Prawo zatrudnienia to studia o profilu praktycznym stawiające na specjalistyczną wiedzę i wykształcenie praktycznych umiejętności zwiększających możliwości zdobycia satysfakcjonującego zatrudnienia absolwenta na rynku pracy. W efekcie celem studiów jest przygotowanie absolwentów do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu.
Interdyscyplinarna formuła studiów, harmonijnie łącząca teorię z praktyką, umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zarządzania zasobami ludzkimi, prawa podatkowego, w tym m.in.: nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, rozstrzygania indywidualnych i zbiorowych sporów ze stosunku pracy, naliczania wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy, zasiłków chorobowych, rozliczania świadczeń pracowniczych oraz dokonywania rozliczeń, m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędami skarbowymi.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów II stopnia – prawo zatrudnienia, tytuł zawodowy magistra.
Studia realizowane są wyłącznie w trybie niestacjonarnym (zaocznym).
Studia prawo zatrudnienia to kierunek o profilu praktycznym stawiający na specjalistyczną wiedzę i wykształcenie praktycznych umiejętności zwiększających możliwości zdobycia satysfakcjonującego zatrudnienia absolwenta na rynku pracy.
Interdyscyplinarna formuła studiów, harmonijnie łącząca teorię z praktyką, umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zarządzania zasobami ludzkimi, prawa podatkowego, w tym m.in.: nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, rozstrzygania indywidualnych i zbiorowych sporów ze stosunku pracy, naliczania wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy, zasiłków chorobowych, rozliczania świadczeń pracowniczych, dokonywania rozliczeń, m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędami skarbowymi.
Konstrukcja programu uwzględniająca potrzeby rynku pracy zakłada wyposażenie absolwentów kierunku w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do zastosowania w pracy zawodowej w obszarze zatrudnienia.
Gwarantuje ona w szczególności: nabycie umiejętności praktycznych w zakresie tworzenia, prowadzenia i retencji dokumentacji kadrowej, obsługi informatycznych programów kadrowo-płacowych, zarządzania personelem oraz realizacji innych obowiązków związanych z zatrudnianiem pracowników, rozwinięcie kompetencji społecznych w zakresie komunikacji społecznej niezbędnej w stosunkach pracy, psychologii pracy, stosowania technik negocjacyjnych i koncyliacyjnych w rozwiązywaniu konfliktów.
Specjalista wykształcony w ramach studiów :
- zna i wykorzystuje w procesach obsługi kadrowej i płacowej instrumenty z obszaru prawa, zarządzania, nowoczesnych technologii, zwłaszcza elektronizacji
- jest specjalistą posiadającym wysokie umiejętności informacyjne, poznawcze i społeczne niezbędne dla prawidłowego prowadzania procesów zatrudniania w gospodarce
- ma przygotowanie do profesjonalnego funkcjonowania w jednostkach zajmujących się rekrutacją, prowadzeniem obsługi kadrowo-płacowej, zarówno w administracji publicznej działających, jak i sektorze prywatnym
- posiada świadomość potrzeby kształcenia się w celu bieżącego poznawania następujących zmian w obszarze prawnym i technologicznym
Zdecydowana większość zajęć prowadzona jest w formule praktycznej (konwersatoria, ćwiczenia z elementami warsztatowymi) przez specjalistów posiadających rozległe doświadczenie zawodowe w obszarze stosowania prawa zatrudnienia i ubezpieczeń społecznych, zarządzania zasobami ludzkimi, pracy w działach HR, obsługi kadrowo-płacowej i innych.
Wykładowcy to uznani pracownicy naukowi Akademii Leona Koźmińskiego i innych uczelni, cenieni eksperci i specjaliści z ogromnym doświadczeniem zawodowym w pracy w inspekcjach nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawnicy z kancelarii prawnych zajmujących się sprawami z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, praktycy z firm specjalizujących się w obsłudze kadrowo-płacowej, a także specjaliści z zakresu komunikacji społecznej i psychologii biznesu.
Studenci prawa zatrudnienia mają możliwość realizacji swoich pasji i rozwijania zainteresowań zawodowych w studenckich kołach naukowych oraz uczestnictwa w badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników Zakładu Prawa Pracy w Kolegium Prawa ALK.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów II stopnia – prawo zatrudnienia, tytuł zawodowy magistra, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.

Konkurencja na polskim rynku pracy z roku na rok staje się trudniejsza. Dlatego celem studiów na kierunku prawo zatrudnienia w Akademii Leona Koźmińskiego jest wyposażenie absolwenta w takie umiejętności, by mógł swobodnie posługiwać się nabytą wiedzą niezależnie od tempa zmian prawa i otoczenia gospodarczego.
Program studiów przygotowany został z myślą o oczekiwaniach pracodawców, którzy potrzebują wysokiej klasy specjalistów, aby odnaleźć się w meandrach prawa pracy, zminimalizować ryzyko związane z zatrudnianiem pracownika oraz stworzyć stabilny zespół kadrowy będący filarem przedsiębiorstwa.
Program uwzględnia również różnorodność oczekiwań studenta, który może dokonać wyboru zajęć zgodnie ze swymi zainteresowaniami, a prowadzenie ich przez doskonałych wykładowców, uznanych specjalistów, praktyków z bogatym doświadczeniem zawodowym, zapewnia szerokie uwzględnienie praktyki.
Zapraszamy na nasze studia!
W trakcie studiów uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
-
tworzenia, prowadzenia i retencji dokumentacji kadrowej, obsługi informatycznych programów kadrowo-płacowych, zarządzania personelem oraz realizacji innych obowiązków związanych z zatrudnianiem pracowników
-
instrumentów z obszaru prawa, zarządzania, nowoczesnych technologii, zwłaszcza elektronizacji, wykorzystywanych w procesach obsługi kadrowej i płacowej
-
prawidłowego prowadzania procesów zatrudniania w gospodarce
-
profesjonalnego funkcjonowania w jednostkach zajmujących się rekrutacją, prowadzeniem obsługi kadrowo-płacowej, zarówno w administracji publicznej, jak i sektorze prywatnym
-
komunikacji społecznej niezbędnej w stosunkach pracy, psychologii pracy, stosowania technik negocjacyjnych i koncyliacyjnych w rozwiązywaniu konfliktów
Ukończenie studiów pozwala na podjęcie pracy w charakterze specjalisty do spraw:
-
analiz kadrowych i płacowych
-
polityki kadrowej
-
kadr i płac
-
zarządzania personelem i wynagrodzenia
-
personalnych
-
rekrutacji i procedur selekcyjnych na stanowiskach kierowniczych i zarządzających w zakresie zasobów ludzkich
Absolwent jest przygotowany do wykonywania pracy w działach kadr i płac, jednostkach lub komórkach realizujących zadania z obszaru zatrudnienia i ubezpieczeń społecznych w każdej jednostce organizacyjnej administracji publicznej, instytucji, przedsiębiorstwie zatrudniającej pracowników, w sektorze małych i średnich przedsiębiorców w zakresie specjalistycznej obsługi procesów kadrowo-płacowych, w biurach pośrednictwa pracy, agencjach zatrudnienia.
- Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: piątek (od godz. 17:00), sobota (od godz. 8.30), niedziela (od godz. 8.30)
W realizacji programu kształcenia na kierunku są wykorzystywane następujące metody uczenia się:
-
metody podające (nabywanie umiejętności przez przyswajanie przekazywanej wiedzy)
-
metody problemowe (nabywanie umiejętności przez odkrywanie na podstawie wiedzy nabytej w drodze przekazu i wiedzy przyswojonej w ramach samodzielnej pracy własnej)
-
metody praktyczne (nabywanie umiejętności poprzez praktyczne działanie)
-
metody aktywizujące
Wskazane metody kształcenia realizowane są przy wykorzystaniu następujących form dydaktycznych: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia. W trakcie wskazanych zajęć są stosowane interaktywne sposoby nauczania z wykorzystaniem elementów jak dyskusja, rozwiązywanie kazusów, praca w grupie, projekty indywidualne, projekty grupowe, prezentacje multimedialne, przygotowywanie i prezentacja referatów. Inspirowane przez wykładowcę zaangażowanie i aktywność studenta podczas zajęć pozwala na osiągnięcie w ramach realizowanego przedmiotu zamierzonych kierunkowych efektów kształcenia.
Ćwiczenia ponadto koncentrują się na budowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poprzez rozwiązywanie zadań, studiów przypadku, interakcję z wykładowcą i pozostałymi studentami. Konwersatoria zastosowano w dydaktyce zajęć wymagających zarówno elementów wykładowych, jak i ćwiczeń. Seminarium magisterskie oraz praktyki uzupełniają metody dydaktyczne, pozwalające na rozwinięcie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych poprzez pracę własną studenta i interakcję z osobami nadzorującymi i współpracownikami.
Nabór odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej. Z rozmowy kwalifikacyjnej zwolnieni są kandydaci wybierający ten sam kierunek, który ukończyli na studiach pierwszego stopnia lub w toku wcześniejszych studiów zrealizowali większość z obowiązujących różnic programowych.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełniony na stronie internetowej, wydrukowany i podpisany formularz zgłoszeniowy ze zdjęciem
-
kserokopię dyplomu ukończenia studiów I stopnia oraz suplementu (suplement do dyplomu wydawany jest od 2005 roku) – oryginały do wglądu
-
oryginał dokumentu tożsamości do wglądu (dowód osobisty/paszport)
-
potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej (opłata bezzwrotna) – nie dotyczy absolwentów ALK
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – rozmowa przez Skype lub na platformie Teams)
UWAGA:
Obecnie, w związku z sytuacją epidemiczną, Biuro Rekrutacji pracuje w trybie zdalnym. W sytuacjach wymagających kontaktu osobistego uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania pod adresem mailowym: rekrutacja@kozminski.edu.pl.
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim znajduje się w pokoju D/128.
Rekrutacja na studia wyższe w j. polskim rozpocznie się na początku maja 2021 r.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni (link).
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Wymagane dokumenty należy złożyć w Biurze Rekrutacji ALK.
Z odbywania rozmowy kwalifikacyjnej zwolnieni są kandydaci, którzy kontynuują naukę na tym samym kierunku studiów bądź w toku wcześniejszych studiów zrealizowali większość obowiązujących różnic programowych.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz ewentualnym odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej Komisja Rekrutacyjna podejmuje decyzję o wpisie na listę studentów.
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o warunkach odpłatności za studia.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, napisanie pracy magisterskiej i zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów prawo zatrudnienia, tytuł zawodowy magistra.
Naukę można kontynuować w szkole doktorskiej.

Wysokość czesnego na rok akademicki 2021/2022 dla osób rozpoczynających studia:
Prawo zatrudnienia - studia niestacjonarne | Płatność za semestr |
---|---|
I rok studiów | 4800 zł (pięć rat po 980 zł) |
II rok studiów | 5150 zł (pięć rat po 1050 zł) |
Opłata rekrutacyjna | 100 zł |
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać opłaty rekrutacyjnej:
PEKAO S.A. II O/Warszawa 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
SWIFT Code: PKOPPLPW
IBAN: PL
Po podpisaniu umowy każdy student otrzyma indywidualny numer konta bankowego, na które należy dokonywać opłat czesnego.