O programie
Cel programu
Celem Prawniczego Seminarium Doktorskiego w Akademii Leona Koźmińskiego jest wyposażenie uczestników, przygotowujących rozprawy doktorskie w zakresie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, w wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne konieczne do podjęcia i prowadzenia badań naukowych, prezentowania ich wyników w formie poprawnych metodologicznie i warsztatowo publikacji artykułowych i monograficznych, a także poprzez ustne wystąpienia na konferencjach, seminariach, debatach i innych spotkaniach naukowych.
Osiągnięcie tych celów jest możliwe dzięki oparciu kształcenia na dwóch założeniach: dywersyfikacji form partycypacji uczestników w kursie, a także odpowiednim zestawieniu różnorodnych treści oraz efektów uczenia się.
Pierwsze z założeń jest realizowane poprzez możliwość udziału w dwóch obligatoryjnych blokach zajęć. Podstawowy charakter mają obowiązkowe, indywidualne spotkania z opiekunem naukowym, umożliwiające bezpośrednie i zindywidualizowane dookreślenie celów i założeń badawczych, określenie etapów realizacji prac oraz sprawowanie stałej pieczy nad postępami. Drugi z obligatoryjnych bloków stanowią interaktywne zajęcia zespołowe odbywające się w formie zjazdów. Udział w tych zajęciach umożliwia rozwijanie warsztatu badawczego, w szczególności w zakresie metodologii badań, umiędzynarodowienia i interdyscyplinarności prac oraz komparatystyki prawniczej, jak również doskonalenie naukowego warsztatu pisarskiego.
Realizacja drugiego założenia następuje poprzez odpowiedni wybór treści programowych. W toku wykładów, seminariów i warsztatów odbywających się w ramach interaktywnych zajęć zespołowych, jak również konsultacji indywidualnych podejmowane są szczegółowe zagadnienia związane z:
- metodologią pracy naukowej prawnika, w szczególności w zakresie formułowania celu, problemów, hipotez i pytań badawczych, wykorzystania metod, technik i narzędzi badawczych, a także problematyką etosu i zasad deontologicznych
- naukowym warsztatem pisarskim
- organizacją i realizacją prac badawczych, z uwzględnieniem procedury uzyskania stopnia naukowego doktora nauk prawnych, problematyką ochrony własności intelektualnej, etyki w nauce oraz prawa autorskiego w pracy naukowej
- umiędzynarodowieniem i interdyscyplinarnością badań, z uwzględnieniem elementów komparatystyki prawniczej oraz multicentryczności źródeł prawa
- ekonomiczną analizą prawa
Adresaci
Kierownik Prawniczego Seminarium Doktorskiego

Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor ALK w Katedrze Prawa Administracyjnego i Publicznego Gospodarczego, doradca podatkowy (nr 14032). Wieloletni pracownik badawczo-dydaktyczny w ALK. Specjalizuje się w prawie finansowym i prawie podatkowym.
Tutor Programu Prawo Plus w ALK, pełnomocnik Rektora ALK ds. studenckich praktyk zawodowych na kierunku prawo (w latach 2012-2020), członek i sekretarz Rady ds. Jakości, członek Kolegium Redakcyjnego czasopisma „Krytyka Prawa. Niezależne studia nad prawem” oraz stały recenzent w czasopiśmie „Kwartalnik Prawa Podatkowego”.
Jest ponadto członkiem Międzynarodowego Centrum Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego oraz European Association of Tax Law Professors (EATLP).
Uczestnik wyjazdów badawczych do European University Institute, International Bureau of Fiscal Documentation (IBFD) oraz University of Barcelona. Główny wykonawca w projekcie Narodowego Centrum Nauki: „Potrzeba nowego modelu systemu opodatkowania dochodów w Polsce”.
Laureat nagrody „Złoty Laur Uczelni Koźmińskiego” za wybitne osiągnięcia i nagród Rektora ALK za prace badawcze oraz za zaangażowanie w pracę na rzecz ALK. Autor publikacji z zakresu prawa finansowego i podatkowego.
Atuty programu
Realizowane w Kolegium Prawa badania, w tym prowadzone w ramach prac nad doktoratami, obejmują bardzo szerokie spektrum zagadnień m.in. z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa międzynarodowego i Unii Europejskiej, prawa handlowego, prawa i postępowania cywilnego, prawa prywatnego międzynarodowego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa karnego, postępowania karnego i kryminalistyki, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego, prawa finansów publicznych, prawa podatkowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, teorii i filozofii prawa oraz prawa własności intelektualnej, zaś w obronionych doktoratach dostrzec można wspólny komponent gospodarczy wynikający z prawnobiznesowego profilu ALK, stanowiący dodatkową wartość teoretyczno-praktyczną.
Uczestnicy Seminarium objęci są indywidualną opieką naukową w celu przygotowania własnych dysertacji, które stanowią pewien etap ich kariery zawodowej.
Program
Ramowy program seminarium
Organizacja zajęć
W ramach pierwszych dwóch semestrów każdej edycji Seminarium uczestnicy biorą udział w:
- interaktywnych zajęciach zespołowych, realizowanych zgodnie z programem. Zajęcia prowadzone są w języku polskim i odbywają się w formie zjazdów co najmniej 4 razy w semestrze w wymiarze nie niższym niż 28 jednostek zajęciowych trwających 45 minut w semestrze.
Interaktywne zajęcia zespołowe są poświęcone zagadnieniom metodologii nauk prawnych i dogmatyki prawa, warsztatowi pisarskiemu prawniczych rozpraw naukowych, a także kwestiom wykorzystania dorobku innych nauk w pracy naukowo-badawcze prawnika.
- konsultacjach indywidualnych z opiekunem naukowym w wymiarze 4 godzin w semestrze.
Konsultacje indywidualne odbywają się podczas dyżurów wyznaczonych przez opiekuna naukowego lub w innych terminach uzgodnionych z uczestnikiem.
W kolejnych semestrach uczestnicy biorą udział w konsultacjach indywidualnych z opiekunem naukowym w wymiarze 4 godzin w semestrze.
Obszary badawcze i opiekunowie naukowi
W linku poniżej znajdą Państwo listę obszarów badawczych, z których mogą być przygotowywane rozprawy doktorskie, oraz listę ich opiekunów. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Zobacz, co seminarium sądzą nasi doktoranci

W 2014 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych w ALK. Praca doktorska pt. “Formy wykorzystania mienia komunalnego a działalność nadzorcza państwa” została przygotowana pod kierunkiem naukowym prof. dra hab. Wojciecha Góralczyka. Absolwent studiów prawniczych w ALK. Od 2009 roku pracuje w Kancelarii Sejmu na stanowisku sekretarza komisji sejmowej.

W 2017 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych w ALK z wyróżnieniem. Praca doktorska pt. „Rozliczanie w czasie kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych” została przygotowana pod opieka naukową prof. ALK dra hab. Artura Mudreckiego. Prowadzi indywidualną kancelarię doradcy podatkowego, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.

W 2018 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych w ALK. Praca doktorska pt. „Naruszenie obowiązku informowania pacjenta jako przesłanka odpowiedzialności karnej lekarza” została przygotowana pod opieką naukową prof. dra hab. Leszka Kubickiego. Absolwent studiów prawniczych w ALK. Lekarz – specjalista chirurgii ogólnej, specjalista zdrowia publicznego. Wykładowca w Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Konsultant medyczny współpracujący z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta.

W 2018 r. uzyskała tytuł doktora nauk prawnych w ALK z wyróżnieniem. Praca doktorska pt. „Ochrona zabytków w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym" została przygotowana pod opieką naukową prof. ALK dra hab. Andrzeja Kabata. Absolwentka studiów prawniczych w ALK. Agent celny, wykładowca akademicki (adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie), członkini International Council of Museums (ICOM), sekcji prawnej (TIAMSA legal) Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Rynkiem Sztuki (The International Art Market Studies Association), Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Prowadzi firmę ekspercką Gwardzińska Legal.

W 2020 r. uzyskała tytuł doktora nauk prawnych w ALK z wyróżnieniem. Praca doktorska pt. „Usługi społeczeństwa informacyjnego w Unii Europejskiej – zagrożenia dla ochrony danych osobowych usługobiorców" została przygotowana pod opieką naukową prof. ALK dr hab. Agnieszki Grzelak. Prawnik branży TMT.

W 2021 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych w ALK z wyróżnieniem. Praca doktorska pt. Ryzyko pomocy państwa w projektach partnerstwa publiczno-prywatnego i project finance w transporcie została przygotowana pod opieką naukową prof. ALK dra hab. Bartłomieja Nowaka.
Zasady rekrutacji
Na Seminarium może być przyjęta osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra prawa lub inny równorzędny dyplom. Osoby posiadające tytuł zawodowy magistra w dyscyplinie innej niż prawo będą zobowiązane, w trakcie udziału w seminarium do złożenia egzaminów uzupełniających z prawa.
Kandydaci, zainteresowani uczestnictwem w Prawniczym Seminarium Doktorskim, proszeni są o wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego, dokonania płatności opłaty rekrutacyjnej oraz dołączenie wymaganych dokumentów w terminie do dnia 31.08.2023 r.
-
złożenie wymaganych dokumentów poprzez kompletne wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego, dołączenie wymaganych załączników oraz dokonanie opłaty rekrutacyjnej
-
pozytywne przejście poszczególnych etapów postępowania rekrutacyjnego
-
zawarcie umowy w sprawie wysokości i warunków pobierania opłat związanych z odbywaniem kursu „Prawnicze Seminarium Doktorskie”. Przed zawarciem umowy prosimy o zapoznanie się z poniższymi dokumentami:
-
Skan dyplomu ukończenia studiów magisterskich
-
Suplement do dyplomu (suplement wymagany jest do dyplomu wydanego od 2005 roku)
-
Opis zainteresowań badawczych/wstępna koncepcja rozprawy doktorskiej
-
CV
-
Fotografia
-
Opłatę rekrutacyjną w wysokości 300 zł należy wpłacić korzystając z opcji dostępnej w formularzu zgłoszeniowym
DECYZJE CENTRALNEJ KOMISJI DS. STOPNI I TYTUŁÓW NAUKOWYCH
Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych
Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk prawnych
-
Pierwszy etap - Kandydaci zainteresowani uczestnictwem w Prawniczym Seminarium Doktorskim proszeni są o wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszeniowego, dokonania płatności opłaty rekrutacyjnej oraz dołączenie wymaganych dokumentów.
-
Drugi etap polega na ocenie złożonej w procesie rekrutacyjnym dokumentacji w zakresie spełnienia warunków formalnych. W przypadku braków w dokumentacji, Kandydat zostanie wezwany do jej uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia wniosku o przyjęcie na Seminarium. W przypadku nieuzupełnienia dokumentacji w wyznaczonym terminie opłata rekrutacyjna nie podlega zwrotowi.
-
Trzeci etap postępowania rekrutacyjnego polega na ocenie predyspozycji badawczych Kandydata na podstawie złożonych dokumentów oraz rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej z pracownikiem naukowym, którego zainteresowania badawcze są zbieżne z profilem zainteresowań badawczych Kandydata.
Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego Kandydat niezwłocznie otrzymuje informację w sprawie przyjęcia albo decyzję o nieprzyjęciu na Seminarium.
Po uzyskaniu informacji o wpisie na listę uczestników Prawniczego Seminarium Doktorskiego, uczestnik Seminarium jest zobowiązany do zawarcia umowy z uczelnią i dokonania płatności za pierwszy semestr seminarium w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.
Opłaty
Rok/Semestr | Opłata |
---|---|
Semestr I (ZIMOWY) | 4500,00 zł |
Semestr II (LETNI) | 4500,00 zł |
kolejne lata (sem. ZIMOWY) | 3200,00 zł |
kolejne lata (sem. LETNI) | 3200,00 zł |
Istnieje możliwość płatności w ratach.