Projekt „GREEN HEAT – towards collaborative local decarbonization”, którego współautorką jest dr Agata Dembek, otrzymał dofinansowanie w konkursie NCBiR IdeaLab „Cities for the Future: Services and Solutions”.
Projekt „GREEN HEAT – towards collaborative local decarbonization” znalazł się wśród trzech projektów zakwalifikowanych do finansowania. Trzyletni projekt zostanie zrealizowany w polsko-norweskim, transdyscyplinarnym konsorcjum. Celem projektu jest partycypacyjne opracowanie i przetestowanie metodologii procesu wymiany pieców węglowych na systemy ogrzewania zasilane źródłami odnawialnymi.
Kierowany przez dr Dembek zespół badaczy (dr Agata Stasik, Alicja Dańkowska i inni) będzie odpowiedzialny za społeczny wymiar procesu: przeprowadzenie pilotażowego procesu wypracowania, wraz z szeregiem lokalnych interesariuszy, optymalnych rozwiązań dla lokalnej społeczności, poprzez ko-kreację i konsultację możliwych społeczno-ekonomicznych i technicznych scenariuszy transformacji systemów ogrzewania. Wypracowana metodologia ma być replikowana, gotowa do zastosowania w innych lokalizacjach.
„Praca nad projektem, zapoczątkowana moim udziałem w warsztatach IdeaLab w marcu br., była ekscytującym i wymagającym doświadczeniem. Sądzę, że projekt daje szansę na naprawdę interesującą współpracę w bardzo interdyscyplinarnym zespole oraz na wypracowanie realnie działających, praktycznych rozwiązań” – powiedziała dr Agata Dembek.
W konsorcjum realizującym projekt, koordynowanym przez Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, uczestniczą: Akademia Leona Koźmińskiego, Norsk institutt for luftforskning, Universitetet i Bergen, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundacja KEZO przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk.