O kierunku
Atuty kierunku
Zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw to zakres studiów na kierunku zarządzanie, który w rankingu "Financial Times" – Global Masters in Management 2023 znalazł się w TOP3 w Europie Środkowo-Wschodniej oraz TOP100 na świecie.
Partnerami studiów są m.in. firmy z rynku TSL i nie tylko, np. Amazon, OptiBuy, Dachser Intelligent Logistics, GXO, Instytut INTL oraz CSCMP Poland Roundtable. W ramach realizacji programu studenci spotykają się z praktykami biznesu logistycznego i odbywają wizyty studyjne w firmach, np. w Centrum Logistycznym Amazon w Pawlikowicach pod Łodzią. Praktycy biznesu prowadzą warsztaty i zajęcia, w ramach których studenci nabywają umiejętności przydatne w karierze zawodowej.
Program nauczania jest współtworzony na bazie programów Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego z siedzibą w Brukseli (ELA) oraz organizacji Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP). Są to standardy międzynarodowego nauczania logistyków w Europie i USA. Program nauczania proponowany przez ALK został certyfikowany przez Europejskie Stowarzyszenie Logistyczne.
Zajęcia prowadzone są przez naukowców i dydaktyków, którzy zdobywali doświadczenie m.in. w takich ośrodkach jak Oxford University, University of Ohio, SAP, Uniwersytet Warszawski, Instytut Logistyki i Magazynowania, Colonia Business School, Cranfield Business School of Management UK, Instytut Opakowań, mających stały ścisły kontakt z praktyką gospodarczą, a także uznanych praktyków polskiego biznesu logistycznego i konsultingowego w obszarach logistycznych, posiadających bogate doświadczenie dydaktyczne.
Studia objęte będą w przyszłości również programem certyfikacyjnym amerykańskiej organizacji Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP), umożliwiając uzyskanie certyfikatu zawodowego o charakterze globalnym oraz stanie się częścią światowej sieci profesjonalistów logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw.
Wiele zajęć prowadzonych jest w formach interaktywnych. Są to np. wizyty w firmach logistycznych, gry symulacyjne SAP oraz menedżerskie gry logistyczne.
Studenci mają okazję zdobycia certyfikatu Candidate Senior Logistician po zdaniu w toku studiów egzaminów z 7 podstawowych przedmiotów i uzyskaniu średniej ocen na poziomie 4.00, po obronie pracy magisterskiej i wniesieniu dodatkowej opłaty 580 zł.
W przypadku posiadania minimum 5-letniej praktyki w obszarach wiedzy logistycznej po przystąpieniu do ostatecznego finalnego postępowania kwalifikacyjnego i wniesieniu opłaty 600 zł można uzyskać dodatkowo tytuł zawodowy Seniora na podstawie certyfikatu Senior Logistician – Europejskiego Towarzystwa Logistycznego z siedzibą w Brukseli.
Partnerzy kierunku
Partnerami kierunku są: Amazon, OptiBuy, Dachser Intelligent Logistics, Instytut INTL, CSCMP Poland Roundtable oraz GXO Logistics, Inc.
Adresaci studiów
Zobacz film o kierunku
Słowo od kierownika studiów

Zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw to studia stanowiące odpowiedź Akademii Leona Koźmińskiego na potrzeby polskich i zagranicznych firm, które muszą zmierzyć się z ogromnym i stale rosnącym wpływem rozwiązań logistycznych na globalne przepływy towarowe, rynek TSL i jego uczestników na świecie, a szczególnie w Polsce.
Zdobyta w ALK wiedza, kompetencje i umiejętności pomogą absolwentom w staniu się atrakcyjnymi pracownikami na rynku pracy, również na szczeblach kierowniczych, w różnego typu przedsiębiorstwach, nie tylko logistycznych, transportowych, kurierskich czy handlowych.
Korzyści dla studentów
W trakcie studiów uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
-
nauk o zarządzaniu oraz nauk pokrewnych, pozwalającą na głębokie rozumienie problemów związanych z różnymi sferami i aspektami funkcjonowania przedsiębiorstw w burzliwym otoczeniu zewnętrznym, w szczególności tych związanych z działaniami logistycznymi i zarządzaniem łańcuchami dostaw przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych, telematycznych i internetowych oraz zjawisk partnerstwa, kooperacji, integracji
-
modeli biznesowych, np. operatora, integratora czy dyrygenta
-
rozwiązywania złożonych problemów logistycznych w dynamicznie zmieniających się sytuacjach organizacyjnych, np. tworzenia, konfiguracji i rekonfiguracji oraz budowy struktur łańcuchów dostaw, działania w sieciach logistycznych, współpracy międzyorganizacyjnej
-
projektowania, usprawniania i zarządzania procesami w łańcuchu dostaw, w tym e-logistyki
-
prowadzenia diagnoz (analiz, interpretacji i ocen) w oparciu o złożone dane uwzględniające szeroki kontekst podejmowanych działań biznesowych
-
aktywnego uczestnictwa w procesie planowania i podejmowania decyzji strategicznych
-
formułowania i wdrażania rozwiązań przedsiębiorczych na bazie znajomości specyfiki, potencjału, możliwości, jakie dają organizacji nowe technologie i nowe sposoby działania oraz środowisko biznesowe oczekujące wysoko efektywnych, odpornych i elastycznych łańcuchów dostaw
-
sprawnej współpracy międzyorganizacyjnej na bazie teorii kosztów transakcyjnych, teorii sieci, partnerstwa logistycznego i kooperacji
-
kompetencji poznawczych, które umożliwiają samodzielną identyfikację luk w praktyce biznesowej
-
modeli i strategii logistycznych
-
projektowania i modelowania łańcuchów logistycznych
-
marketingu usług logistycznych
-
logistyki w e-commerce
-
e-logistyki i rozwiązań SAP
-
zarządzania sieciami, transportem i sieciami dostaw
-
multi- oraz intermodalizmu
-
zarządzania bezpieczeństwem, konfliktem i zaufaniem w łańcuchach dostaw
Perspektywy zatrudnienia
Po ukończeniu studiów w zakresie zarządzania logistyką i łańcuchami dostaw można podjąć pracę jako:
-
w firmach pełniących rolę operatorów logistycznych
-
w przedsiębiorstwach zajmujących się spedycją międzynarodową
-
pracownik przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych wdrażających rozwiązania logistyczne
-
pracownik firm transportowych wszystkich sektorów transportu
-
pracownik wielkich centrów dystrybucyjnych i magazynowych
-
pracownik przedsiębiorstw działających w sektorze transportowo-spedycyjno-logistycznym
-
pracownik instytucji publicznych, administracyjnych i samorządowych współdziałających z branżą TSL
-
osoba prowadząca własną działalność gospodarczą lub firmę rodzinną w sektorze TSL
Program
Ramowy program studiów
Od studentów oczekujemy dobrej znajomości języka angielskiego (B2) z uwagi na część zajęć konwersatoryjnych(12h) prowadzonych w języku angielskim oraz przygotowywane w języku angielskim materiały do zajęć.
WYBRANE PRZEDMIOTY:
-
Ekonomia menedżerska
-
Prawne aspekty zarządzania
-
Cyfrowa transformacja
-
Zarządzanie międzynarodowe
-
Zarządzanie operacyjne
-
Metodologia badań
-
CSR i przedsiębiorczość społeczna
-
Zarządzanie strategiczne
-
Struktura i procesy – diagnoza i projektowanie rozwiązań organizacyjnych
-
Metodologia badań
-
Przywództwo lub Człowiek w organizacji (do wyboru)
-
Zarządzanie marketingowe
-
Konwersatoria w j. angielskim
Organizacja zajęć
- Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: piątek (od godz. 17:00), sobota, niedziela.
Społeczność
Wiodący wykładowcy
Zobacz, co o studiach sądzą nasi studenci i absolwenci
Studia w Akademii Leona Koźmińskiego to szansa na uzyskanie tytułu magisterskiego na jednej z najlepszych uczelni biznesowych w Europie. Kierunek zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw jest właściwą odpowiedzą na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną kadrę specjalistyczną wynikające z nieustannie zwiększającej się konkurencyjności rynku.
Podnoszenie efektywności działania przedsiębiorstw to jedno z kluczowych zadań stawianych obecnie menedżerom, a poznanie uwarunkowań gospodarczych, mechanizmów i procesów biznesowych oraz uświadomienie wielowymiarowości systemów logistycznych warunkujących sprawne zarządzanie przepływami strumieni towarów, środków finansowych czy w też informacji pozwala unikać zagrożeń, determinowanych warunkami zewnętrznymi i wykorzystywać pojawiające się szanse.
Możliwość uczenia się od kadry naukowców i dydaktyków, którzy ponad swoją wiedzę teoretyczną są również cenionymi praktykami, to wyjątkowa szansa na zdobycie przewagi konkurencyjnej nad innymi kandydatami na trudnym i dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Uruchomienie nowego zakresu studiów w ramach kierunku zarządzanie to było wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku, gdzie transport odgrywa coraz większą rolę. Studenci mieli możliwość zdobycia unikalnej wiedzy z tematyki transportu, logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw.
Dzięki wysokiemu poziomowi kształcenia w ALK, potwierdzonym najważniejszymi akredytacjami, oraz doświadczonej kadrze akademickiej osoby wybierające ten zakres mogą być pewne, że zyskają wiedzę, która zostanie doceniona na trudnym i dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Znajomi, po swoich pozytywnych doświadczeniach z uczelnią, namówili mnie do złożenia podania i to właśnie tu postanowiłam rozpocząć swoje studia magisterskie. Dziś wiem, że była to dobra decyzja, która wpłynęła na moją przyszłość. To kadra wykładająca swoim podejściem i swoją praktyczną wiedzą, zachęciła mnie do dalszego rozwoju w branży logistycznej. Od dwóch lat pracuję w firmie transportowej. Dzięki wiedzy, którą zdobywam na uczelni, jestem bardziej świadoma procesów logistycznych i mogę sama je ulepszać. W ubiegłym roku wdrożyłam nowy projekt dotyczący transportu intermodalnego na Europę Wschodnią, zgodnie z moją specjalizacją. Polecam uczelnię osobom, które chcą zdobyć wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną, i chcą wejść na rynek pracy z pewnością siebie.
Zasady rekrutacji
Kandydaci na studia drugiego stopnia realizowane w języku polskim: stacjonarne i niestacjonarne są przyjmowani według kolejności zgłoszeń do wyczerpania limitu miejsc,.
Rektor może zdecydować o przeprowadzeniu dodatkowej formy sprawdzenia wiedzy kandydatów postaci testu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej, będących podstawą przyjęcia na studia.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełnić na stronie internetowej formularz zgłoszeniowy, zamieścić w nim zdjęcie oraz skany dokumentów
-
dyplom ukończenia studiów I stopnia oraz suplementu (suplement do dyplomu wydawany jest od 2005 roku) – oryginały do wglądu
-
do wglądu dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/127.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej uczelni.
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać opłaty rekrutacyjnej:
20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
SWIFT Code: PKOPPLPW
IBAN: PL
Po podpisaniu umowy każdy student otrzyma indywidualny numer konta bankowego, na które należy dokonywać opłat czesnego.
Wymagane dokumenty należy dostarczyć do Biura Rekrutacji za pośrednictwem poczty lub osobiście.
Z odbywania rozmowy kwalifikacyjnej zwolnieni są kandydaci, którzy kontynuują naukę na tym samym kierunku studiów bądź w toku wcześniejszych studiów zrealizowali większość obowiązujących różnic programowych.
Terminy rozmów kwalifikacyjnych dla kandydatów na studia II stopnia w roku akademickim 2024/2025:
- 18 czerwca
- 02 lipca
- 30 lipca
- 10 września
- 17 września
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz ewentualnym odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzję o wpisie na listę studentów.
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o warunkach odpłatności za studia.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, napisanie pracy magisterskiej i zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom magisterski z zarządzania, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Naukę można kontynuować w szkole doktorskiej.

Opłaty
Wysokość czesnego na rok akademicki 2024/2025 dla osób rozpoczynających studia: