Godziny pracy Biura:
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – Czwartek – 10.00 – 15.00
Piątek zjazdowy – 10.00 – 17.00
Piątek niezjazdowy – 10.00 – 15.00
Sobota zjazdowa – 08.00 – 15.30
Sobota niezjazdowa – 09.00 – 13.00
Niedziela zjazdowa – 08.30 – 15.00
Niedziela niezjazdowa - nieczynne
Brak wyników do pokazania
PROGRAM SEMINARIUM
Celem Socjologicznego Seminarium Doktorskiego w Akademii Leona Koźmińskiego jest wyposażenie uczestników w wiedzę, umiejętności oraz kompetencje konieczne do podjęcia i prowadzenia badań naukowych, publikowania wyników tych badań w formie poprawnych metodologicznie i warsztatowo artykułów i monografii oraz w formie ustnych wystąpień na konferencjach, seminariach, debatach i innych spotkaniach naukowych.
Osiągnięcie tych celów umożliwia oparcie kształcenia na dwóch założeniach: (1) zróżnicowania w procesie kształcenia form partycypacji uczestników Seminarium; (2) odpowiednim zestawieniu przekazywanych w toku kursu, zróżnicowanych co do zakresu tematycznego treści oraz osiąganych efektów kształcenia. Udział w tych zajęciach umożliwia rozwijanie warsztatu badawczego, w szczególności w zakresie metodologii badań i teorii socjologicznych oraz wykorzystania dorobku innych nauk społecznych w pracy naukowej socjologa, doskonalenie warsztatu pisarskiego. Szczególny nacisk zostaje położony na interdyscyplinarność.
Rozprawy są przygotowywane pod kierunkiem wybitnych przedstawicieli nauk społecznych uznanych w kraju i na świecie.
I. Interaktywne zajęcia zespołowe
Interaktywne zajęcia zespołowe są prowadzone przez dwa semestry pierwszego roku Seminarium. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w soboty, cztery razy w każdym semestrze.
Ostatnie spotkanie w semestrze letnim może być realizowane w formie konferencji uczestników socjologicznego seminarium doktoranckiego (prezentacja wyników badań). Uczestnicy I-ego roku seminarium organizują konferencję naukową, podczas której przedstawiane są wyniki badań. Po konferencji może zostać wydana publikacja książkowa, zawierająca opracowania oparte na wygłoszonych w trakcie konferencji referatach.
W trakcie wykładów, seminariów i warsztatów, realizowanych w ramach interaktywnych zajęć zespołowych, podejmowane są szczegółowe zagadnienia związane z:
- procedurą uzyskania stopnia naukowego doktora socjologii;
- zagadnieniami prawa własności intelektualnej w pracy naukowej socjologa;
- celami, założeniami, przedmiotem oraz metodami i technikami badawczymi w naukach społecznych;
- zasadami prowadzenia badań naukowych w socjologii, w tym rolą teorii oraz innych
dyscyplin nauk społecznych, w szczególności: antropologii, ekonomii, historii, nauk
politycznych, psychologii i zarządzania;
- wielopoziomowością organizacji życia społecznego, zjawisk i procesów społecznych;
- poziomami struktury teoretycznej i wieloparadygmatyczności socjologii;
- zasadami poprawnego warsztatu naukowego socjologa, w tym standardom publikacji naukowej w naukach społecznych, oraz regułom sporządzania przypisów, bibliografii i załączników;
- szczegółowymi, aktualnymi problemami socjologii, pozostającymi w obszarze
zainteresowań badawczych uczestników Seminarium;
- pozyskiwaniem funduszy i grantów na badania naukowe.
II. Konsultacje indywidualne
Konsultacje indywidualne pod kierunkiem opiekuna naukowego odbywają się podczas dyżurów wyznaczonych przez opiekuna lub podczas spotkań ustalanych telefonicznie lub e-mailowo przez opiekuna i uczestnika seminarium. Informacje o regularnych dyżurach opiekunów naukowych znajdują się na stronie internetowej ALK. Na spotkaniach i konsultacjach indywidualnych opiekun dokonuje oceny postępów pracy i wyraża zgodę na dalszą współpracę i kontynuowanie programu kursu. W każdym semestrze obowiązują 4 godziny konsultacji indywidualnych.
III. Seminaria przedmiotowe (fakultatywne)
W zależności od indywidualnych uzgodnień uczestników i opiekunów naukowych mogą być prowadzone seminaria przedmiotowe, w trakcie których są poddawane dyskusji interesujące uczestników zagadnienia związane z obszarem ich badań: