Wsparcie dla impactowych startupów

22.11.2022

Simpact Ventures Krzysztofa Grochowskiego, Wojciecha Majewskiego i Jacka Ostrowskiego uruchomił drugi fundusz inwestycyjny Simpact 2.0, który powstał z zaangażowaniem finansowym Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Akademii Leona Koźmińskiego. Uczelnia od kilku lat wspiera rozwój nowych projektów biznesowych w ramach Kozminski HUB. Nowy fundusz, który dysponuje 100 mln zł już uruchomił pierwsze inwestycje w spółki Samurai Labs i Prosoma. Pierwszy projekt to AI autonomicznie dbające o bezpieczeństwo i wykrywające mowę nienawiści w sieci. Drugi natomiast to MedTech oferujący rozwiązania digital therapeutics dla pacjentów onkologicznych.

W Koźmińskim od lat rozwijamy zarówno projekty własne, jak wspieramy startupy, których wspólnym mianownikiem jest wywieranie pozytywnego wpływu – mówi prof. Grzegorz Mazurek, rektor ALK. Uczelnia jest liderem wdrażania celów zrównoważonego rozwoju, wprowadza do programów edukacyjnych elementy ESG np. zielone finanse, angażuje się w przygotowywanie dorocznego rankingu Firm Odpowiedzialnych Społecznie i Startupów Pozytywnego Wpływu. Uczelniany program akceleracyjny Kozminski HUB ma na swoim koncie kilka udanych hackathonów (tzw. leothonów) i kilkanaście uruchomionych projektów wspierania startupów na wczesnym etapie pozyskiwania środków. W większości są to projekty podporządkowane dbałości o środowisko i dobrostan ludzi.

W czasach głębokiego, globalnego kryzysu biznes wyraźnie zmienił preferencje dotyczące inwestowania w startupy. „Nie ma biznesu na martwej planecie” – głosi hasło jednego z aktywistów biorących udział w szczycie klimatycznym COP 27 w Egipcie w listopadzie tego roku.

Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią oraz wojną w Ukrainie negatywnie wpłynął na rynek startupów i tradycyjnych firm technologicznych. Inwestorzy skierowali swoje fundusze na tzw. CleanTechy. Według Bloomberga, w 2021 r. zielone startupy zostały wsparte kwotą 755 mld dolarów, pozyskanych głównie od inwestorów prywatnych. Ten sposób myślenia o biznesie jest nam bardzo bliski. W Koźmińskim odmieniamy słowo impact przez wszystkie przypadki i chcemy wspierać tych przedsiębiorców, którzy jako cel działalności w pierwszej kolejności widzą pozytywny wpływ na otoczenie. Inna sprawa, że dziś taki właśnie sposób myślenia o biznesie przekłada się na realne zyski i zwroty dla inwestorów – mówi prof. Jan Dąbrowski, prezes Kozminski HUB.

Simpact 2.0 to już druga runda funduszy uruchamianych przez Simpact. Wcześniejszy, Simpact 1.0 o kapitalizacji 30 mln zł po zakończeniu fazy wstępnej i usamodzielnieniu się firm wychodzi z inwestycji, najczęściej z satysfakcjonującym inwestorów zyskiem. 

Czytaj także