dr hab. Maciej De Abgaro Zachariasiewicz

Katedra Prawa Cywilnego
Profesor Akademii Leona Koźmińskiego

prof. ALK dr hab. Maciej De Abgaro Zachariasiewicz - Profesor na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Autor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa cywilnego, prawa prywatnego międzynarodowego, prawa europejskiego oraz arbitrażu handlowego, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, w tym dwóch monografii: „Klauzula porządku publicznego jako instrument ochrony materialnoprawnych interesów i wartości fori” (C.H. Beck 2018) [I nagroda Państwa i Prawa w konkursie na najlepsze prace habilitacyjne, 2020] oraz „Trust i inne stosunki powiernicze w prawie porównawczym i prawie prywatnym międzynarodowym” (Wydawnictwo UŚ 2016) [II nagroda Państwa i Prawa w konkursie na najlepsze prace doktorskie, 2010]. Kilkukrotnie przebywał na zagranicznych stażach badawczych, w tym na Columbia University w Nowym Jorku w ramach stypendium „Mobilność Plus” (2012-2013), na Sorbonie w Paryżu (2008) i w Instytucie Maxa Plancka w Hamburgu (2003, 2007). Laureat stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2013-2016). Uczestnik i wykonawca licznych projektów badawczych, w tym zwłaszcza dotyczących prawa arbitrażowego ("Konkurencyność Arbitrażu", 2013-2014; ankietowe "Badania arbitrażu" 2016 i 2019) czy nowych technologii (Hyperloop) i szkoleniowych, w tym finansowanych ze środków Unii Europejskiej, w szczególności w obszarze międzynarodowego postępowania cywilnego (ostatnio: "TRAIL: Train in your language: multilingual transnational training in EU civil and commercial law").

• Arbiter w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej, w Sądzie Arbitrażowym Lewiatan, w Sądzie Arbitrażowym przy Prokuratorii Generalnej, oraz w postępowaniach ad hoc (w tym pod regulaminem UNCITRAL).
  • Członek Komitetu Arbitrażowego Sądu Lewiatan w latach 2014-2017.
  • Uznany w kraju ekspert w dziedzinie międzynarodowego obrotu prawnego i arbitrażu handlowego.
  • Radca prawny. Doradza klientom w sprawach cywilnych i handlowych, w szczególności w obszarze stosunków międzynarodowych i sporach o charakterze transgranicznym, zwłaszcza w postępowaniach arbitrażowych.
  • Autor opinii i ekspertyz dla przedsiębiorców i osób indywidualnych, a także spółek skarbu państwa i administracji rządowej. Jako biegły z zakresu prawa obcego (systemy anglo-amerykańskie) przygotowywał opinie dla sądów polskich, a jako ekspert z zakresu prawa polskiego – dla sądów zagranicznych oraz międzynarodowych trybunałów arbitrażowych.