Dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz profesorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne

19.03.2025

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne wybitnej wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego – prof. dr hab. Katarzynie Chałubińskiej-Jentkiewicz. To prestiżowe wyróżnienie jest dowodem jej ogromnego wkładu w rozwój nauki, a także uznaniem dla badań i osiągnięć w obszarze prawa, mediów cyfrowych oraz cyberbezpieczeństwa.

Prof. dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz to wybitna specjalistka w dziedzinie nauk społecznych i prawa, związana z Akademią Leona Koźmińskiego. Posiada doktorat uzyskany na Uniwersytecie Warszawskim oraz habilitację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest radcą prawnym oraz dyrektorką ds. Rejestru Domen Internetowych w NASK PIB.

Doświadczenie zawodowe Pani Profesor obejmuje pracę jako prawnik w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Telewizji Polsat S.A. oraz TVP S.A. W latach 2011-2018 pełniła funkcję wicedyrektorki Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Była także wieloletnią pracowniczką naukową AON i ASZWOJ oraz do 2024 r. dyrektorką Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa.

Pani Profesor od lat angażuje się w kształtowanie polityki cyfrowej i bezpieczeństwa państwa. Była członkinią Rady ds. Cyfryzacji przez trzy kadencje, a także Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w Narodowej Radzie Rozwoju przy Kancelarii Prezydenta RP. Jest również pomysłodawczynią, wydawczynią i redaktorką naczelną prestiżowego czasopisma Cybersecurity and Law.

Jako naukowczyni prowadzi badania nad regulacjami prawnymi w obszarze mediów cyfrowych, cyberbezpieczeństwa oraz ochrony własności intelektualnej. Analizuje wpływ procesów cyfryzacji i nowych technologii na funkcjonowanie państwa i sytuację prawną jednostki. W swojej pracy łączy teorię z doświadczeniem praktycznym.

Jest autorką i współautorką licznych publikacji, w tym monografii takich jak: Prawo nowych technologii, Cyberodpowiedzialność, Bezpieczeństwo – Prywatność – Tożsamość, Ochrona informacji w cyberprzestrzeni, Prawo bezpieczeństwa informacyjnego, Media audiowizualne. Konflikt regulacyjny w dobie cyfryzacji czy Prawna ochrona treści cyfrowych.

 

Czytaj także