Akademia Leona Koźmińskiego i PGNiG Obrót Detaliczny, Grupa ORLEN, wspólnie na rzecz edukacji o rynku gazu

04.06.2025

W odpowiedzi na dynamiczne zmiany na rynku energii oraz rosnące potrzeby edukacyjne w obszarze zarządzania zakupami gazu, Akademia Leona Koźmińskiego i PGNiG Obrót Detaliczny, spółka z Grupy ORLEN, podpisały porozumienie o strategicznej współpracy przy realizacji programu szkoleniowego „Akademia Zakupu Gazu – jak kupować mądrze na zmiennym rynku”. To unikalna w skali kraju inicjatywa edukacyjna, której celem jest wsparcie osób odpowiedzialnych za decyzje zakupowe w jednostkach administracji samorządowej oraz podległych im podmiotach. Pilotażowa edycja projektu odbędzie się 25-26 czerwca w Warszawie. 

Inicjatywa powstała w trosce o potrzeby odbiorców, którzy w obliczu wahań cen gazu i zmieniających się regulacji prawnych, poszukują rzetelnych źródeł wiedzy i narzędzi analitycznych wspierających odpowiedzialne decyzje zakupowe. Program łączy praktykę biznesową z ekspercką wiedzą akademicką.

– Dla wielu instytucji, samorządów i przedsiębiorstw komunalnych, zakupy gazu stanowią jeden z kluczowych elementów kosztowych oraz obszar ryzyka operacyjnego. Celem Akademii jest wyposażenie uczestników w konkretne kompetencje: od analiz rynkowych, przez strategie kontraktacyjne, aż po aspekty formalno-prawne. Chcemy wspierać decyzje, które są nie tylko korzystne finansowo, ale też bezpieczne i odpowiedzialnepodkreśla prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Synergia wiedzy i praktyki Program „Akademii Zakupu Gazu” został opracowany przez interdyscyplinarny zespół ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego oraz praktyków z branży energetycznej, w tym specjalistów PGNiG Obrót Detaliczny. W toku prac szczególny nacisk położono na praktyczny charakter szkolenia – obejmuje ono rzeczywiste przypadki kontraktacji, modele analiz ryzyka, symulacje decyzyjne oraz aktualne uwarunkowania rynkowe i legislacyjne. 

– Kryzys energetyczny oraz występująca w ostatnich latach, a niespotykana wcześniej wysoka bezwzględna zmienność cen gazu, która wynikała z obaw o podaż surowca pokazały nam, że rynek przeszedł ogromne przeobrażenie. Dlatego zależy nam, aby nasi klienci – zwłaszcza ci o profilu samorządowym – mieli odpowiednią, aktualną wiedzę i rozumieli rządzące nim mechanizmy. Dzięki temu mogą skuteczniej kontrolować ryzyko i podejmować świadome decyzje zakupowe, co jest niezbędne do optymalizacji kosztów – mówi Mariusz Ochocki, Członek Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, Grupa ORLEN.

Odpowiedź na potrzeby rynku Uczestnikami kursu będą przede wszystkim przedstawiciele administracji lokalnej, podległych jej podmiotów oraz spółek miejskich, takich jak zakłady energetyki, zarządy zieleni czy MOSiR-y, które planują lub realizują postępowania związane z zakupami gazu.

– Wartość, którą zgodnie ze strategią Grupy ORLEN zapewniamy klientom, rozumiemy nie tylko jako atrakcyjną multiofertę, ale też rzeczywiste partnerstwo. Chcemy być ich przewodnikiem po trudnym, zmieniającym się świecie energetyki, stąd inicjatywa edukowania o zmianach, które zachodzą na rynku gazu. Wierzymy, że z perspektywy samorządów i zależnych od nich jednostek transfer wiedzy i najlepszych praktyk będzie ważnym wsparciem, zwłaszcza w kontekście wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć, dbając o dyscyplinę finansów – mówi Beata Kurdelska, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny, Grupa ORLEN.

Długofalowa wartość dla uczestników Uczestnicy otrzymają nie tylko aktualną wiedzę rynkową, ale również dostęp do narzędzi analitycznych oraz możliwość konsultacji z ekspertami. Po ukończeniu kursu otrzymają certyfikat Akademii Leona Koźmińskiego, uznawany w środowisku biznesowym i administracyjnym.

– Zależy nam, by Akademia była przestrzenią realnej wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty praktyków – ludzi, którzy codziennie odpowiadają za racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi i energetycznymi. Wierzymy, że takie projekty jak ten, wzmacniają nie tylko kompetencje indywidualne, ale też odporność całych systemów lokalnych – dodaje prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Pilotażowa edycja kursu odbędzie się 25-26 czerwca w Warszawie.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: Akademia zakupu gazu - jak kupować mądrze na zmiennym rynku | Akademia Leona Koźmińskiego Warszawa

Akademia Leona Koźmińskiego Akademia Leona Koźmińskiego to uczelnia biznesowa szerokiego profilu, o statusie akademii oraz pełnych prawach akademickich, założona w 1993 roku i zlokalizowana w sercu Europy. Kształci 13 000 studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i MBA oraz doktorantów, a jej mury opuściło ponad 77 000 absolwentów. Oferta uczelni obejmuje różnorodne programy studiów licencjackich, magisterskich, podyplomowych, MBA oraz doktoranckich po polsku i angielsku. Uczelnia szczyci się „potrójną koroną” akredytacji AACSB, EQUIS i AMBA, które posiada zaledwie 1% uczelni na świecie. Akademia zajmuje także wiodące miejsca w światowych i krajowych rankingach, potwierdzających wysoką jakość kształcenia i działalności naukowo-badawczej, w tym od 2009 roku Akademia Leona Koźmińskiego nieprzerwanie notowana jest jako jedyna uczelnia z Polski w zestawieniach „Financial Times”, obejmujących najlepsze uczelnie z całego świata. Koźmiński jest także w elitarnym gronie 32 najlepszych uczelni ekonomicznych na świecie, zrzeszonych w The Global Network for Advanced Management (GNAM) pod auspicjami Yale School of Management i jedną z dwóch polskich uczelni posiadających status lidera konsorcjum uniwersytetu europejskiego (EUonAir). www.kozminski.edu.pl 

PGNiG Obrót Detaliczny, Grupa ORLEN PGNiG Obrót Detaliczny, Grupa ORLEN, to lider sprzedaży detalicznej gazu ziemnego, sprężonego gazu ziemnego (CNG) i skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Polsce. Spółka dba o prawie 7 milionów gospodarstw domowych i 250 tysięcy klientów biznesowych. Jako zaufany sprzedawca gazu ziemnego zapewnia bezpieczeństwo dostaw oraz świadczy usługi doradztwa w zakresie optymalizacji zużycia energii i transformacji energetycznej. PGNiG Obrót Detaliczny zatrudnia ponad 2 tys. pracowników, posiada rozwiniętą sieć Biur Obsługi Klienta na terenie całego kraju, a także zdalne kanały obsługi: aplikację mobilną mBOK oraz Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (eBOK).  PGNiG Obrót Detaliczny jest częścią koncernu multienergetycznego ORLEN, czyli największej w Europie Środkowej grupy paliwowo-energetycznej, obsługującej ponad 100 mln klientów. Dzięki swojemu doświadczeniu w obsłudze milionów Polaków, spółka wnosi swój wkład we wzmacnianie segmentu „Consumer & Products”, jednego z filarów rozwoju przewidzianych w Strategii ORLEN do 2035 roku. Więcej informacji na stronie: pgnig.pl.

Kontakt dla mediów: Paulina Łukaszuk Rzecznik prasowy Akademii Leona Koźmińskiego  Tel: 609 500 462 | Email: plukaszuk@kozminski.edu.pl

Tomasz Sikorski Biuro Komunikacji PGNiG Obrót Detaliczny, Grupa ORLEN Tel: 885 369 577 | Email: tomasz.sikorski@pgnig.pl

Czytaj także