O kierunku
Podstawowe informacje
Studia magisterskie Master in Big Data Science to dwuletni, intensywny program prowadzony w języku angielskim. Jego celem jest przygotowanie studentów do pracy z Big Data, sztuczną inteligencją (AI) i uczeniem maszynowym w finansach, ekonomii, sektorze medycznym oraz wielu innych dziedzinach gospodarki. Studenci zdobywają dogłębną i wszechstronną wiedzę na temat najbardziej zaawansowanych technik zbierania danych, analizy danych, uczenia maszynowego i, szerzej, sztucznej inteligencji.
Nasz program Big Data Science jest oferowany w pełnym wymiarze godzin w godzinach wieczornych (17:00-21:00), dzięki czemu jest idealny dla studentów, którzy chcą jednocześnie pracować i studiować. Uczestnicy programu mogą wybierać między dwiema specjalizacjami: pierwszą w zakresie analityki danych (Data Analytics), a drugą w obszarze ekonomii zdrowia (Health Economics & Big Data Analytics). Dodatkowo studenci zdobywają wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, przyciągania kapitału Venture capital oraz chmur obliczeniowych (Cloud Computing). Program Big Data Science ma również na celu wspieranie i mentorowanie przyszłych przedsiębiorców technologicznych.
Atuty kierunku
Studenci zdobywają zaawansowaną wiedzę z zakresu matematyki, statystyki i ekonometrii już od pierwszego semestru. Co ważniejsze, uczą się zastosowania tej wiedzy poprzez intensywne zajęcia praktyczne i seminaria od samego początku studiów. Najlepsi studenci często są rekrutowani przez największe międzynarodowe przedsiębiorstwa, globalne banki i wiodące firmy konsultingowe. Wielu naszych absolwentów zajmuje obecnie stanowiska kierownicze w takich organizacjach jak Standard Chartered, Goldman Sachs, Microsoft, Accenture, Oracle i Discovery.
Podczas studiów studenci rozwijają umiejętności programowania w językach takich jak R i Python oraz zdobywają wiedzę na temat technologii chmurowych, takich jak Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud Platform. Ponadto mają dostęp do renomowanych platform szkoleniowych, takich jak Amazon AWS Academy, Bloomberg for Education, GitHub for Education i LinkedIn Learning. Dodatkowo studenci otrzymują zniżkowe vouchery wspierające ich w zdobywaniu certyfikatów Microsoft lub Amazon.
Polski rynek pracy charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na inżynierów uczenia maszynowego, inżynierów AI, analityków danych finansowych czy specjalistów ds. IT, finansów i ochrony zdrowia. Specjaliści w tych dziedzinach zarabiają średnio o przynajmniej 34% więcej niż przeciętna polska pensja. Popyt na specjalistów ma wzrastać średnio o 14% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Specjalizacja analityka danych (Data Analytics) to wymagający program przygotowujący studentów do kariery głównie w finansach, ale również w innych branżach. Specjalizacja ta koncentruje się na rozwijaniu zaawansowanych umiejętności w obszarze Big Data i AI. Natomiast specjalizacja ekonomia zdrowia (Health Economics & Big Data Analytics) kładzie nacisk na zastosowanie Big Data i AI w optymalizacji efektywności, zarządzaniu kosztami i alokacji zasobów w organizacjach działających w sektorze ochrony zdrowia.
Studenci mają dostęp do wielu zasobów naukowych, dzięki czemu mogą gromadzić wszelkie informacje niezbędne do rozwiązywania praktycznych problemów biznesowych, jak również zajmować się nauką akademicką. Uniwersytet zapewnia dostęp do szerokiej gamy baz danych, m.in. Reuters, BankScope, EMIS, Infinancials, itp. (pełna lista znajduje się tutaj), które stanowią niezbędny zestaw narzędzi do analizy biznesowej. Akademickie bazy danych, takie jak ScienceDirect, ProQuest, JSTOR itp. pozwalają na śledzenie najnowszych wyników badań w dziedzinie ekonomii i finansów.
Kadra programu składa się zarówno z wykładowców akademickich, jak i praktyków z branży. Ponad połowa pracowników akademickich zdobyła tytuły doktorskie za granicą, a wielu z nich zdobywało doświadczenie i szkolenia na prestiżowych uczelniach, takich jak Oxford, Cambridge, Bocconi University, University of Aberdeen, University of Barcelona, Wharton Business School i Goethe University we Frankfurcie. Dodatkowo kadra dydaktyczna obejmuje doświadczonych specjalistów z branży IT i innych sektorów, z których wielu zajmuje wysokie stanowiska w wiodących firmach, takich jak P&G, Microsoft i Oracle.
Akademia Leona Koźmińskiego oferuje studentom wyjątkowe możliwości rozwoju umiejętności, zdobywania certyfikatów oraz realizacji celów przedsiębiorczych. Dzięki Kozminski Business Hub i Funduszowi Venture Capital przyszli przedsiębiorcy mogą korzystać z mentoringu biznesowego oraz programów crowdfundingowych. Studenci mogą również przygotować się do certyfikacji w ramach Amazon AWS Academy (chmura obliczeniowa), Bloomberg for Education (Bloomberg Market Concepts) oraz GitHub for Education (AI GitHub Copilot i umiejętności programistyczne). Dodatkowo, nieograniczony dostęp do LinkedIn Learning umożliwia zdobywanie nowych kompetencji i certyfikatów, wspierając rozwój kariery.
Praktyka zawodowa, trwająca 130 godzin i warta 5 ECTS, jest obowiązkowym elementem programu, niezbędnym do ukończenia studiów. Odbywa się w IV semestrze lub za zgodą prodziekana wcześniej (po ukończeniu I semestru studiów). Pozwala studentom na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce, nawiązanie kontaktów zawodowych oraz zdobycie cennego doświadczenia. Praktyki odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu umiejętności, weryfikacji pomysłów badawczych do pracy magisterskiej oraz w doskonaleniu zdolności analizy organizacji. To niezbędne doświadczenie pozwala studentom na lepsze zrozumienie swojego obszaru zawodowego, rozwój kompetencji społecznych oraz zrozumienie potrzeby ciągłego uczenia się i doskonalenia, co jest kluczowe dla sukcesu zawodowego.
Partnerzy programu
Słowo od liderów kierunku
Co zyskasz dzięki tym studiom?
- Wysokie kompetencje analityczne: Zaawansowana wiedza z zakresu statystyki, ekonometrii i matematyki.
- Opanowanie nowych technologii: Dogłębne zrozumienie Big Data, sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego.
- Przedsiębiorczość: Kompleksowa wiedza na temat możliwości zakładania firm w branży technologicznej.
- Możliwości ciągłego rozwoju: Dostęp do dodatkowych materiałów do samodzielnej nauki, aby jeszcze bardziej rozwijać swoje umiejętności.
- Wzmocnienie CV: Zdobądź dodatkowe certyfikaty podczas programu, które zwiększą Twoją atrakcyjność na rynku pracy.
- Wyjątkowa wartość: Koordynatorzy programu na bieżąco monitorują i oceniają jakość pracy wykładowców, zapewniając wysoką jakość edukacji dostosowaną do Twoich potrzeb.
- Umiejętności gotowe do pracy: Rozwiń pełen zestaw kompetencji potrzebnych do zdobycia pracy w największych międzynarodowych korporacjach, globalnych bankach i czołowych firmach konsultingowych.
- Ekspertyza w budowaniu biznesu: Zdobądź umiejętności i wsparcie niezbędne do skutecznego założenia i rozwoju własnej firmy.
Możliwości kariery:
- Quant.
- Inżynier uczenia maszynowego.
- Analityk finansowy.
- Inżynier AI.
- Architekt rozwiązań danych.
- Analityk biznesowy IT.
- Data scientist.
- Analityk danych.
- Konsultant biznesowy IT.
- Badacz ilościowy w instytucjach akademickich.
- Ekspert ekonomii ilościowej w międzynarodowych instytucjach gospodarczych.
- Analityk danych dla gigantów opieki zdrowotnej.
- Data Science dla instytucji opieki zdrowotnej.
- Analityk polityki opartej na danych dla instytucji publicznych opieki zdrowotnej.
Struktura programu

Celem zakresu jest przyswojenie wiedzy specjalistycznej i wykształcenie umiejętności w obszarze analizy danych, ze szczególnym uwzględnieniem danych zdrowotnych w przemyśle farmaceutycznym, e-zdrowiu i powiązanych branżach.
W trakcie studiów studenci zdobywają doświadczenie praktyczne we współpracy z partnerami biznesowymi podczas warsztatów czy ew. staży.Wśród kadry naukowej znajdują się wykładowcy z wiodących zagranicznych ośrodków akademickich m.in. z Hochschule Neubrandenburg, University of Illinois, National and Kapodistrian University of Athens, Lund University, University of York, i University of Ljubljana.
Po ukończeniu studiów absolwenci będą mogli rozpocząć karierę zawodową w instytucjach zajmujących się organizacją i finansowaniem świadczeń zdrowotnych, a także w przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za produkcję lub dystrybucję technologii medycznych.
*Zakres studiów zostanie uruchomiony pod warunkiem zapisania się minimum 17 studentów.
Organizacja zajęć
Wszystkie wykłady, seminaria i tutoriale odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych, co tydzień w godzinach 17:00-21:00. Niektóre kursy są prowadzone na miejscu, podczas gdy inne są prowadzone online. Należy pamiętać o następujących kwestiach:
- Uczelnia wymaga, aby większość egzaminów odbywała się stacjonarnie w trakcie całego programu studiów.
- Wszystkie końcowe egzaminy dyplomowe odbywają się stacjonarnie.
Społeczność
Opinia studentów i absolwentów

As a part of my Master degree, I was lucky enough to be selected for a project with Goldman Sachs. Currently, I am working with the Risk Department which mainly focuses on preventing the company from losing money, rather than making money for it.

I came to Warsaw looking for a practical and solid education in the field of Big Data. Being confident that this field is the hottest professional path I could envision for myself, I selected Kozminski to get it started. At the University, I have the great opportunity not only to obtain practical knowledge from lecturers but also to collaborate on a weekly basis with Goldman Sachs on building a financial predictive model. This project is just the cherry on the top of the cake that makes my academic life exciting, challenging and that also will get my career started in Warsaw or elsewhere in the world with just the right set of skills needed in this industry.
Rekrutacja
Prosimy o kontakt za pośrednictwem maila: admission@kozminski.edu.pl lub telefonicznie: 22 519 22 69 w godzinach pracy 8:30 – 16:00 (poniedziałek - piątek).
Nabór odbywa się na podstawie dwóch składowych: średniej arytmetycznej z poprzednich studiów oraz wyników testu wstępnego (online). Maksymalna liczba punktów, które można otrzymać to 100. Z testu oraz za średnią można otrzymać po 50 punktów. Kandydaci, którzy łącznie otrzymali co najmniej 60 punktów zostaną zakwalifikowani do programu.
TEST KWALIFIKACYJNY
Test kwalifikacyjny zaplanowany jest na 40 minut i składa się z 30 krótkich pytań. Test ma na celu sprawdzenie wykształcenia kandydata, interpretacji przez niego danych, umiejętności analitycznego myślenia i logicznego rozumowania. Jako materiały przygotowawcze liderzy programu proponują analizę pytań do części analitycznej i ilościowej testu GMAT.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy wypełnić formularz zgłoszeniowy online i złożyć następujące dokumenty:
- dyplom licencjacki oraz suplement (suplement do dyplomu wydawany jest od 2005 roku) - oryginał do wglądu;
- dowód osobisty do wglądu;
- CV w języku angielskim;
- potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej (opłata bezzwrotna);
- certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego:
- Certyfikat Linguaskill General lub Business – przynajmniej 160 punktów - MOŻESZ ZAREJESTROWAĆ SIĘ TUTAJ
- IELTS (>= 6.0 punktów, poziom akademicki)
- TOEFL iBT (>=87 punktów)
- TOEIC (>= 700 punktów z testu)
Lista pozostałych, honorowanych certyfikatów
- FCE, CAE, CPE, BEC, CEIBT wydane przez University of Cambridge
- LCCI (English for Business poziom 2, 3, lub 4)
- FTBE (Foundation Certificate for Teachers of Business English)
- TELC (B2 Certificate in English)
- London Test of English certificates (PEARSON) - poziom 3, 4, 5
- Certyfikat TOLES – przynajmniej 41 punktów (Higher) lub 41% (Advanced)
Wszystkie dokumenty rekrutacyjne wydane w innych językach niż polski czy angielski muszą być przetłumaczone na j. polski lub angielski.
Czesne powinno być przelane na indywidualne konto studenckie, które jest przypisane i wysłane do studenta wraz z decyzją o przyjęciu.
Aplikuj na studia już dziś! Wystarczy, że założysz konto na naszym portalu rekrutacyjnym i wybierzesz program, który Cię interesuje.
Uzupełnij formularz zgłoszeniowy podając wymagane dane. Dołącz skany wszystkich wymaganych dokumentów. Skany muszą być czytelne i wyraźne, w innym przypadku nie zostaną przyjęte w procesie rekrutacji. Jeśli nie posiadasz skanera, skorzystaj z darmowych aplikacji, takich jak Camscanner.
Upewnij się, że zdjęcie spełnia oficjalne wymagania opisane w formularzu aplikacyjnym (zdjęcie jak do dowodu czy paszportu).
Po złożeniu aplikacji Komisja Rekrutacyjna dokładnie przeanalizuje Twoje dokumenty. Jeśli spełnisz wymagania, zostaniesz zaproszony/a do udziału w teście kwalifikacyjnym online. Nasze Centrum Egzaminacyjne skontaktuje się z Tobą, aby ustalić termin testu.
Test ma na celu ocenę Twojego przygotowania akademickiego, umiejętności analitycznych i logicznego myślenia oraz podstawowej wiedzy z wybranego obszaru.
Rekrutacja na studia magisterskie opiera się na dwóch kryteriach: średniej ocen z poprzednich studiów (GPA) oraz wynikach testu wstępnego. Można uzyskać po 50 punktów za test i za średnią arytmetyczną. Kandydaci, którzy uzyskają co najmniej 60 punktów zostaną zakwalifikowani do przyjęcia.
O wyniku rekrutacji zostaniesz poinformowany drogą mailową. Wszystkie wymagane dokumenty, załączone poprzednio do formularza, muszą zostać złożone w komplecie w Biurze Rekrutacji (osobiście lub pocztą). Otrzymasz elektroniczną umowę do podpisu oraz szczegółowe instrukcje dotyczące składania dokumentów i opłat za studia.
Po wykonaniu powyższych kroków i opłaceniu studiów rekrutacja zostaje zakończona i możesz oczekiwać pierwszych zajęć.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej dokumentacji (np. wizowej), skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.
Opłaty i stypendia
I rok | II rok | |
---|---|---|
Płatność za semestr | 19 400 PLN | 21 400 PLN |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 3 900 PLN | 5 x 4 300 PLN |
Opłata rekrutacyjna | 100 PLN |
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać wpłat: PEKAO S.A. II O/Warszawa 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637 SWIFT Code: PKOPPLPW IBAN: PL