęci kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 300 punktów rekrutacyjnych. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania limitu miejsc.
SKORZYSTAJ Z KALKULATORA PUNKTÓW
Studia niestacjonarne:
Nabór odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia wszystkich zajęć przewidzianych w programie studiów, odbycie praktyki zawodowej, napisanie pracy magisterskiej oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego. Absolwenci otrzymują dyplom magistra prawa. Naukę można kontynuować w szkole doktorskiej, na prawniczym seminarium doktorskim oraz ubiegać się o przyjęcie na aplikacje prawnicze.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełnić na stronie internetowej formularz zgłoszeniowy, zamieścić w nim zdjęcie oraz skany dokumentów
-
świadectwo dojrzałości (oryginał na miejscu do wglądu)
-
do wglądu dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/128. Szanowni Państwo z racji na trwający cały styczeń remont Biura Rekrutacji prosimy o kontakt mailowy poprzez rekrutacja@kozminski.edu.pl w celu uzyskania informacji o studiach dyplomowych w języku polskim oraz umówienia się na spotkanie.
Dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej uczelni.
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać opłaty rekrutacyjnej:
20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
SWIFT Code: PKOPPLPW
IBAN: PL
Po podpisaniu umowy każdy student otrzyma indywidualny numer konta bankowego, na które należy dokonywać opłat czesnego.
Wymagane dokumenty należy dostarczyć do Biura Rekrutacji za pośrednictwem poczty lub osobiście.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów komisja rekrutacyjna podejmuje tego samego dnia decyzję o wpisie na listę studentów.
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o warunkach odpłatności za studia.
OPŁATY
Wysokość czesnego na rok akademicki 2024/2025 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | III rok | IV rok | V rok | |
---|---|---|---|---|---|
Płatność za semestr | 8 400 zł | 9 200 zł | 10 100 zł | 10 900 zł | 11 800 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 1 700 zł | 5 x 1 860 zł | 5 x 2 040 zł | 5 x 2 200 zł | 5 x 2 380 zł |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł |
I rok | II rok | III rok | IV rok | V rok | |
---|---|---|---|---|---|
Płatność za semestr | 7 400 zł | 8 200 zł | 9 100 zł | 9 900 zł | 10 800 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 1 500 zł | 5 x 1 660 zł | 5 x 1 840 zł | 5 x 2 000 zł | 5 x 2 180 zł |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł |