Krótkie wyjazdy zagraniczne

Poza wyjazdami w ramach wymiany, studenci mogą uczestniczyć w dodatkowych przedsięwzięciach międzynarodowych w ramach partnerstwa pomiędzy uczelniami z całego świata. Zachęcamy studentów do takiej aktywności, ponieważ jest to doskonała okazja do zdobycia dodatkowych punktów ECTS, jednoczesnego poszerzenia horyzontów i nawiązania kontaktów.

Poniżej znajdą Państwo aktualną ofertę krótkich programów, kursów oraz szkół międzynarodowych organizowanych przez partnerów ALK.

2020 Summer programmes in Ljubljana

LJUBLJANA SUMMER SCHOOL

6 - 24 July 2020

- Programme for Bachelor and Master students.
- Students can choose among 29 different courses and earn up to 14 ECTS.
- Courses are led by internationally experienced lecturers.
- Great opportunity to gain intercultural experience and explore the hidden gems of sLOVEnia.

LJUBLJANA SUMMER SCHOOL PROGRAMME AND REGISTRATION >>

Students can double the experience and earn up to 26 ECTS (4 courses):
JOINT SUMMER SCHOOL, 11 June - 24 July 2020
- Organized in cooperation with Toulouse Business School in France.
- Unique opportunity to study in two countries&explore Europe on a scenic route from Toulouse to Ljubljana!

Registrations are handled by Toulouse Business School >>

LJUBLJANA DOCTORAL SUMMER SCHOOL
13 - 17 July & 20 - 24 July 2020

- Programme for PhD students, postdocs, academics and professionals from different areas. - Participants can choose among 13 specialized courses with 4 ECTS. - Courses are led by renowned international academics. DOCTORAL SUMMER SCHOOL PROGRAMME AND REGISTRATION >>