Celem programu jest wyposażenie studentów w wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w sektorze gospodarki publicznej, instytucjach wspierających i monitorujących procesy gospodarcze, przedsiębiorstwach różnych branż konkurujących na rynku międzynarodowym lub też planujących internacjonalizację oraz instytucjach doradczych na styku sektora B2B i B2G.
Studia ekonomiczne przygotowują również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a także do pracy w organizacjach i instytucjach działających globalnie. Studia na tym kierunku to rozumienie mechanizmów ekonomicznych działających we współczesnych gospodarkach, a także umiejętność zastosowania narzędzi ilościowych, wykorzystywanych w badaniach ekonomicznych, do rozwiązywania problemów decyzyjnych, strategicznych i operacyjnych.
Absolwenci otrzymują dyplom licencjacki z ekonomii, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
W rankingu magazynu edukacyjnego „Perspektywy” 2020 nasza uczelnia zajęła 1. miejsce wśród uczelni ekonomicznych w Polsce.
Do gospodarki podchodzimy globalnie, przygotowując do działania na rynkach międzynarodowych, oraz praktycznie, bazując na technikach analitycznych.
Nasza kadra to specjaliści z doświadczeniem na stanowiskach rządowych, z międzynarodową praktyką akademicką oraz eksperci z doświadczeniem w zakresie konsultingu międzynarodowego.
Ekonomię możesz studiować w jednym z dwóch wybranych zakresów:
- rynki zagraniczne
- ekonomia zmian klimatycznych (NOWOŚĆ 2021/2022)
Zakres studiów zostanie uruchomiony pod warunkiem zapisania się wymaganej liczby studentów.
Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem technik analitycznych (w tym specjalistycznych programów komputerowych), metod symulacji i prognozowania, generatora funduszy europejskich, analizy baz danych oraz wnioskowania na podstawie case’ów.
Nasi studenci odbywają obowiązkowe praktyki w korporacjach transnarodowych, międzynarodowych instytucjach finansowych oraz w departamentach instytucji społecznych i publicznych zajmujących się globalną analizą rynków i współpracą międzynarodową.
Gościnne wykłady wygłaszają wybitni ekonomiści, w tym nobliści (m.in. profesorowie R.J. Aumann, Mario Blejer, Janos Kornai, R. Mundell, Douglass North, E. Prescott, E. Phelps).
Nasi studenci mają możliwość odbycia części studiów w najlepszych uczelniach światowych, m.in. we Francji (EM Lyon, ESCP, EDHEC, SKEMA), w Niemczech (Mannheim University, TUM), Stanach Zjednoczonych (Quinnipiac University, Christopher Newport University), Chinach (Tongji University, School of Economics and Management, SILC), Singapurze (Singapore Management University), Brazylii (Pontifical Catholic University of Parana), Australii (Queensland University of Technology, Newcastle University), Nowej Zelandii (University of Wellington – Victoria Business School), Rosji (GSOM) oraz Egipcie (The American University in Cairo).
Możliwość rozwijania zainteresowań poprzez pracę w kołach naukowych (np. TYGRYSKI, Kozminski Business Club), uczestnictwo w konferencjach, seminariach i wykładach gościnnych.

Jesteś pasjonatem/tką globalnych rynków? Chcesz zrozumieć złożoność współczesnego życia gospodarczego? Czy jesteś wystarczająco ciekaw/a, aby odkryć geopolityczne otoczenie gospodarki?
A może chcesz posiąść niezbędną wiedzę i umiejętności, które otworzą przed Tobą nowe możliwości rozwoju kariery – zarówno w biznesie, instytucjach międzynarodowych, doradztwie, jak i nauce?
Nie szukaj dalej. Ekonomia w Koźmińskim to optymalne połączenie wiedzy i umiejętności, które z pewnością zaspokoją Twoją ciekawość i rozwiną Twoją karierę.
W trakcie studiów uzyskujesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne m.in. z zakresu:
-
mikro- i makroekonomii
-
analizy ekonomicznej
-
wykorzystywania najnowocześniejszych instrumentów i technik analizy
-
skutecznego rozwiązywania problemów gospodarczych i społecznych
-
profesjonalnego funkcjonowania w otoczeniu międzynarodowym
-
zależności i trendów w gospodarce światowej
-
możliwości rozwoju firmy na poszczególnych rynkach
-
prowadzenia i rozwoju firmy globalnej
-
podejmowania decyzji finansowych
-
rynków finansowych i globalnego rynku kapitałowego
-
rozliczeń międzynarodowych
-
polityki gospodarczej
-
międzynarodowych stosunków gospodarczych
-
przedsiębiorczości międzynarodowej
-
funduszy dla przedsiębiorstw
-
zależności ekonomicznych na poziomie gospodarki narodowej
-
strategii rozwoju rynku
-
współzależności poszczególnych podmiotów i instytucji
Po ukończeniu studiów na kierunku ekonomia można podjąć pracę w:
-
instytucjach finansowych, np. na stanowisku analityka makroekonomicznego
-
korporacjach, np. na stanowisku analityka rynkowego, ds. rynków międzynarodowych, specjalisty ds. rozwoju rynku
-
administracji publicznej w komórkach odpowiadających za międzynarodową współpracę gospodarczą: działach analiz, prognoz, planowania strategicznego, wsparcia dla rozwoju biznesu
-
konsultingu strategicznym: jako analityk rynków, krajów czy regionów
-
instytutach i firmach badawczych
-
mediach: jako komentator ekonomiczny
-
we własnej firmie działającej na rynku globalnym
- Studia stacjonarne:
Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
- Studia niestacjonarne:
Zajęcia odbywają się zazwyczaj co dwa tygodnie w sesjach trzydniowych: piątek (od godz. 17:00), sobota i niedziela.

Ekonomia w ALK to znakomite połączenie wszystkich praktycznych elementów potrzebnych do zrozumienia gospodarki i prowadzenia własnej firmy. Każdy student ma okazję zaznajomić się z niezbędnymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, prawa, rachunkowości oraz finansów i rynków kapitałowych. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla przyszłych przedsiębiorców, menedżerów i naukowców.

Akademia Leona Koźmińskiego jest bezsprzecznie najlepszą uczelnią biznesową w tej części Europy. Gdy pięć lat temu rozpoczynałem tam studia na dwóch kierunkach, nie wiedziałem jeszcze, jak dobry to był wybór. Bardzo wysoka jakość kształcenia, doskonałe podejście do studentów i ich spraw. Przez 5 lat studiów ani razu nie spotkałem się z sytuacją, żeby coś było niemożliwe – z każdej strony można było otrzymać wsparcie. Świetne możliwości stypendialne oraz bogata oferta wyjazdów zagranicznych, nie tylko z programu Erasmus+. Budynki nowe i w ciągłej modernizacji, ulegające nieustannym zmianom na lepsze. Akademia jest zarządzana niczym dobrze prosperujące przedsiębiorstwo – to chyba najlepszy komplement dla uczelni o tym profilu.

Wybrałem kierunek ekonomia w Koźmińskim, bo chcę być traderem giełdowym i forexowym. Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej. Już po pierwszym semestrze studiów dostałem pracę w jednym z domów maklerskich w Warszawie. Nie ma nic niemożliwego.
Studia stacjonarne:
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z części pisemnej z trzech różnych, dowolnie wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
Wyniki procentowe wpisane na świadectwie dojrzałości (nowa matura) są przeliczane na punkty rekrutacyjne w proporcji:
- 1% na poziomie podstawowym = 1,5 punktu rekrutacyjnego
- 1% na poziomie rozszerzonym = 2 punkty rekrutacyjne
- 1% na poziomie rozszerzonym z matematyki = 3 punkty rekrutacyjne
Oceny uzyskane przez kandydatów posiadających tzw. starą maturę, maturę międzynarodową lub maturę zagraniczną są również odpowiednio przeliczane na punkty rekrutacyjne w sposób określony przez komisję rekrutacyjną.
Na studia w języku polskim zostają przyjęci kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 300 punktów rekrutacyjnych. Rekrutacja będzie trwała aż do wyczerpania limitu miejsc.
Decyzje dotyczącą możliwości przyjęcia na studia kandydata, który uzyskał mniej niż 300 punktów, podejmuje komisja rekrutacyjna.
Studia niestacjonarne:
Nabór odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Warunkiem ukończenia studiów jest uzyskanie zaliczenia ze wszystkich przedmiotów przewidzianych w toku studiów, odbycie praktyki zawodowej, napisanie pracy licencjackiej oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Absolwenci otrzymują dyplom licencjacki, a także suplement zawierający informację o zakresie ukończonych studiów.
Naukę można kontynuować na studiach drugiego stopnia.
Przy rejestracji kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne należy złożyć następujące dokumenty:
-
wypełniony na stronie internetowej, wydrukowany i podpisany formularz zgłoszeniowy ze zdjęciem
-
kserokopię świadectwa dojrzałości (oryginał na miejscu do wglądu)
-
oryginał dokumentu tożsamości do wglądu (dowód osobisty/paszport)
-
potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej (opłata bezzwrotna)
Cudzoziemcy dodatkowo składają:
-
dokumenty związane ze świadectwem: tłumaczenie dokonane przez tłumacza przysięgłego, legalizację dokonaną w kraju uzyskania lub w ambasadzie (jeżeli jest wymagana) oraz uznanie świadectwa (jeżeli jest wymagane)
-
zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego lub dokument poświadczający znajomość języka polskiego (certyfikat znajomości języka polskiego, wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub potwierdzenie znajomości języka polskiego w stopniu zadowalającym do podjęcia studiów w ALK – rozmowa przez Skype lub na platformie Teams)
UWAGA:
Obecnie, w związku z sytuacją epidemiczną, Biuro Rekrutacji pracuje w trybie zdalnym. W sytuacjach wymagających kontaktu osobistego uprzejmie prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania pod adresem mailowym: rekrutacja@kozminski.edu.pl.
Biuro Rekrutacji na studia w j. polskim znajduje się w pokoju D/128.
Rekrutacja na studia wyższe w j. polskim rozpocznie się na początku maja 2021 r.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni (link).
Opłatę rekrutacyjną należy uiścić na konto uczelni lub skorzystać z funkcji płatności.pl podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.
Wymagane dokumenty należy złożyć w Biurze Rekrutacji ALK.
Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów komisja rekrutacyjna podejmuje tego samego dnia decyzję o wpisie na listę studentów.
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy o warunkach odpłatności za studia.

Wysokość czesnego na rok akademicki 2021/2022 dla osób rozpoczynających studia:
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 6900 zł | 7400 zł | 7900 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 1400 zł | 5x 1500 zł | 5 x 1600 zł |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł |
I rok | II rok | III rok | |
---|---|---|---|
Płatność za semestr | 6050 zł | 6450 zł | 7000 zł |
Płatność za semestr w 5 ratach | 5 x 1230 zł | 5 x 1310 zł | 5 x 1420 zł |
Opłata rekrutacyjna: 85 zł |
Nr rachunku bankowego, na jaki należy dokonywać opłaty rekrutacyjnej:
PEKAO S.A. II O/Warszawa 20 1240 1024 1111 0010 1646 0637
SWIFT Code: PKOPPLPW
IBAN: PL
Po podpisaniu umowy każdy student otrzyma indywidualny numer konta bankowego, na które należy dokonywać opłat czesnego.