Propozycja realizacji projektu, złożona przez sojusz uczelni europejskich EUonAIR, koordynowany przez naukowczynie z Akademii Leona Koźmińskiego – prof. Aleksandrę Przegalińską i prof. Izabelę Grabowską – została niezwykle wysoko oceniona przez Komisję Europejską w ramach „European Universities 2024 Erasmus+”. Projekt, którego realizacja rozpocznie się w styczniu 2025 roku i potrwa 48 miesięcy, ma na celu wzmocnienie edukacji poprzez sztuczną inteligencję w całej Europie, przy zaangażowaniu miast uniwersyteckich oraz podkreślenie wartości mobilności międzynarodowej i oceny jej znaczenia dla kapitału ludzkiego w momencie powrotu.
Konsorcjum EUonAIR realizować będzie unikalny projekt, wprowadzający AI do edukacji i zarządzania uniwersytetami w Europie. Celem jest rozwój wirtualnego kampusu MyAI oraz wypracowanie innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na promowanie edukacji opartej na AI i wspieranie otwartych badań i innowacji. Projekt zakłada także współpracę z miastami na rzecz inteligentnych i zielonych rozwiązań oraz podnoszenie świadomości na temat AI i edukacji. Projekt ma ogromne znaczenie w wymiarze akademickim, krajowym i międzynarodowym.
W skład konsorcjum EUonAIR wchodzi 10 partnerów oraz 5 członków stowarzyszonych z różnych krajów, takich jak Polska, Niemcy, Chorwacja, Hiszpania, Litwa, Francja, Luksemburg, Grecja, Ukraina, Szwajcaria, Estonia i Włochy, w tym Zagrzebska Szkoła Ekonomii (ZSEM), PJATK, HTW Berlin, ISM Litwa, CEU Abat Oliba z Barcelony, Luxembourg School of Business ASBL, czy prestiżowy - w kontekście badan nad AI - ośrodek SUPSI w Lugano w Szwajcarii oraz Hochschule Heilbronn, gdzie powstaje największe centrum AI w Europie. Projekt o wartości 14,400,000 EUR wesprze edukację, badania i mobilność (w tym migrację powrotną do Ukrainy i postbrexitową). Kwota przyznanego finansowania jest równoważna z wnioskowanym grantem.
Projekt został niezwykle wysoko oceniony przez Komisję Europejską, która doceniła przede wszystkim potencjał stworzenia nowego rodzaju uniwersytetu, wdrożenia procesów AI w szkolnictwie wyższym w sposób inkluzywny i etyczny oraz rozwiązania problemu braków umiejętności niezbędnych do zielonej i cyfrowej transformacji Europy.
Inicjatywa "European Universities 2024 Erasmus+" to ambitna inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu ustanowienie sojuszy między instytucjami szkolnictwa wyższego, z korzyścią dla ich studentów, pracowników i społeczeństwa. Rozwijając długoterminową współpracę strukturalną, strategiczną i zrównoważoną w ramach europejskich sojuszy, inicjatywa ma na celu poprawę międzynarodowej konkurencyjności szkolnictwa wyższego w Europie oraz promowanie europejskich wartości i tożsamości.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczelni i instytucji partnerskich oraz powiązanych.
- Akademia Leona Koźmińskiego
- Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin
- Zagrzebska Szkoła Ekonomii i Zarządzania
- Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
- Fundacio Privada Universitat Abat Oliba CEU
- ISM Vadybos ir Ekonomikos Universitetas UAB
- Ecole Superieure des Sciences Commerciales d'Angers Association
- Luxembourg School of Business ASBL
- University of Piraeus Research Center
- Lviv Polytechnic National University
- International European University
- SUPSI, in Lugano, Switzerland
- Sihtasutus Estonian Business School
- Link Campus University Hochschule Heilbronn