O kierunku
Cel studiów
Branża TSL jest dynamicznie rozwijającym się sektorem, a jej potrzeby na wysoko wykwalifikowanych specjalistów są ogromne. Zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw to studia, które stanowią odpowiedź Akademii Leona Koźmińskiego na potrzeby polskich i zagranicznych firm, co do konieczności zatrudniania wykwalifikowanych pracowników posiadających kompetencje do mierzenia się z wyzwaniami związanymi z ogromnym i stale rosnącym wpływem rozwiązań logistycznych na globalne przepływy towarowe, rynek TSL i jego uczestników w Polsce i na świecie.
Na obraz polskiej logistyki wpływa dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach handel internetowy (e-commerce), który wzmacnia znaczenie firm logistycznych, szczególnie kurierskich. Program studiów jest adresowany do przyszłych pracowników rynku TSL oraz wszystkich zainteresowanych zdobyciem wiedzy w zakresie zagadnień logistycznych i zarządzania łańcuchem dostaw (SCM - Supply Chain Management).
Naczelnym celem studiów jest pomoc studentom i studentkom w zdobyciu kompetencji i umiejętności niezbędnych do budowania kariery zawodowej w świecie, w którym logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw ma kluczowe znaczenie.
Po ukończeniu zarządzania logistyką i łańcuchami dostaw absolwenci i absolwentki zakresu będą posiadać umiejętność funkcjonowania w środowisku biznesowym transportowo - spedycjno - logistycznym. Swoje kompetencje zdobędą realizując wiele zajęć prowadzonych w formule interaktywnych warsztatów, konwersatoriów, ćwiczeń oraz praktycznych zajęć komputerowych. Poza wiedzą uczestnicy i uczestniczki programu zdobędą konkretne kompetencje i umiejętności związane z operacjami łańcucha dostaw, technologiami i narzędziami w logistyce, strategiami i operacjami w globalnych łańcuchach dostaw, czy integracją i optymalizacją procesów między producentem a konsumentem.
Studenci i studentki poznają również ekonomiczne, społeczne i środowiskowe aspekty zrównoważonego rozwoju łańcuchów dostaw, kwestie związane z rozwojem e-commerce i cyfrową transformacją w logistyce. Będą posiadali także wiedzę w obszarze regulacji niezbędnych w podejmowaniu strategicznych decyzji oraz skutecznym prowadzeniu działań.
Atuty kierunku
Zarządzanie logistyką i łańcuchami dostaw to zakres studiów na kierunku zarządzanie, który w rankingu "Financial Times" – Global Masters in Management 2023 znalazł się w TOP3 w Europie Środkowo-Wschodniej oraz TOP100 na świecie.
Partnerami studiów są m.in. firmy z rynku TSL i nie tylko, np. Amazon, OptiBuy, Dachser Intelligent Logistics, GXO, Instytut INTL oraz CSCMP Poland Roundtable. W ramach realizacji programu studenci spotykają się z praktykami biznesu logistycznego i odbywają wizyty studyjne w firmach np. w Centrum Logistycznym Amazon w Pawlikowicach pod Łodzią. Praktycy biznesu prowadzą warsztaty i zajęcia, w ramach których studenci i studentki zdobywają kompetancje przydatne w karierze zawodowej.
Program nauczania jest współtworzony na bazie programów Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego z siedzibą w Brukseli (ELA) oraz organizacji Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP). Są to standardy międzynarodowego nauczania logistyków w Europie i USA. Program nauczania został certyfikowany przez Europejskie Stowarzyszenie Logistyczne.
Zajęcia prowadzone są przez naukowców i dydaktyków, którzy zdobywali doświadczenie m.in. w takich ośrodkach jak Oxford University, University of Ohio, SAP, Uniwersytet Warszawski, Instytut Logistyki i Magazynowania, Colonia Business School, Cranfield Business School of Management UK, Instytut Opakowań, mających stały ścisły kontakt z praktyką gospodarczą, a także uznanych praktyków polskiego biznesu logistycznego i konsultingowego w obszarach logistycznych z bogatym doświadczeniem dydaktycznym.
Studia objęte będą w przyszłości również programem certyfikacyjnym amerykańskiej organizacji Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP), umożliwiając uzyskanie certyfikatu zawodowego o charakterze globalnym oraz stanie się częścią światowej sieci profesjonalistów logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw.
Wiele zajęć prowadzonych jest w formule interaktywnej. Są to m.in. wizyty w firmach logistycznych, gry symulacyjne SAP oraz menedżerskie gry logistyczne.
W semestrze 5 zaplanowano tzw. „mobility window” – Przestrzeń w programie studiów umożliwiającą realizację części programu studiów w ramach mobilności zagranicznej. Większość zajęć w tym semestrze stanowią przedmioty do wyboru, spośród których znaczna część będzie prowadzona w języku angielskim.
Partnerzy kierunku
Partnerami kierunku są: EY, Amazon, OptiBuy, KPMG, CSCMP Poland Roundtable oraz GXO Logistics, Inc.
Adresaci studiów
Słowo od kierownika studiów

Profesor w Katedrze Ekonomii, Dyrektor Logistics & SCM Center w Akademii Leona Koźmińskiego, Dyrektor Council of Supply Chain Management Professionals (CSCMP) w Polsce oraz Research Fellow w Supply Chain Risk and Resilience Research (SCR3) Institute, University of Missouri–St. Louis.
Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dydaktycznych oraz projektów z zakresu technologii informacyjnych w logistyce, modelowania procesów biznesowych oraz zarządzania łańcuchami dostaw. Działalność naukowo-badawcza koncentruje się na efektywności gospodarowania przedsiębiorstw, zarządzaniu łańcuchami dostaw oraz logistyce.
Autor kilkudziesięciu publikacji, w tym zagranicznych. Wielokrotne pobyty zagraniczne na wiodących Uniwersytetach w Australii, Austrii, Francji, Niemczech oraz USA, Visiting Professor w Fisher College of Business, Ohio State University, USA oraz na Uniwersytecie w Bonn, Niemcy. Stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD), Fundacji Schaumanna i innych. Koordynator ponad 20 krajowych i międzynarodowych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) i biznesowych realizowanych w ramach programów tj. Horyzont 2020, Interreg, POWER, POKL, RPO, FP7, NCN, NCBiR z zakresu logistyki i zarządzania łańcuchami dostaw, w szczególności dot. integracji łańcucha dostaw, cyfrowej transformacji i zarządzania zakupami.
Korzyści dla studentów
W trakcie studiów uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
- nauk o zarządzaniu oraz nauk pokrewnych, pozwalające na głębokie rozumienie problemów związanych z różnymi sferami i aspektami funkcjonowania przedsiębiorstw w burzliwym otoczeniu zewnętrznym, w szczególności tych związanych z działaniami logistycznymi i zarządzaniem łańcuchami dostaw przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych, telematycznych i internetowych oraz zjawisk partnerstwa, kooperacji, integracji.
- modeli biznesowych np. operatora, integratora czy dyrygenta.
- rozwiązywania złożonych problemów logistycznych w dynamicznie zmieniających się sytuacjach organizacyjnych np. tworzenia, konfiguracji i rekonfiguracji oraz budowy struktur łańcuchów dostaw, działania w sieciach logistycznych, współpracy międzyorganizacyjnej.
- projektowania, usprawniania i zarządzania procesami w łańcuchu dostaw, w tym e-logistyki.
- prowadzenia diagnoz (analiz, interpretacji i ocen) w oparciu o złożone dane uwzględniające szeroki kontekst podejmowanych działań biznesowych.
- aktywnego uczestnictwa w procesie planowania i podejmowania decyzji strategicznych.
- formułowania i wdrażania rozwiązań przedsiębiorczych na bazie znajomości specyfiki, potencjału, możliwości, jakie dają organizacji nowe technologie i nowe sposoby działania oraz środowisko biznesowe oczekujące wysoko efektywnych, odpornych i elastycznych łańcuchów dostaw.
- sprawnej współpracy międzyorganizacyjnej na bazie teorii kosztów transakcyjnych, teorii sieci, partnerstwa logistycznego i kooperacji.
- kompetencji poznawczych, które umożliwiają samodzielną identyfikację luk w praktyce biznesowej.
- modeli i strategii logistycznych.
- projektowania i modelowania łańcuchów logistycznych.
- marketingu usług logistycznych.
- logistyki w e-commerce.
- e-logistyki i rozwiązań SAP.
- zarządzania sieciami, transportem i sieciami dostaw.
- multi- oraz intermodalizmu.
- zarządzania bezpieczeństwem, konfliktem i zaufaniem w łańcuchach dostaw.
Perspektywy zatrudnienia
Po ukończeniu studiów w zakresie zarządzania logistyką i łańcuchami dostaw absolwentki i absolwenci mają możliwość realizowania swojej kariery logistycznej m.in. w:
- firmach pełniących rolę operatorów logistycznych
- przedsiębiorstwach zajmujących się spedycją międzynarodową
- przedsiębiorstwach handlowych i produkcyjnych wdrażających rozwiązania logistyczne
- firmach transportowych wszystkich sektorów transportu
- centrów dystrybucyjnych i magazynowych
- przedsiębiorstwach działających w sektorze transportowo-spedycyjno-logistycznym
- instytucjach publicznych, administracyjnych i samorządowych współdziałających z branżą TSL
- własnej firmie, prowadząc własną działalność gospodarczą
- firmie rodzinnej działającej w sektorze TSL
Program
Ramowy program studiów
WYBRANE PRZEDMIOTY:
- Wprowadzenie do zarządzania logistyką i łańcuchami dostaw
- Zasady zarządzania zapasami lub zarządzanie transportem
- Zarządzanie magazynem i dystrybucją
- Prognozowanie i planowanie zapotrzebowania
- Zarządzanie zakupami i dostawcami
- Technologie informacyjne w logistyce
- Generatywna sztuczna inteligencja dla menadżerów
- Zwinne projektowanie produktów cyfrowych
- Generatywna sztuczna inteligencja dla menadżerów
- Zwinne projektowanie produktów cyfrowych
- Analiza danych w łańcuchu dostaw
- Zarządzanie ryzykiem w łańcuchu dostaw
- Strategiczne zarządzanie łańcuchem dostaw
- Zarządzanie międzynarodowym łańcuchem dostaw
- Zrównoważony rozwój w logistyce
- Integracja i współpraca w łańcuchu dostaw
- Zarządzanie łańcuchem dostaw w stylu Lean i Agile
- Zarządzanie Jakością w łańcuchu dostaw
Organizacja zajęć
Studia stacjonarne
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
Społeczność
Wiodący wykładowcy
Zasady rekrutacji
Studia stacjonarne:
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z części pisemnej z trzech różnych, dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
Wyniki procentowe wpisane na świadectwie dojrzałości (nowa matura) są przeliczane na punkty rekrutacyjne w proporcji:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym (z wyjątkiem matematyki) = 2 punkty rekrutacyjne
- 1% na poziomie dwujęzycznym = 2,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym z matematyki = 3 punkty rekrutacyjne
Oceny uzyskane przez kandydatów posiadających tzw. starą maturę, maturę międzynarodową lub maturę zagraniczną są również odpowiednio przeliczane na punkty rekrutacyjne w sposób określony w załączniku do Uchwały Senatu Akademii Leona Koźmińskiego w sprawie warunków i trybu rekrutacji na studia wyższe.
Rekrutacja odbywa się w oparciu o listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia, utworzone na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Na studia zostaną przyjęci kandydaci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów rekrutacyjnych i dokończą proces rekrutacji w wyznaczonym terminie. Warunkiem udziału w procesie rekrutacji jest uzyskanie co najmniej 300 punktów rekrutacyjnych. Rekrutacja będzie trwała aż do wyczerpania limitu miejsc. Harmonogram rekrutacji na rok akademicki 2025/26 zostanie opublikowany w późniejszym terminie.
Szczegółowy harmonogram rekrutacji: tutaj
SKORZYSTAJ Z KALKULATORA PUNKTÓW
Studia niestacjonarne:
Nabór odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Aby rozpocząć rekrutację, należy założyć konto w systemie rekrutacyjnym oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy, dołączając zdjęcie oraz świadectwo dojrzałości.
Dodatkowo, cudzoziemcy składają:
- dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
- zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – egzamin w formie zdalnej)
Kolejnym krokiem jest przedstawienie oryginałów tych dokumentów wraz z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport) w Biurze Rekrutacji.
W przypadku studiów stacjonarnych dokumenty należy złożyć w terminie określonym w harmonogramie, po ogłoszeniu list zakwalifikowanych do przyjęcia na studia.
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-16:00 i znajduje się w pokoju D/127.
Rozpocznij swoją przygodę z aplikacją na studia już dziś — nie musisz czekać na wyniki egzaminów maturalnych! Wystarczy, że założysz konto na naszym portalu rekrutacyjnym i zaczniesz wypełniać aplikację.
Zacznij od wyboru kierunku i formy studiów. Jeśli aplikujesz na studia stacjonarne, nabór oparty jest o listy zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Możesz wybrać do trzech kierunków studiów, na które będziesz aplikować w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego.
W przypadku studiów niestacjonarnych – decyduje kolejność zgłoszeń złożonych dokumentów.
Uzupełnij formularz zgłoszeniowy podając swoje dane. Dołącz skany wszystkich wymaganych dokumentów. Skany muszą być czytelne i wyraźne, w innym przypadku nie zostaną przyjęte w procesie rekrutacji. Jeśli nie posiadasz skanera, skorzystaj z darmowych aplikacji, takich jak Camscanner.
Upewnij się, że zdjęcie spełnia oficjalne wymagania opisane w formularzu aplikacyjnym (zdjęcie jak do dowodu czy paszportu).
Komisja Rekrutacyjna oceni Twoją aplikację oraz załączone dokumenty. Jeśli zgłoszenie zostało wypełnione poprawnie będzie uwzględnione w najbliższym naborze według harmonogramu rekrutacji.
W przypadku, gdy aplikacja będzie zawierała błędy lub braki, otrzymasz prośbę o korekty zanim zostanie ona zakwalifikowana do najbliższego naboru.
W dniu ogłoszenia list zakwalifikowanych zostaniesz poinformowany o wynikach rekrutacji. Jeśli znalazłeś się na liście konieczne będzie dopełnienie formalności związanych z rekrutacją.
W przypadku studiów niestacjonarnych decyzja o przyjęciu następuje niezwłocznie po przedstawieniu oryginałów dokumentów wraz z dokumentem tożsamości w Biurze Rekrutacji.
Otrzymasz umowę do podpisania w formie elektronicznej oraz szczegółowe informacje dotyczące opłat czesnego. Aby zostać przyjętym na studia należy ukończyć wszystkie formalności, w tym złożyć oryginały wymaganych dokumentów w komplecie w Biurze Rekrutacji (osobiście lub pocztą).
Po wykonaniu powyższych kroków i dokonaniu opłat za studia rekrutacja zostaje zakończona.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej dokumentacji (np. wizowej), skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy.
Nie zakwalifikowałeś się w danym naborze? Dostałeś się na kierunek drugiego wyboru? Możesz przystąpić do kolejnej tury rekrutacji. W tym celu zaloguj się do portalu rekrutacyjnego i zaaplikuj ponownie. Rekrutacja będzie trwała do wyczerpania limitu miejsc.


Opłaty
Wysokość czesnego na rok akademicki 2025/2026 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 11 400 zł | 12 500 zł | 13 900 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 2 300 zł | 5 x 2 520 zł | 5 x 2 800 zł |
Opłata rekrutacyjna | 85 zł |