Akademia Leona Koźmińskiego jest partnerem merytorycznym Jubileuszowej V edycji Konferencji i Expo E-Learning Fusion 2020 (ELF20).
więcej
Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. To najmłodszy przedstawiciel nauk społecznych i humanistycznych oraz trzeci w historii przedstawiciel nauk o zarządzaniu.
więcej
Dr Agata Stasik z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym wraz z zespołem przeprowadziła badanie socjologiczne na temat nastawienia Polaków do podróżowania hyperloopem – superszybką koleją próżniową, nad którą pracuje m.in. Elon Musk.
więcej
Warszawa, 15 maja 2012 r.
Akademia Leona Koźmińskiego już trzynasty rok z rzędu okazała się najlepszą niepubliczną uczelnią w Polsce, według rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. Trzynastka przyniosła warszawskiej uczelni kolejne powody do satysfakcji – okazała się najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią w Polsce i najlepszą uczelnią ekonomiczną. W ogólnym zestawieniu wyższych szkół akademickich Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 11. miejsce i zanotowała największy awans – aż o 14 pozycji – w porównaniu z poprzednim rokiem.
- To prawdziwa sensacja - uważa Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Perspektywy. – Po raz pierwszy w historii szkolnictwa wyższego III Rzeczypospolitej prywatna akademia została wyżej sklasyfikowana od wszystkich publicznych uczelni w swojej kategorii. To, że Akademia Leona Koźmińskiego wyprzedziła warszawską Szkołę Główną Handlową z pewnością daje do myślenia.
- Bardzo się cieszę z wyników tego rankingu, ale przede wszystkim jest to powód do dumy dla naszych studentów i absolwentów – powiedział rektor ALK, prof. Witold Bielecki, który do odbioru dyplomu zaprosił siedmiu studentów ALK reprezentujących różne narodowości. – Dziś w Koźmińskim studiuje blisko tysiąc cudzoziemców z 57 krajów, a umiędzynarodowienie studiów stacjonarnych sięga 30 proc. Takiego wskaźnika mogą naszej uczelni pozazdrościć nawet największe uniwersytety, które kształcą przede wszystkim młodzież z Polski.
Akademia Leona Koźmińskiego, która istnieje już 19 lat, praktycznie od początku postawiła na umiędzynarodowienie. Prowadzi pełne studia na wszystkich poziomach nauczania zarówno po polsku, jak i po angielsku. Obok najlepszych profesorów krajowych zatrudnia wielu zagranicznych wykładowców. Uzyskała wszystkie najważniejsze akredytacje międzynarodowe przyznawane uczelniom biznesowym i znajduje się obecnie w elitarnym klubie zaledwie 53 uczelni na świecie posiadających tzw. „triple crown accreditation” (AACSB, EQUIS i AMBA).
Pozycję ALK na rynku międzynarodowym odzwierciedlają wysokie miejsca w rankingach „Financial Times”. Potwierdzenie tej oceny przez polskie środowisko akademickie stanowi dla założycieli uczelni szczególny powód do zadowolenia. – Zawsze denerwowało mnie dzielenie uczelni w Polsce na publicznie i niepubliczne, przy czym te drugie – w domyśle – miałyby być gorsze. A uczelnie – bez względu na formę własności – są albo dobre, albo słabe i jedynie podział jakościowy ma uzasadnienie dla wypowiadania ocen – mówi prof. Andrzej K. Koźmiński, który był rektorem ALK przez pierwsze 18 lat jej istnienia, a obecnie pełni funkcję prezydenta uczelni.
W tym roku kapituła rankingu, której przewodniczy prof. Michał Kleiber, prezes PAN, zmodyfikowała kryteria oceny, a większe znaczenie zyskało umiędzynarodowienie studentów i kadry naukowej. Akademia Leona Koźmińskiego okazała się bezdyskusyjnym zwycięzcą w tej kategorii.
Zwycięzcą rankingu uczelni akademickich został Uniwersytet Jagielloński przed Uniwersytetem Warszawskim, a kolejne miejsca zajęły Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki: Warszawska i Wrocławska oraz AGH.