Projekt LIGHT: Litigating Change – szkolenie prawników w zakresie acquis UE dotyczącego praworządności

13.03.2025

Dobiega końca projekt LIGHT: Litigating Change – szkolenie prawników w zakresie acquis UE dotyczącego praworządności. W ramach inicjatywy powstały wartościowe zasoby edukacyjne oraz przestrzeń do wymiany doświadczeń między prawnikami i ekspertami zajmującymi się praworządnością w Unii Europejskiej.

Kurs e-learningowy LIGHT dostępny we wszystkich językach projektu

Po trzymiesięcznym okresie testów beta kurs e-learningowy LIGHT jest już w pełni dostępny w sześciu językach: angielskim, greckim, bułgarskim, polskim, węgierskim i rumuńskim. Szkolenie to dostarcza prawnikom i studentom kompleksowej wiedzy na temat zasad praworządności w UE, wzmacniając ich kompetencje w zakresie ochrony podstawowych wartości demokratycznych.

Kurs dostępny jest online na stronie: https://cecl.edu.gr/course/index.php?categoryid=4

Uczestnicy muszą najpierw zarejestrować się na platformie, a następnie wybrać preferowany język, klikając na swoje imię w prawym górnym rogu ekranu. Po ukończeniu wszystkich modułów kursanci proszeni są o wypełnienie formularza oceny, a po zakończeniu szkolenia otrzymają zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Mini-forum „Praworządność – Wgląd prawny”

5 marca 2025 roku Akademia Leona Koźmińskiego wraz z partnerami projektu zorganizowała mini-forum „Praworządność – Wgląd Prawny”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów prawnych i przedstawicieli różnych instytucji, którzy omówili wyzwania związane z praworządnością w różnych krajach UE. Dyskusje koncentrowały się na kluczowych problemach, takich jak funkcjonowanie niezależnych organów, niezawisłość sądów, podział władzy oraz ochrona praw podstawowych, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych, w tym uchodźców i społeczności LGBTQI+.

Końcowa faza realizacji projektu LIGHT

Projekt LIGHT wchodzi w ostatnią fazę realizacji, ale jego wpływ będzie widoczny jeszcze długo po zakończeniu działań projektowych. Akademia Leona Koźmińskiego z dumą podsumowuje współpracę z partnerami z Grecji, Węgier, Bułgarii, Polski i Rumunii, ekspertami prawnymi, trenerami oraz instytucjami, które przyczyniły się do podniesienia świadomości i wzmocnienia praworządności w Europie. Dzięki zaangażowaniu prawników, studentów oraz uczestników sesji szkoleniowych projekt zyskał szeroki zasięg i znaczenie. Mimo że jego formalna realizacja dobiega końca, pozostawia po sobie trwałe zasoby edukacyjne oraz cenne wnioski, które będą wspierać kolejne pokolenia prawników i ekspertów zaangażowanych w ochronę praworządności w Unii Europejskiej.

Czytaj także