Akademia Leona Koźmińskiego jedynym polskim liderem zarządzającym konsorcjum uczelni europejskich oraz projektem z imponującym finansowaniem Komisji Europejskiej

01.07.2024

 Propozycja realizacji projektu, złożona przez sojusz uczelni europejskich EUonAIR, koordynowany przez naukowczynie z Akademii Leona Koźmińskiego – prof. Aleksandrę Przegalińską i prof. Izabelę Grabowską – została niezwykle wysoko oceniona przez Komisję Europejską w ramach „European Universities 2024 Erasmus+”. Projekt, którego realizacja rozpocznie się w styczniu 2025 roku i potrwa 48 miesięcy, ma na celu wzmocnienie edukacji poprzez sztuczną inteligencję w całej Europie, przy zaangażowaniu miast uniwersyteckich oraz podkreślenie wartości mobilności międzynarodowej i oceny jej znaczenia dla kapitału ludzkiego w momencie powrotu. 

Konsorcjum EUonAIR realizować będzie unikalny projekt, wprowadzający AI do edukacji i zarządzania uniwersytetami w Europie. Celem jest rozwój wirtualnego kampusu MyAI oraz wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na promowanie edukacji opartej na AI i wspieranie otwartych badań i innowacji. Projekt zakłada także współpracę z miastami na rzecz inteligentnych i zielonych rozwiązań oraz podnoszenie świadomości na temat AI i edukacji. Projekt ma ogromne znaczenie w wymiarze akademickim, krajowym i międzynarodowym. 

W skład konsorcjum EUonAIR wchodzi 10 partnerów oraz 5 członków stowarzyszonych z różnych krajów, takich jak Polska, Niemcy, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Francja, Luksemburg, Grecja, Ukraina, Szwajcaria, Estonia i Włochy, w tym Zagrzebska Szkoła Ekonomii (ZSEM), PJATK, HTW Berlin, ISM Litwa, CEU Abat Oliba z Barcelony, Luxembourg School of Business ASBL, czy prestiżowy - w kontekście badan nad AI - ośrodek SUPSI w Lugano w Szwajcarii oraz Hochschule Heilbronn, gdzie powstaje największe centrum AI w Europie. Projekt o wartości 14,400,000 EUR wesprze edukację, badania i mobilność (w tym migrację powrotną do Ukrainy i postbrexitową). Kwota przyznanego finansowania jest równoważna z wnioskowanym grantem. 

Projekt został niezwykle wysoko oceniony przez Komisję Europejską, która doceniła przede wszystkim potencjał stworzenia nowego rodzaju uniwersytetu, wdrożenia procesów AI w szkolnictwie wyższym w sposób inkluzywny i etyczny oraz rozwiązania problemu braków umiejętności niezbędnych do zielonej i cyfrowej transformacji Europy. 

Inicjatywa "European Universities 2024 Erasmus+" to ambitna inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu ustanowienie sojuszy między instytucjami szkolnictwa wyższego, z korzyścią dla ich studentów, pracowników i społeczeństwa. Rozwijając długoterminową współpracę strukturalną, strategiczną i zrównoważoną w ramach europejskich sojuszy, inicjatywa ma na celu poprawę międzynarodowej konkurencyjności szkolnictwa wyższego w Europie oraz promowanie europejskich wartości i tożsamości. 

 

Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczelni i instytucji partnerskich oraz powiązanych. 

 • Akademia Leona Koźmińskiego 
 • Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin 
 • Zagrzebska Szkoła Ekonomii i Zarządzania 
 • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych 
 • Fundacio Privada Universitat Abat Oliba CEU 
 • ISM Vadybos ir Ekonomikos Universitetas UAB 
 • Ecole Superieure des Sciences Commerciales d'Angers Association 
 • Luxembourg School of Business ASBL 
 • University of Piraeus Research Center 
 • Lviv Polytechnic National University 
 • International European University 
 • SUPSI, in Lugano, Switzerland
 • Sihtasutus Estonian Business School 
 • Link Campus University  Hochschule Heilbronn

Czytaj także