Wesprzyj nas
Strona główna
asesor

Asesor metody Assessment Development Center-warsztaty certyfikujące

Poziom
Kursy i szkolenia
Czas trwania
5 dni
Język
PL
Uzyskany tytuł
Świadectwo ukończenia szkolenia
18.03 - 27.03.2024

O szkoleniu

Cel szkolenia

Program skierowany do osób przygotowujących się do roli asesora, którym zależy na pozyskaniu rzetelnej wiedzy i praktycznych umiejętności w realizowaniu ośrodków oceny. Celem szkolenia jest nabycie umiejętności projektowania i prowadzania badań kompetencji metodą Assessment Center (AC) oraz Development Center (DC).    

Program szkolenia skupiony jest na praktycznym zastosowaniu wiedzy i wyników badań w diagnozie i rozwoju kompetencji zawodowych. W trakcie zajęć trenerzy stwarzają wiele okazji do ćwiczenia konkretnych umiejętności asesorskich, dzielą się swoimi doświadczeniami praktycznymi, prezentują studia przypadków obrazujące dobre praktyki rynkowe.   

Uczestnicy zajęć mają okazję wczuć się w rolę asesora przez udział w symulowanej sesji AC/DC. Obserwują, oceniają, przygotowują rekomendacje i prowadzą sesje informacji zwrotnej (między innymi na podstawie przygotowanych materiałów filmowych). Dodatkową wartością ćwiczeń jest praca na zwalidowanych i sprawdzonych w praktyce modelach kompetencyjnych, zadaniach i check listach wskaźników behawioralnych.    

Elementem wyróżniającym szkolenie jest możliwość kształtowania osobistych kompetencji asesorskich uczestników zajęć przez wzięcie udziału w specjalnie zaprojektowanej sesji DC jako uczestnik badania, Sesja jest prowadzona zgodnie  z międzynarodowymi wytycznymi w zakresie realizacji ośrodków oceny, dzięki czemu uczestnicy mogą zaobserwować modelową realizację standardów badawczych w praktyce. Uzyskana indywidualna informacja zwrotna może być wykorzystana do świadomej pracy nad własnymi umiejętnościami potrzebnymi w pracy asesora.  

Adresaci szkolenia

  • Asesorzy oraz osoby przygotowujące się do pełnienia funkcji asesora 

  • Specjaliści HR 

  • HR Biznes Partnerzy 

  • Menedżerowie ds. HR i rozwoju 

  • Konsultanci 

  • Trenerzy 

  • Coachowie 

Korzyści dla uczestników - co zyskujesz

  • Osobiste doświadczenie uczestniczenia w sesji DC. 
  • Możliwość zaprojektowania indywidualnego rozwoju kompetencji asesorskich na podstawie wyniku diagnozy DC. 
  • Poznanie konkretnych narzędzi i rozwiązań używanych w badaniu AC/DC. 
  • Zajęcia w małej grupie umożliwiające indywidualne podejście do każdego uczestnika szkolenia. 
  • Zajęcia prowadzone przez praktyków z kilkunastoletnim doświadczeniem w projektowaniu i prowadzeniu badań AC/DC oraz diagnozie kompetencji. 
  • Certyfikat Asesora metody Assessment / Development Center.

Program

Ramowy program szkolenia

TEMATY

  • Wprowadzenie do oceny kompetencji pracowniczych.
  • Assessment / Development Center: cele oceny, skuteczność, różnice, standardy realizacji ośrodków oceny – kryteria poprawności realizacji sesji.
  • AC/DC na świecie – najnowsze trendy.
  • Modele kompetencyjne w organizacji – przykłady.
  • Kompetencyjne profile stanowiskowe.
  • Check listy wskaźników behawioralnych.
  • Narzędzia badawcze wykorzystywane w ośrodku oceny – przegląd, charakterystyka, przykłady praktyczne.
  • Podstawy budowy i testowania zadań AC/DC*.
  • Inne narzędzia wspierające ocenę: wywiad behawioralny, testy psychologiczne, sytuacyjne testy decyzyjne*.
  • Projektowanie sesji AC/DC: cel badania, wybór kompetencji, dobór zadań i narzędzi diagnostycznych, matryca kompetencyjna.
  • Rozwijanie kompetencji asesorskich (osobiste doświadczenie udziału w badaniu DC): sesja DC w oparciu o profil kompetencji asesora, przekazanie indywidualnej informacji zwrotnej, omówienie metod rozwoju kompetencji asesorskich.
  • Realizacja ośrodka oceny: planowanie sesji, przygotowanie harmonogramu, planowanie komunikacji z uczestnikami sesji i decydentami.
  • Zasady prowadzenia obserwacji w procesie AC/DC.
  • Trening obserwacji, notowania i uzgadniania ocen.
  • Zapobieganie błędom i pomyłkom w ocenie kompetencji.
  • Przygotowanie rekomendacji po procesie AC.
  • Przygotowanie zbiorczego raportu podsumowującego.
  • Przygotowanie raportu indywidualnego.
  • Prowadzenie rozmów informacji zwrotnych, rozwijający feedback po AC/DC.
  • Metody rozwijania kompetencji.
  • Symulacja sesji AC/DC - trening.

Łącznie: 45 h dydaktycznych*

4 x 9 h dydaktycznych 1 x 9 h dydaktycznych - Development Center

*1 godzina dydaktycznych= 45 minut

FORMY PRACY: symulacje, praca na materiałach filmowych, demonstracje, informacja zwrotna, udział w DC, ćwiczenia grupowe i indywidualne, scenki, wykład, prezentacja, wymiana dobrych praktyk, dyskusja, indywidualna informacja zwrotna.     Osoby kończące szkolenie otrzymują Świadectwo ukończenia szkolenia Akademii Leona Koźmińskiego.

Organizacja zajęć

9.00-16.00 

Terminy

I sesja 18-19 marca 2024r.

II sesja 25-27 marca 2024r.

 

 

 

Społeczność

Trenerzy

Prof. ALK dr hab. Anna Baczyńska

Prof. ALK dr hab. Anna K. Baczyńska

Pracownik naukowy na Akademii Leona Koźmińskiego od 2008 roku, Kierownik studiów Podyplomowych oraz wykładowca na EXMBA, KAMP ect.

Ekspert z zakresu Human Capital Management i Przywództwa. Praktyk biznesu z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów rozwojowych, diagnostycznych i doradczych dla wyższej i średniej kadry zarządczej. Pracowała na stanowiskach menedżerskich m.in. w  ORANGE, T.P. S. A.

Prowadziła projekty doradcze z zakresu Zarządzania Ludźmi dla Telewizja Polsat, Interia, MAKRO, PKO BP, ABB, TP S.A, Orange, PZU S.A., SONY Poland, NASK, Idea 25, Getin Noble Bank, Skoda, ROCHE, Rzeczpospolita, Urząd m.st Warszawy  i inne.

Doświadczony trener, wykładowca, asesor metody AC/DC. Ekspert z zakresu diagnozy kompetencji zawodowych.

Specjalizuje się w:

  • tworzeniu i prowadzeniu badań metodą Assessment i Development Center,
  • badania kompetencji metodą 360 stopni
  • prowadzeniu sesji career path,
  • projektowaniu testów kompetencyjnych oraz różnych metod diagnostycznych

 

mgr Agnieszka Jóźwik

Od 19 lat pracuje w obszarze HR jako konsultant, trener, asesor, menedżer projektów. Od 2003 r. wykładowca na studiach podyplomowych. Autorka programów szkoleniowych z zakresu zarządzania, projektów doradczych, artykułów branżowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w firmie doradztwa personalnego, a potem przez wiele lat w międzynarodowej korporacji. W latach 2009-2015 współpracowała jako dyrektor programowy, a następnie dyrektor ds. metodycznych w jednej z czołowych firm doradczo-szkoleniowych. Od 2012 r. współpracuje z Akademią Leona Koźmińskiego w ramach studiów podyplomowych Akademia Kompetencji Menedżera oraz projektów badawczo-doradczych Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Doświadczenie z wykorzystywaniem metody Assessment/Development Center buduje od 2007 roku. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów z zakresu budowania i wdrażania modeli kompetencyjnych w organizacjach, przeprowadziła ponad 2500 indywidualnych diagnoz kompetencji w procesach rekrutacyjnych i rozwojowych, wspierała procesy tworzenia i wdrażania standardów procesów rekrutacyjnych i rozwojowych w wielu zróżnicowanych organizacjach polskich i międzynarodowych. Od kilku lat prowadzi kursy certyfikujące dla asesorów metody AC/DC. 
 
Pracowała dla organizacji polskich i międzynarodowych z wielu branż m.in.: finansów i bankowości, ubezpieczeń, farmacji, produkcji, budownictwa, logistyki, dystrybucji, przemysłu, administracji państwowej, administracji samorządowej, telekomunikacji, IT, mediów, badań i nowych technologii, szkolnictwa wyższego. 
 

mgr Marcin Jóźwik

Tematyką kompetencji zawodowych i rozwijania potencjału pracowników zajmuje się od 1995 roku. Początkowo związany z Departamentem Pośrednictwa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, później przez 10 lat pracował  na stanowiskach menedżerskich w międzynarodowej korporacji. Tworzył systemy oraz narzędzia rekrutacji i selekcji oparte na zdefiniowanych kompetencje i sprofilowane stanowiska pracy. Wdrażał ścieżki szkoleń zawodowych i zarządzał  procesami rozwoju pracowników.  

Od 2003 roku projektuje i prowadzi badania metodą Assessment i Development Center. Zarządza ośrodkami oceny, szkoli i superwizuje asesorów. Przeprowadził około 3000 obserwacji asesorskich na potrzeby kilkudziesięciu organizacji biznesowych. Od 2006 roku prowadzi działalność jako niezależny ekspert. 

W 2012 roku rozpoczął współpracę z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie jako wykładowca na podyplomowym studium Akademia Kompetencji Menedżera oraz na kursie Certyfikowany Asesor Metody AC/DC.  

Dlaczego warto - zdaniem naszych absolwentów

alk
Monika Ewertowska

"Szkolenie Certyfikowany Asesor Metody AC/DC to jedno z najciekawszych szkoleń z obszaru rekrutacji, na jakich byłam, i mogę je gorąco polecić każdemu, kto zamierza rekrutować z wykorzystaniem metody AC/DC (także tym, którzy już mają pierwsze doświadczenia z metodą AC/DC).    Szkolenie ma charakter kompleksowy, dotyka wielu aspektów pracy metodą AC/DC, skupia się na wymiarze praktycznym, ale nie pomija także najważniejszych aspektów teoretycznych. Jako uczestnik szkolenia miałam okazję uczestniczyć w wielu ćwiczeniach i symulacjach, pozwalających się zmierzyć z metodą AC/DC w praktyce. Nie bez znaczenia jest przyjazne nastawienie prowadzących oraz ich fachowa wiedza i cierpliwość. Wieloletnie doświadczenie w biznesie prowadzących daje uczestnikom unikalną szansę poznania dobrych praktyk i pracowania na ciekawych case studies.    Przeprowadzenie DC na uczestnikach to świetnych pomysł. Pozwoliło nam to nie tylko na własnej skórze przekonać się, jak wygląda w praktyce AC/DC, ale także dowiedzieć się czegoś więcej o sobie w kontekście umiejętności potrzebnych, aby dobrze wykonywać zawód rekrutera."

alk
Izabella Jonik

"Bardzo ciekawy kurs, z którego wiele korzyści wyniosą zarówno osoby z doświadczeniem w zakresie szkoleń i ogólnie pojętego HR, jak i początkujący asesorzy. Niewątpliwym atutem kursu jest udział uczestników w DC oraz badanie ich predyspozycji do roli asesora w formie profesjonalnych testów, a wszystko to zebrane w raporcie i omówione podczas indywidualnej sesji feedbackowej.  Otwarci prowadzący, miła atmosfera, teoria potwierdzona przykładami z życia, wiele ćwiczeń oraz dyskusji – oto kolejne argumenty zachęcające do udziału w tym szkoleniu.  

Każdy, kto chciałby samodzielnie przygotować oraz poprowadzić AC/DC, zazwyczaj potrzebuje czegoś w rodzaju instrukcji czy scenariusza, który pomoże 'poukładać' sprawy organizacyjne i merytoryczne, połączyć je z celami firmy i odpowiednim podejściem do uczestników AC/DC. Ten kurs z pewnością pomoże taki scenariusz przygotować."

alk
Bogna Gleń-Pawłowicka

"Szkolenie zdecydowanie spełniło moje oczekiwania. Polecam je wszystkim kierownikom ds. szkoleń i rozwoju, trenerom, oczywiście wszystkim HR-owcom oraz tym menedżerom, którzy będą pełnili rolę asesora AC/DC.  

Najcenniejsza jest możliwość uczestnictwa w sesji Development Center na początku szkolenia. Jednodniowa sesja DC pozwala na wypróbowanie całego procesu na sobie z perspektywy osoby obserwowanej.  

Szkolenie prowadzą doświadczeni trenerzy, którzy sami zaprojektowali i poprowadzili kilkadziesiąt projektów AC/DC. Polecam!"

alk
Anna Daria Nowicka

"Bardzo cenię to, że prowadzący w sposób otwarty dzielili się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem oraz udzielali praktycznych wskazówek. Otrzymaliśmy też wiele konkretnych narzędzi, które możemy wykorzystać w pracy. Podczas całego szkolenia panowała świetna atmosfera, prowadzący zaś stwarzali nam pole do dyskusji oraz dzielenia się na forum naszymi opiniami i doświadczeniami.   Bardzo użyteczne dla mnie było to, że ćwiczenia w pełni oddawały realia tworzenia i prowadzenia AC/DC. Pracowaliśmy na konkretnych matrycach kompetencyjnych, scenariuszach zadań oraz analizowaliśmy scenki. Podobało mi się to, że każdy z uczestników występował zarówno w roli osoby ocenianej, jak i asesora oceniającego.  Bezcennym doświadczeniem było dla mnie to, że każdy uczestnik przeszedł swoje własne DC, czyli został przez prowadzących oceniony pod kątem konkretnych kompetencji niezbędnych asesorowi (na podstawie kilku profesjonalnych testów psychologicznych i przez udział w zadaniach indywidualnych i grupowych). Następnie każdy dostał w cztery oczy wyczerpującą informację zwrotną oraz rekomendacje rozwojowe.   Polecam szkolenie Certyfikowany Asesor Metody AC/DC w ALK przede wszystkim pracownikom agencji rekrutacyjnych i działów HR – zwłaszcza tym osobom, które chciałyby przygotowywać i/lub prowadzić AC/DC. Szkolenie jest bardzo użyteczne także dla tych osób, które chcą w prawidłowy sposób wykorzystywać w swojej pracy tylko niektóre z narzędzi stosowanych w AC/DC (np. zadania symulacyjne, testy czy wywiad behawioralny) – bez konieczności wdrażania całego procesu AC/DC.   Jeśli w jakiejś firmie stosuje się AC/DC, to uważam, że warto skierować na to szkolenie również kierowników innych działów, aby mogli oni świadomie współpracować z wewnętrznymi lub zewnętrznymi specjalistami od AC/DC przy optymalnym wyborze i definiowaniu kompetencji potrzebnych w ich zespołach, gdyż powinny to być procesy szyte na miarę i dostosowane do specyfiki konkretnej organizacji, a nie skopiowane z innych firm." 

alk
Edyta Rafałek-Jasek

"Raz jeszcze dziękuję za szkolenie.  Z dużą przyjemnością patrzę na certyfikat, który otrzymałam na zakończenie szkolenia i aby najlepiej je podsumować użyję słowa TAK.    Tak - dla samego tematu. Szkolenie oferuje ciekawą i użyteczną wiedzę. Teoria wsparta ćwiczeniami w dobrze zbilansowanej proporcji. Forma zajęć - warsztaty, dyskusje, scenki - przez cały czas trwania zajęć utrzymywała nas w 100% skupieniu i pełnej gotowości do przyswajania nowej wiedzy.    Tak - dla fantastycznej kadry trenerów - posiadających ogromną wiedzę i jeszcze większe doświadczenie, którzy potrafią  dotrzeć do każdego uczestnika.  Nikt ze słuchaczy w trakcie zajęć nie pozostawał niezauważony. Grupa o optymalnej liczebności.     Tak - dla fantastycznej grupy uczestników - różnorodność grupy pozwoliła na  bezcenną wymianę doświadczeń.    Olbrzymi atut szkolenia to sesja DC dla uczestników szkolenia i obszerna informacja zwrotna na zakończenie szkolenia. Wszyscy mieliśmy możliwość poznać  obie strony medalu - być obserwowanym i być obserwatorem. Szkolenie nauczyło mnie widzieć, a nie tylko patrzeć,  słyszeć, a nie tylko słuchać - to bardzo trudne i  odpowiedzialne zadanie.     Szkolenie polecam każdemu zainteresowanemu tematyką procesu AC/DC - nie tylko dla osób pracujących w obszarze HR."

Zasady rekrutacji

1
Uzyskanie podstawowych informacji

Prosimy o zapoznanie się z opisem interesującego Państwa szkolenia lub kursu. 

2
Rejestracja

Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie internetowej uczelni. 

Rekrutacja online 

3
Kontakt

Prosimy oczekiwać na kontakt mailowy opiekuna szkolenia lub kursu. 

Izabela Obszańska
W razie pytań zapraszam do kontaktu
Izabela Obszańska

Opłaty

* Oferowana zniżka nie kumuluje się z innymi ewentualnymi rabatami 

Tabela opłat
Cena szkolenia 4500 zł brutto (zw. z VAT)
Cena szkolenia dla studentów i absolwentów ALK 4000 zł brutto (zw. z VAT)*

Pierwszą czynnością w procesie rekrutacji jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego online.  

Po zarejestrowaniu się na szkolenie każdy z kandydatów otrzyma mailowo INDYWIDUALNY NUMER KONTA do dokonania płatności za szkolenie. 

Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury proszone są o kontakt z Panią Agnieszką Fabiańską e-mail agaf@kozminski.edu.pl