Akademia Leona Koźmińskiego ponownie wyróżniona w międzynarodowym Positive Impact Rating 2025

10.06.2025

Akademia Leona Koźmińskiego została po raz kolejny wyróżniona za swój społeczny wpływ i zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju w szóstej edycji międzynarodowego Positive Impact Rating (PIR) for Business Schools. Wyniki PIR ogłoszono podczas PIR Global Summit 2025 oraz zaprezentowano podczas UN PRME Global Forum.

W tegorocznej edycji udział wzięło 86 szkół biznesu z 30 krajów. Akademia Leona Koźmińskiego została sklasyfikowana na 4. poziomie – „Transforming School”, obok takich instytucji jak ESADE Business School (Hiszpania), Rotterdam School of Management (Holandia), SDA Bocconi School of Management (Włochy), KEDGE Business School (Francja) czy Tongji University (Chiny).

Positive Impact Rating (PIR) to nie ranking, lecz rating, co oznacza, że uczelnie nie są porównywane między sobą w formie klasyfikacji pozycji, lecz grupowane na podstawie stopnia realizacji działań o pozytywnym wpływie. Jest to narzędzie oceny tworzone przez studentów dla studentów, które bada, w jaki sposób szkoły biznesu odpowiadają na globalne wyzwania społeczne i środowiskowe oraz jak przygotowują studentów do odpowiedzialnego przywództwa.

Poziom „Transforming” oznacza, że uczelnia nie tylko uczestniczy w zmianach, ale także aktywnie je współtworzy i kształtuje, wywierając realny wpływ na otoczenie poprzez inicjatywy w obszarze edukacji, współpracy z interesariuszami i zarządzania instytucjonalnego.

W edycji 2025 odnotowano rekordowy poziom zaangażowania – ponad 17 000 studentów wzięło udział w ocenie, co oznacza wzrost o 13% względem roku poprzedniego. Studenci oceniali m.in. poziom zaangażowania uczelni w kwestie zrównoważonego rozwoju, etyki oraz budowania relacji z lokalnym i globalnym otoczeniem.

– Positive Impact Rating to dla nas nie tylko forma zewnętrznej oceny, ale przede wszystkim narzędzie do słuchania głosu naszych interesariuszy – mówi prof. ALK dr hab. Mariola Ciszewska-Mlinarič, Prorektorka ds. Współpracy Międzynarodowej i ESR. – Współczesne uczelnie powinny mieć odwagę rozmawiać z otoczeniem, a nie tylko mówić do niego. Wyniki PIR traktujemy jako impuls do dalszego rozwoju w duchu odpowiedzialności, transparentności i dialogu – wartości, które są fundamentem naszej strategii. Metodologia PIR opiera się na 20 pytaniach podzielonych na 7 wymiarów, pogrupowanych w trzy główne obszary: Energizing, Educating, Engaging. Na podstawie wyników szkoły klasyfikowane są na jednym z pięciu poziomów: od „Beginning” po „Pioneering”, z których trzy są publikowane:

  • Level 3 – Progressing,
  • Level 4 – Transforming,
  • Level 5 – Pioneering.

– Podczas gdy przyszli studenci zyskują dzięki PIR alternatywne źródło wiedzy o szkołach biznesu, uczelnie korzystają z ratingu jako narzędzia do mierzenia i komunikowania postępu w działaniach transformacyjnych – podkreśla prof. Thomas Dyllick, współtwórca PIR i członek Rady Nadzorczej. – Głos studentów stał się dziś autentycznym źródłem wartości.

Inicjatywa PIR została powołana przez międzynarodową koalicję organizacji eksperckich i pozarządowych, takich jak WWF, Oxfam, UN Global Compact, AIESEC, Net Impact, oikos, oraz wspierana m.in. przez VIVA Idea (Kostaryka), Institute for Business Sustainability i FehrAdvice (Szwajcaria).

Nowością w edycji 2025 są także dodatkowe moduły raportowe, wspierające szkoły w wykorzystywaniu wyników PIR w procesach akredytacyjnych PRME, AACSB i EQUIS – szczególnie w obszarze raportowania działań z zakresu etyki, odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju (ERS).  

 

Kontakt dla mediów: Paulina Łukaszuk Rzecznik prasowy Akademii Leona Koźmińskiego  Tel: 609 500 462 | Email: plukaszuk@kozminski.edu.pl

Akademia Leona Koźmińskiego Akademia Leona Koźmińskiego to uczelnia biznesowa szerokiego profilu, o statusie akademii oraz pełnych prawach akademickich, założona w 1993 roku i zlokalizowana w sercu Europy. Kształci 13 000 studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i MBA oraz doktorantów, a jej mury opuściło ponad 77 000 absolwentów. Oferta uczelni obejmuje różnorodne programy studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych, MBA oraz doktoranckich po polsku i angielsku. Uczelnia szczyci się „potrójną koroną” akredytacji AACSB, EQUIS i AMBA, które posiada zaledwie 1% uczelni na świecie. Akademia zajmuje także wiodące miejsca w światowych i krajowych rankingach, potwierdzających wysoką jakość kształcenia i działalności naukowo-badawczej, w tym od 2009 roku Akademia Leona Koźmińskiego nieprzerwanie notowana jest jako jedyna uczelnia z Polski w zestawieniach „Financial Times”, obejmujących najlepsze uczelnie z całego świata. Koźmiński jest także w elitarnym gronie 32 najlepszych uczelni ekonomicznych na świecie, zrzeszonych w The Global Network for Advanced Management (GNAM) pod auspicjami Yale School of Management i jedną z dwóch polskich uczelni posiadających status lidera konsorcjum uniwersytetu europejskiego (EUonAir). www.kozminski.edu.pl

Czytaj także