W sobotę 9 maja 2026 roku we Franciszkowie, na skraju Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, odbył się inauguracyjny etap Warsaw Gravel Series – nowego cyklu zawodów gravelowych na Mazowszu. Partnerem wydarzenia była Akademia Leona Koźmińskiego.
Uczestnicy rywalizowali na malowniczej, 56-kilometrowej trasie poprowadzonej po szutrowych drogach Puszczy Bolimowskiej. Wydarzenie przyciągnęło zarówno doświadczonych zawodników i zawodniczki, jak również osoby rozpoczynające swoją przygodę z kolarstwem gravelowym. Organizatorzy postawili na otwartą formułę, łącząc sportową rywalizację z dobrą atmosferą, sprawną organizacją i dostępnością dla różnych grup uczestników.
Akademia Leona Koźmińskiego aktywnie włączyła się w inaugurację cyklu, wystawiając drużynę złożoną ze studentów oraz słuchaczy studiów podyplomowych. Reprezentacja Akademii Leona Koźmińskiego w składzie: Matsvei Kukovich, Emilian Piaszczyński i Michał Prażmo bardzo dobrze zaprezentowała się na trasie i zajęła 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej.
Udział Akademii w Warsaw Gravel Series wpisuje się w działania wspierające aktywność, integrację i zaangażowanie społeczności również poza przestrzenią akademicką. To także kolejny przykład obecności Uczelni w inicjatywach łączących sport, współpracę i odpowiedzialne budowanie relacji z otoczeniem.
Dużym zainteresowaniem podczas zawodów cieszyła się klasyfikacja drużynowa, w której rywalizowały zespoły kobiece, męskie oraz mieszane. Uczestnicy podkreślali nie tylko sportowy poziom wydarzenia, ale również jego kameralną atmosferę, dobrą logistykę, wsparcie techniczne oraz przygotowaną strefę regeneracji.
Warsaw Gravel Series ma być cyklem otwartym zarówno dla zaawansowanych kolarzy, jak i osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z gravelem. Kolejna edycja zawodów odbędzie się 20 czerwca w Celestynowie.
Zdjęcia: Ariel Wojciechowski.