O STUDIACH
CEL STUDIÓW
Kierunek ekonomia w Koźmińskim to nowoczesne i przyjazne środowisko edukacyjne, w którym dostarczymy konkretnej wiedzy z teorii ekonomii oraz nauczymy jej praktycznych zastosowań w gospodarce.
Absolwenci kierunku będą gotowi do prowadzenia własnej działalności gospodarczej a także do pracy w organizacjach i instytucjach działających globalnie. Studia pozwolą rozumieć mechanizmy ekonomiczne działające we współczesnych gospodarkach oraz wzbogacą o praktyczne umiejętności zastosowania narzędzi ilościowych, wykorzystywanych w badaniach ekonomicznych, do rozwiązywania problemów decyzyjnych, strategicznych i operacyjnych.
Program zakłada możliwość wyboru jednego z dwu zakresów studiów, przedmiotów do wyboru w języku polskim, przedmiotów do wyboru w języku angielskim oraz seminarium magisterskiego. Studenci dokonują wyboru jednej grupy zajęć kierunkowych (modułu), która obejmuje zajęcia umożliwiające podwyższenie stopnia zaawansowania wiedzy, umiejętności i kompetencji w wybranym przez studentów zakresie. Studenci realizujący program ekonomii dokonują wyboru spośród następujących modułów: Transformacja energetyczna oraz Międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne.
Programy obu zakresów zostały przygotowane z myślą o aktualnej sytuacji gospodarczej, tj. wychodzą one z bieżącej dyskusji, jaka toczy się wśród zawodowych ekonomistów (naukowców i analityków rynku) oraz nawiązują do procesów i mechanizmów, które występują obecnie w gospodarce. Zakresy studiów są uruchamiane pod warunkiem zapisania się na nie minimum 17 studentów.
ZAKRES TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
Celem zakresu jest kształcenie specjalistów w obszarze gospodarki, który podlega wyjątkowo dynamicznym i wielowątkowym zmianom. Odpowiedź na wyzwania wynikające z konieczności powstrzymania zmian klimatycznych ma szczególnie duże znaczenie w sektorze energetycznym, który jest odpowiedzialny za znaczącą część emisji gazów cieplarnianych. Jest to wyjątkowo ważne w Polsce, gdzie system energetyczny jest oparty na węglu kamiennym i brunatnym, więc sprostanie wyzwaniom celów klimatycznych wymaga w naszych warunkach szczególnie głębokiej i stosunkowo szybkiej transformacji.
Studenci w/w zakresu zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności z obszarów, które będą uzupełniać wiedzę ekonomiczną dostosowaną do specyfiki sektora energetycznego. Sporo miejsca w programie poświęcone jest na analizę aspektów technologicznych, prawnych i geopolitycznych, które decydują o kształcie sektora energetycznego. Absolwenci zakresu transformacja energetyczna będą przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach energetycznych, w administracji publicznej i ośrodkach analitycznych, zajmujących się problematyką gospodarki energetycznej.
ZAKRES MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE I POLITYCZNE
Zakres jest typowym obszarem kształcenia ekonomistów na poziomie studiów magisterskich – większość wiodących ośrodków akademickich na świecie i w Polsce ma w swojej ofercie ekonomię o orientacji międzynarodowej. Celem kształcenia na w/w zakresie jest przygotowanie absolwenta do pełnienia roli specjalisty w obszarze międzynarodowych relacji gospodarczych. Obok wiedzy i umiejętności z ekonomii międzynarodowej sensu stricte, duży nacisk położony jest na zrozumienie bieżącej międzynarodowej sytuacji gospodarczej, w której łączą się i wzajemnie na siebie oddziałują mechanizmy ekonomiczne, polityczne, społeczne i technologiczne. Absolwenci tego zakresu będą dysponować wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi na pracę w organizacjach międzynarodowych, administracji publicznej czy instytutach badawczych, prowadzącymi analizy sytuacji międzynarodowej.
Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują dyplom magisterski z ekonomii zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
ATUTY KIERUNKU
Partnerstwa merytoryczne firm Coface i Ørsted to dostęp do praktycznej wiedzy eksperckiej dla studentów ekonomii.
W rankingu magazynu edukacyjnego „Perspektywy” nasza uczelnia nieprzerwanie od ponad 10 lat znajduje się w TOP3 polskich uczelni ekonomicznych (2. miejsce w 2023).
Do gospodarki podchodzimy globalnie, przygotowując do działania na rynkach międzynarodowych, oraz praktycznie, bazując na technikach analitycznych.
Kierunek został przygotowany w oparciu o analizę najlepszych studiów magisterskich z dziedziny ekonomii z całego świata m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i wielu innych.
Międzynarodowa kadra wykładowców, intensywne szkolenia językowe oraz kilka możliwości udziału w programach wymiany międzynarodowej.
Szeroki zakres możliwości rozwoju kariery w organizacjach międzynarodowych, międzynarodowych instytucjach gospodarczych, przedsiębiorstwach wielonarodowych, firmach konsultingowych, bankach i najlepszych uniwersytetach.
Większość przedmiotów w ramach kierunku jest tworzona i prowadzona przez praktyków biznesu, którzy m.in. na co dzień pracują m.in. w takich instytucjach jak Grupa Banku Światowego, międzynarodowych instytucjach, OECD.
Kompleksowy program obejmujący zaawansowane kursy z mikroekonomii, teorii gier, makroekonomii, ekonometrii, analizy polityki gospodarczej i innych pokrewnych dyscyplin (np. ekonomii behawioralnej i teorii handlu).
Wielu ekspertów ze świata ekonomii często odwiedza Akademię Leona Koźmińskiego, prowadząc wykłady gościnne i seminaria. Wśród nich gościliśmy wybitne osobistości, w tym laureatów Nagrody Nobla Ekonomii, takich jak prof. Edward C. Prescott i prof. Robert J. Aumann.
Możliwość rozwijania zainteresowań poprzez pracę w istniejących kołach naukowych (np. TYGRYSKI, Kozminski Business Club) lub tworzenia własnych kół zainteresowań, uczestnictwo w konferencjach, seminariach i udział w wykładach gościnnych.
DECYDUJĄC SIĘ NA EKONOMIĘ OTRZYMASZ:
- Niepowtarzalne doświadczenie zdobyte podczas studiów dzięki naszym innowacyjnym metodom nauczania
- Zaawansowaną wiedzę z zakresu teorii ekonomii, międzynarodowych stosunków gospodarczych i politycznych oraz zrozumienie wyzwań związanych z transformacją energetyczną w kontekście zmian klimatu
- Zaawansowaną znajomość najnowocześniejszego oprogramowania statystycznego i ekonometrycznego
- Zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu analizy polityki gospodarczej
- Szeroki wachlarz przedmiotów do wyboru, dzięki czemu sam pogłębisz tematy, które Ciebie interesują
Partnerstwa
Partnerami merytorycznymi kierunku są firmy: Coface - światowy lider w obszarze ubezpieczeń należności, oferuje firmom na całym świecie rozwiązania w zakresie ochrony przed ryzykiem niewypłacalności ich klientów, zarówno w transakcjach krajowych jak i eksportowych. Ørsted - opracowuje, buduje i eksploatuje przybrzeżne i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, odnawialne instalacje wodorowe i instalacje zielonych paliw oraz bioelektrownie. Ørsted jest obecny na liście A organizacji CDP Climate Change jako światowy lider w dziedzinie działań na rzecz klimatu i jest jedyną firmą energetyczną na świecie z celem zerowej emisji netto popartym nauką zatwierdzonym przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).
ADRESACI STUDIÓW
Zobacz film o kierunku
SŁOWO OD KIEROWNIK STUDIÓW ORAZ DZIEKANA KOLEGIUM FINANSÓW I EKONOMII
KORZYŚCI DLA STUDENTÓW
TOP 5 NAJWAŻNIEJSZYCH KOMPETENCJI UZYSKANYCH W RAMACH STUDIÓW NA EKONOMII TO:
-
Dogłębna znajomość nowoczesnych teorii mikroekonomicznych i makroekonomicznych.
-
Zaawansowana wiedza z zakresu analizy polityki gospodarczej.
-
Zaawansowana wiedza z zakresu ilościowych metod analizy ekonomicznej.
-
Zaawansowana wiedza z zakresu metod jakościowych w ekonomii.
-
Dogłębne zrozumienie trendów społeczno-gospodarczych.
TOP 5 NAJWAŻNIEJSZYCH KORZYŚCI STUDIOWANIA EKONOMII:
- Aktywny udział w międzynarodowych wydarzeniach na uczelni (np. konferencje lub profesjonalne warsztaty z uznanymi międzynarodowymi prelegentami).
- Młodzi i międzynarodowi członkowie kadry akademickiej gotowi pomóc Ci znaleźć swoją ścieżkę na rynku pracy lub w środowisku akademickim.
- Możliwość spotkania znajomych wśród studentów pochodzących z prawie 80 krajów, wspaniałe życie studenckie i wiele wydarzeń dla międzynarodowych studentów.
- Udoskonalenie języków obcych i możliwość wyjazdy na program wymiany międzynarodowej do jednej z naszych +200 uczelni partnerskich
- Uznawany na całym świecie dyplom dzięki potrójnej akredytacji Akademii Leona Koźmińskiego, doradztwo zawodowe i targi pracy na terenie kampusu
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Przed ukończeniem studiów Biuro Karier ALK wspiera w znalezieniu praktyk, a Biuro Współpracy z Zagranicą pomaga wziąć udział w programie stażowym Erasmus+. Po ukończeniu studiów absolwenci kierunku mogą podjąć studia doktoranckie z zakresu ekonomii i dziedzin pokrewnych na najlepszych uczelniach lub pracować jako:
- Ekonomista w organizacjach międzynarodowych
- Doradca ekonomiczny w dużych firmach konsultingowych
- Ekonomista w przedsiębiorstwach wielonarodowych
- Specjalista i/lub menadżer transformacji energetycznej (po ukończeniu odpowiedniego zakresu)
- Doradca ekonomiczny w branżowych federacjach i stowarzyszeniach przemysłowych
- Ekonomista w bankach inwestycyjnych
- Radca ekonomiczny w ambasadach
- Doradca ekonomiczny w przedsiębiorstwach państwowych i administracji (w komórkach odpowiadających za międzynarodową współpracę gospodarczą: działach analiz, prognoz, planowania strategicznego, wsparcia dla rozwoju biznesu)
- Doradca ekonomiczny w organizacjach non-profit
- Badacz lub analityk w instytucjach finansowych
- Komentator ekonomiczny w mediach
PROGRAM
Ramowy program studiów
Od studentów oczekujemy dobrej znajomości języka angielskiego (B2) z uwagi na część zajęć konwersatoryjnych(12h) prowadzonych w języku angielskim oraz przygotowywane w języku angielskim materiały do zajęć.
PRZEDMIOTY OGÓLNE I KIERUNKOWE:
- Współczesna mikroekonomia
- Współczesna makroekonomia
- Elementy analizy matematycznej dla ekonomistów
- Historia myśli ekonomicznej
- Teorie handlu i polityka handlowa
- Ekonomia środowiska i zasobów naturalnych
- Teorie przedsiębiorstw
- Prawo gospodarcze
- Ekonomia polityczna gospodarki światowej
- Rynki pracy i polityka zatrudnienia
- Metody ewaluacji polityk gospodarczych
- Metodyka badań ekonomiczno-społecznych
- Ekonomia behawioralna i eksperymentalna
- Modelowanie eknometryczne
- Analiza szeregów czasowych
- Analiza Big Data
- Symulacje i prognozy
- Nadzór korporacyjny
- Ekonomia sektora publicznego
KONWERSATORIA W JĘZYKU ANGIELSKIM
- Microeconomics of competitiveness
- Household finance
- The economics of criminal organizations
- Economic intelligence
- Venture capital and growth finance
- Skill transfer and international migration
- Luxury brands and markets
PRZEDMIOTY DO WYBORU W JĘZYKU POLSKIM
- Finansowanie projektów biznesowych
- Ekonomia nowych technologii
- Przedsiębiorczość i firmy rodzinne
- Ekonomia i finansowanie w ochronie zdrowia
- Integracja monetarna w UE
ZAJĘCIA KIERUNKOWE DLA ZAKRESU TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA
- Rynki energii: regulacja i organizacja przemysłowa
- Strategie i modele transformacji energetycznej oraz nowe technologie w energetyce
- Geopolityka i bezpieczeństwo energetyczne
- Rynki i wycena surowców energetycznych w perspektywie neutralności klimatycznej
- Ekonomika firm sektora energetycznego
- Polityka energetyczna Unii Europejskiej
- Prawo energetyczne
ZAJĘCIA KIERUNKOWE DLA ZAKRESU MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE I POLITYCZNE
- Metody oceny ryzyka gospodarczego
- Rynki wschodzące
- Trzeci sektor w międzynarodowym ujęciu komparatywnym
- Ekonomia rozwoju
- Dyplomacja gospodarcza, lobbying, branding narodowy i organizacje międzynarodowe
- Ekonomia regionalna
- Światowy system monetarny
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
- Studia stacjonarne:
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
- Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: piątek (od godz. 17:00), sobota i niedziela.
SPOŁECZNOŚĆ
Wiodący wykładowcy
Zasady rekrutacji
Nabór odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
Z rozmowy kwalifikacyjnej zwolnieni są kandydaci wybierający ten sam kierunek, który ukończyli na studiach pierwszego stopnia lub w toku wcześniejszych studiów zrealizowali większość z obowiązujących różnic programowych.
Terminy rozmów kwalifikacyjnych dla kandydatów na studia II stopnia w roku akademickim 2024/2025:
- 30 lipca
- 10 września
- 17 września
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów II stopnia, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Naukę można kontynuować na studiach doktorskich.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełnić na stronie internetowej formularz zgłoszeniowy, zamieścić w nim zdjęcie oraz skany dokumentów
-
świadectwo dojrzałości (oryginał na miejscu do wglądu)
-
do wglądu dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/128. Szanowni Państwo z racji na trwający cały styczeń remont Biura Rekrutacji prosimy o kontakt mailowy poprzez rekrutacja@kozminski.edu.pl w celu uzyskania informacji o studiach dyplomowych w języku polskim oraz umówienia się na spotkanie.
Dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty/kuriera.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie na stronie internetowej uczelni.
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać opłaty rekrutacyjnej:
20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
SWIFT Code: PKOPPLPW
IBAN: PL
Po podpisaniu umowy każdy student otrzyma indywidualny numer konta bankowego, na które należy dokonywać opłat czesnego.
Wymagane dokumenty należy dostarczyć do Biura Rekrutacji za pośrednictwem poczty lub osobiście.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów komisja rekrutacyjna podejmuje tego samego dnia decyzję o wpisie na listę studentów.
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o warunkach odpłatności za studia.
OPŁATY
Wysokość czesnego na rok akademicki 2024/2025 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | ||
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 10 100 zł | 11 400 zł | |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 2 040 zł | 5 x 2 300 zł | |
Opłata rekrutacyjna: 100 zł |
I rok | II rok | ||
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 9 100 zł | 10 500 zł | |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 1 840 zł | 5 x 2 120 zł | |
Opłata rekrutacyjna: 100 zł |