Dostępność i wsparcie
Biuro ds. Dostępności i Dobrostanu
„Jesteśmy po to by Was wspierać, tworzymy bezpieczne miejsce i przestrzeń wsparcia, gdzie możecie liczyć na otwartość, zrozumienie i poufność”.
Marzena Indra, Michał Godlewski
Biuro Dostępności i Dobrostanu to miejsce, w którym wsparcia mogą szukać studentki i studenci, doktorantki i doktoranci, słuchacze i słuchaczki, a także pracowniczki i pracownicy Akademii. Pracownicy biura udzielają wsparcia dwojakiego rodzaju – doraźnej pomocy psychologicznej w kryzysie oraz w kwestiach dotyczących wyrównania szans w dostępie do realizacji toku studiów lub obowiązków wynikających ze stosunku pracy, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Spotkania w Biurze ds. DiD mają charakter pojedynczych konsultacji; serii spotkań o charakterze interwencyjnym; oferowane są również spotkaniach dla grup o charakterze psychoedukacyjnym lub w formie warsztatów. Konsultacje mają charakter poufny, niezależnie od zgłaszanej sprawy.
Pracownicy biura są w Akademii osobami pierwszego kontaktu do których można się zgłaszać w sprawach negatywnie wpływających na realizację toku studiów lub stanowiących barierę w dostępie do życia akademickiego. Po stronie biura będzie wypracowanie wspólnego, możliwego do zastosowania rozwiązania zgłaszanego problemu, a w zależności od sprawy, w proces mogą być włączeni również przedstawiciele innych jednostek organizacyjnych uczelni – wtedy pracownicy biura będą odpowiedzialni za nadanie biegu działaniom.
W kompetencjach Biura ds. Dostępności i Dobrostanu leży również udzielania informacji nt. możliwości uzyskania pomocy psychologicznej, w formie nieodpłatnych konsultacji w partnerskiej organizacji – Instytucie MindMed, jak również w podmiotach zewnętrznych oferujących psychologiczne wsparcie w kryzysie.
Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!
email: marzenai@kozminski.edu.pl telefon: 22 519 21 66
Rektor Akademii Leona Koźmińskiego powołał Marzenę Indra na funkcję Pełnomocniczki ds. Dostępności. Do głównych zadań Pełnomocniczki należy koordynowanie wszelkich działań związanych z dostępnością uczelni – likwidacją barier uniemożliwiających lub utrudniających osobom z niepełnosprawnościami kształcenie.
Do zadań Pełnomocnika należy wspieranie społeczności akademickiej, a szczególnie osób z niepełnosprawnościami i tych, które znajdują się w niekorzystnej sytuacji życiowej. Ponadto Pełnomocniczka rozpoznaje potrzeby, problemy i oczekiwania, wspiera w znajdowaniu rozwiązań, stosownie do indywidualnych potrzeb studenta. Ściśle współpracuje z Biurem ds. Stypendiów i Studentów Niepełnosprawnych, aby inicjować i realizować działania mające na celu stworzenie studentom warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia. Kieruje też pracami Zespołu ekspertów, którzy w ramach projektu „Dostępna – Otwarta - Kreatywna. ALK uczelnią równych szans” dbają o kompleksowy rozwój ALK w obszarze szeroko rozumianej dostępności.
Strategia dostępności ALK