Zapraszamy na warsztaty prawnicze dla licealistów prowadzone przez studentów ze Studenckiej Poradni Prawnej

23.11.2023

Cykl spotkań składa się z 4 wykładów prowadzonych przez studentów i studentek prawa Akademii Leona Koźmińskiego, działających w Studenckiej Poradni Prawnej. Zajęcia będą odbywać się w formie hybrydowej, we wtorki o godzinie 18:00 w okresie 28.11.2023-19.12.2023.

Uczniom przybliżona zostanie problematyka m.in. z zakresu prawa i postępowania karnego, prawa cywilnego oraz prawa handlowego. Warsztaty mają na celu szerzenie świadomości prawnej wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.  

WARSZTAT 1. | 28 listopada 2023, godz. 18.00, sala D/218

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej - rozpoznanie pierwszym krokiem do bezpieczeństwa.

Podczas tego warsztatu uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się, czym są przestępstwa na tle seksualnym, jak je rozpoznać i zgłaszać oraz jak się przed nimi uchronić.  

WARSZTAT 2. | 5 grudnia 2023, godz. 18.00, sala D/218

Nie daj się oszukać w Internecie – jak ochronić się przed stalkingiem i phishingiem?

Czy phishing to wirtualne łowienie ryb? Czy wysłanie 200 maili z prośbą o przełożenie sprawdzianu to już stalking? Odpowiedzi na te i więcej pytań zostaną przedstawione podczas prezentacji na temat cyberprzestępczości. Wśród nich m.in.: jak nie paść ofiarą przestępstw internetowych, ale też co zrobić, gdy nie dopisze nam szczęście.  

WARSZTAT 3. | 12 grudnia 2023, godz. 18.00, sala D/218

Gdzie leżą granice wolności słowa - czyli o mowie nienawiści.

Jak daleko możemy posunąć się w wyrażaniu swoich myśli, zanim zaczniemy stąpać po cienkiej linii prawa? Ten warsztat poruszy kluczowe aspekty mowy nienawiści, poczynając od jej definicji i uwzględniając jej przejawy, rodzaje oraz potencjalne sankcje.  

WARSZTAT 4. | 19 grudnia 2023, godz. 18.00, sala D/218

Narkotyki a Prawo - świadome i odpowiedzialne decyzje

Podczas warsztatu omówione zostaną konsekwencje prawne związane z używaniem narkotyków, a także jak widziane w świetle prawa są kwestie posiadania, handlu czy spożywania substancji psychoaktywnych. Wskażemy możliwe sankcje, takie jak kary więzienia, grzywny i wpis do rejestru karnego. Dzięki temu warsztatowi uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę na temat ryzyka prawnego związanego z narkotykami, aby podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje.

Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić FORMULARZ ZAPISU. Po rejestracji link do spotkania zostanie przesłany mailem.

Więcej o działalności Studenckiej Poradni Prawnej ALK znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także