Reprezentanci i reprezentantki zarządów największych polskich przedsiębiorstw odebrali dyplomy liderów branżowych i liderów polskiej gospodarki podczas gali Listy 2000 „Rzeczpospolitej”, która odbyła się w Akademii Leona Koźmińskiego 14 grudnia 2023 r. Wśród odbierających dyplomy nie zabrakło absolwentów naszej Akademii, którzy z dużą sympatią wspominali lata spędzone na uczelni. Największą polską firmę, PKN Orlen, reprezentował Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju, który zaznaczył, że po fuzji firm energetycznych, jaka dokonała się w tym roku (m.in. z drugim na liście PGNiG) Orlen może skutecznie konkurować na rynkach międzynarodowych, co zapewnia Polsce większe bezpieczeństwo energetyczne. Wśród liderów gospodarki znalazł się też właściciel sieci Biedronka – Jeronimo Martins, który zatrudnia w Polsce 80 tys. osób.
Lista 2000 to zestawienie największych polskich przedsiębiorstw, publikowane co roku przez dziennik „Rzeczpospolita”. Partnerem merytorycznym tegorocznej Listy 2000 jest Akademia Leona Koźmińskiego. W panelach dyskusyjnych towarzyszących wydarzeniu, obok przedstawicieli biznesu, wystąpili profesorowie naszej uczelni: Bolesław Rok i Jerzy Cieślik. A panel poświęcony niepewności w biznesie poprowadził rektor, prof. Grzegorz Mazurek. Głównym mówcą był prof. Krzysztof Obłój, który w krótkim wykładzie przekazał przybyłym na uroczystość cenne wskazówki dotyczące budowania strategii i przewagi konkurencyjnej w trudnych czasach kryzysu, wysokiej inflacji i niepewności. Zachęcał, by nie lekceważyć słabych sygnałów pochodzących nie tyle z głównego nurtu, ale właśnie z peryferii, miejsc „za rogiem”, gdzie mogą narodzić się prawdziwe innowacje. Prof. Adam Noga, komentujący sytuację w poszczególnych branżach polskiej gospodarki z prowadzącym galę Marcinem Piaseckim, redaktorem zarządzającym „Rzeczpospolitej”, nie był optymistą, jeśli chodzi o nadchodzący rok. Zauważył, że Lista 2000 prezentująca wyniki przedsiębiorstw za 2021 rok pokazuje ostatni moment prosperity przed załamaniem, jakie ma miejsce w tym roku i przed nadchodzącym kryzysem, który nieuchronnie przeciągnie się na kolejne lata. Jednak nawet widmo klęski nie zniechęca przedsiębiorców reprezentujących polski przemysł i usługi do dalszego rozwoju. Każda z firm stara się nie tylko przetrwać, ale i urosnąć, bo nawet ciężkie czasy mogą być okazją do poszukiwania nowych rynków, wdrożenia transformacji cyfrowej, czy dostosowania działalności do wymogów ESG. Bo, jak zgodnie twierdzili uczestnicy paneli, chodzi nie tylko o to, by coraz więcej zarabiać, ale też zadbać o planetę i o zrównoważony rozwoju.
Listę 2000 największych pod względem przychodów polskich przedsiębiorstw można znaleźć TUTAJ