Nowa książka „AI w strategii: rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu” autorstwa prof. Aleksandry Przegalińskiej i prof. Dariusza Jemielniaka

20.09.2023

Nakładem wydawnictwa MT Biznes ukazała się nowa książka - „AI w strategii: rewolucja sztucznej inteligencji w zarządzaniu” - autorstwa naszych wykładowców, prof. Aleksandry Przegalińskiej i prof. Dariusza Jemielniaka.

W swojej książce autorzy opisują,  jak wygląda obecne wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w zarządzaniu strategicznym, a także adaptacja technik oraz innych pojawiających się technologii przez organizacje biznesowe. 

Autorzy wyjaśniają mechanizmy społecznej percepcji nowych procesów. W dziewięciu skondensowanych i przystępnie napisanych rozdziałach podają znakomite i krytyczne wprowadzenie do zagadnienia wykorzystania AI w biznesie. Nie jest to ani spojrzenie przez różowe okulary, ani ostrzeżenie przed apokalipsą. Podejście autorów dobrze wyraża tytuł jednego z rozdziałów: „AI jest tutaj. Co teraz?”. Omawiają potencjalne zyski i ryzyka związane z AI, opisują, jak firmy mogą kreować wartości dzięki AI, szukają możliwych przyszłych zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego jej wykorzystywania oraz czekających nas wyzwań, a na końcu zastanawiają się nad możliwymi strategiami AI. Piszą też o tym, jaki udział miała sztuczna inteligencja w zbieraniu materiałów do książki i w jej powstawaniu. To pierwsza, a na pewno jedna z pierwszych książek polskich autorów o tym, jak AI zmienia biznes i jego otoczenie. 

Autorzy poruszają także zagadnienie potencjalnej przyszłości sztucznej inteligencji przez pryzmat współpracy, dostępności, otwartości i demokratyzacji. 

Sztuczna inteligencja z pewnością pozostanie z nami i będzie coraz bardziej powszechna w naszym życiu. Ważne jest, aby być realistą w kwestii jej potencjału i ograniczeń. Jak w przypadku każdej nowej technologii, nadejdzie okres dostosowania, podczas którego będziemy uczyć się, jak skutecznie z niej korzystać. *

* Podsumowanie wygenerowane przez mechanizm „TL;DR’ stworzony przez OpenAI

Książka dostępna jest na stronie MT Biznes.

 

Czytaj także