Izba Gospodarki Elektronicznej partnerem studiów podyplomowych „Prawo sztucznej inteligencji” w Akademii Leona Koźmińskiego

27.09.2024

Izba Gospodarki Elektronicznej partnerem nowego kierunku studiów podyplomowych, realizowanych w Akademii Leona Koźmińskiego. Jego słuchaczami zostaną prawnicy, audytorzy AI, inspektorzy ochrony danych, menadżerowie, eksperci oraz entuzjaści sztucznej inteligencji. Celem edukacji na tym kierunku jest nabycie umiejętności zastosowania w praktyce AI oraz jej zgodności z prawem oraz etyką zawodową. Partnerstwo ma na celu nie tylko promowanie programu, ale przede wszystkim zapewnienie słuchaczom i słuchaczkom najwyższego poziomu kształcenia w kontekście naukowym oraz praktycznym.

Prawo sztucznej inteligencji – nowatorskie studia Akademii Leona Koźmińskiego i e-Izby W miarę jak sztuczna inteligencja skutecznie przekształca branże i społeczeństwa, ramy prawne otaczające jej rozwój i wdrażanie stają się coraz bardziej złożone. To nowe wyzwanie dla biznesu zostało już rozpoznane, a teraz doczekało się adekwatnej odpowiedzi. Chodzi o podyplomowe, pionierskie studia „Prawo sztucznej inteligencji”. Przygotują prawników z kancelarii, wewnętrznych (in-house), dostawców systemów AI, czy Inspektorów Ochrony Danych (IOD) do sprawnego poruszania się po obszarze uczących się algorytmów.

AI z profilu Studia zapewnią kompleksowe przygotowanie do zarządzania prawnymi, etycznymi i technicznymi aspektami sztucznej inteligencji. Zostały sprofilowanie pod specjalistyczne zapotrzebowanie i pozwolą na uzyskanie wiedzy na temat: wybranych technologii AI i zarządzania danymi (data governance), zgodności z regulacjami (tj. AI Act, RODO) oraz wprowadzenia do organizacji Systemu Zarządzania Sztuczną Inteligencją wg normy ISO/IEC 42001.

Nowo wykształceni specjaliści i specjalistki będą mogli swobodnie doradzać w zakresie AI Complaiance – zgodności AI z zasadami etyki i regulacjami prawnymi. Stąd już krok do zapoznania się z technologią kwantową sztucznej inteligencji (Quantum AI), neurotechnologią oraz regulacjami prawnymi spoza UE.

Celem naszych studiów podyplomowych jest przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu prawnych i etycznych aspektów AI. W związku z coraz szerszym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w biznesie, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących kompetentnie doradzać w zakresie zapewniania zgodności systemów AI z wymaganiami regulacyjnymi i etyką.  Celem naszych studiów jest właśnie kształcenie tego rodzaju specjalistów, prawników, specjalistów ds. compliance, czy ochrony danych osobowych – zamierzających zdobyć nową, superatrakcyjną specjalizację i rozpocząć przygodę z prawem AI - podkreśla mec. Roman Bieda, kierownik studiów podyplomowych Prawo sztucznej inteligencji w Akademii Leona Koźmińskiego, koordynator ds AI Izby Gospodarki Elektronicznej.

Dyplomy z logo e-Izby E-Izba nie pierwszy raz inicjuje projekty współpracy z uczelniami wyższymi i dialog dotyczący najważniejszych spraw nurtujących środowisko e-biznesu w kraju i UE. Od lat współpracuje przy profilowaniu kierunków i kursów związanych z cyfrową gospodarką i nowymi technologiami z dziesięcioma uczelniami wyższymi. Oprócz Akademii Leona Koźmińskiego są to Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Uniwersytet Ekonomiczny i Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu, Uniwersytety Ekonomiczne w Krakowie i Katowicach, Politechnika Białostocka, Collegium Da Vinci w Poznaniu, Akademia Bielska w Białej Podlaskiej, Krakowska Szkoła Biznesu. 

Nowy kierunek studiów to obecnie bardzo atrakcyjna na rynku specjalizacja, dlatego spodziewamy się dużego zainteresowania – Patrycja Sass-Staniszewska, prezes Izby Gospodarki Elektronicznej jest przekonana o celowości podyplomowego naboru. – Chodzi o kształtowanie prężnego środowiska ekspertów AI. Nie tylko prawników na pewno potrzebnych w przyszłości, a ta przyszłość dzieje się już dziś. Wiemy doskonale, że eksperci łączący etykę, prawo i AI są potrzebni od zaraz – uzupełnia.

Akademickie zaangażowanie e-Izby to część jej szerokich działań edukacyjnych, pod szyldem Szkoły Gospodarki Cyfrowej. Obejmuje ona kursy skrojone pod potrzeby firm, dla konsumentów, seniorów i dzieci. Skala SGC pozwala na oddziaływanie na szerokie i aktualne potrzeby rynku.

Algorytmy na fali Warta podkreślenia jest praktyczna strona studiów, które rozpoczną się od października. 

- Coraz szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji i bardzo duże możliwości tej technologii w połączeniu z nowymi regulacjami prawnymi doprowadziły do bardzo dużego zapotrzebowania na wiedzę z tego obszaru. Dlatego łączymy siły i możliwości z Akademią Leona Koźmińskiego, aby opowiedzieć w sposób jakościowy i skuteczny na zapotrzebowanie – Witold Chomiczewski, pełnomocnik e-Izby ds. legislacji podkreśla, że absolwenci kursu będą dobrze przygotowani do wyzwań, jakie niosą ze sobą nowe technologie oparte na sztucznej inteligencji. Zapewni to precyzyjnie dobrane grono wykładowców, którymi są doświadczeni praktycy prawa oraz eksperci z zakresu systemów AI.

Networking w tym środowisku na pewno wpłynie też na rozwój zawodowy studiujących i organizacji, które reprezentują. Do rozpoczęcia zajęć nie jest wymagana specjalistyczna wiedza informatyczna. 

Szczegóły rekrutacji znajdują się na stronie: https://www.kozminski.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/studia-podyplomowe/prawo-sztucznej-inteligencji#zasady-rekrutacji 

 

Czytaj także