DD DHBW campus

Double Degree Bachelor in Management
with DHBW Mannheim

O programie

Program prowadzony jest we współpracy z niemiecką uczelnią Duale Hochschule Baden-Württemberg Mannheim, w której realizowany jest drugi rok studiów. Uczelnię tą ukończył, między innymi, CEO SAP Christian Klein.

W stale zmieniającym i rozwijającym się świecie biznesu menedżerowie powinni posiadać umiejętności, które pozwolą im na szybkie wykorzystanie pojawiających się na rynku szans i uniknięcie zagrożeń. Dlatego wiedza teoretyczna musi iść w parze z praktyką i doświadczeniem. Proponowany program to unikalny międzynarodowy projekt edukacyjny dający możliwość zdobywania wiedzy akademickiej w połączeniu z pozyskiwaniem praktycznego doświadczenia w czołowych firmach na niemieckim rynku - studenci, którzy wybiorą program będą mieli możliwość aplikacji na staż w międzynarodowej firmie.

Absolwenci otrzymują dwa dyplomy:

• Akademii Leona Koźmińskiego - Bachelor in Management, zakres: International Management
  • DHBW-Mannheim - The Bachelor of Arts (B.A.) Business Administration, International Business

Studia prowadzone są tylko w trybie stacjonarnym.

DHBW - zaslepka
Społeczność
Opinia studentów i absolwentów
lizavieta.jpg
Lizaveta Makratsova

My program is pretty unique and special when comparing it with other programs at Kozminski University. Here we are at the same time students of two universities as well as interns in chosen companies. During these 3 years we have both theoretical knowledge and practical experience, what actually nowadays is the best preparation for the challenging future. But what I really do appreciate the most about this program is its diversity and multi-city feeling. In my small group of 15 students we have people from 6 countries, therefore, we have a lot of things to share and obviously it increases our cultural knowledge and communication abilities.

Organizacja zajęć

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia kończą się egzaminem licencjackim. Naukę można kontynuować na studiach drugiego stopnia.

Zasady naboru
Paulina Seroka

The Double Degree program in Management is available only to students of standard Bachelor in Management program. Students should apply during the third semester of the standard program for the possibility to participate in the Double Degree. The admission requirements for Bachelor in Management are available HERE.

The admission to Double Degree program is based on students GPA during studies at Kozminski University. Double Degree application may require submission of additional documents. Concerning the details you may contact the Coordinator of Double Degree programs:

Ms. Paulina Seroka