cima baner

Chartered Institute of Management Accountants

 

Akademia Leona Koźmińskiego 27 czerwca 2017 roku podpisała porozumienie o współpracy z Chartered Institute of Management Accountants (CIMA).

CIMA* założona została w Londynie w roku 1919 i jest obecnie największą międzynarodową profesjonalną organizacją integrującą ekspertów z dziedziny rachunkowości zarządczej. Zrzesza ponad 232 tys. członków oraz studentów w 179 krajach. Członkowie oraz studenci CIMA to wysoko oceniani i poszukiwani pracownicy firm z sektora prywatnego, jak i z sektora publicznego. Są także cenionymi pracownikami organizacji typu non-profit.

Celem CIMA jest wspieranie osób zajmujących się rachunkowością, szczególnie rachunkowością zarządczą, oraz zarządzaniem. CIMA pomaga osobom, jak i firmom osiągać cele biznesowe oraz odnosić sukcesy zawodowe dzięki pełnemu wykorzystaniu możliwości, jakie daje rachunkowość zarządcza.

CIMA to organizacja, która ściśle współpracuje z pracodawcami, ale i z naukowcami. Jest sponsorem wielu najnowocześniejszych badań, które później wykorzystywane są do podnoszenia kwalifikacji członków oraz studentów CIMA. Dzięki współpracy z pracodawcami oraz badaczami z dziedziny rachunkowości zarządczej nieustannie aktualizuje swoje kwalifikacje.

W roku 2012 CIMA wspólnie z amerykańskim Instytutem CPA (AICPA) ustanowiła Chartered Global Management Accountant (CGMA). CGMA to globalna norma jakościowa, która dodatkowo podnosi poziom wiedzy i umiejętności zawodowych osób zajmujących się  rachunkowością zarządczą.

CIMA zwraca także szczególną uwagę na profesjonalne oraz etyczne zachowania zawodowe, jak i pozabiznesowe osób zrzeszonych w organizacji. Dzięki tym działaniom certyfikaty CIMA są wysoko oceniane przez pracodawców. Są certyfikatami, na które zwracana jest uwaga osób rekrutujących nowych pracowników.

CIMA szczyci się tym, że jest pierwszą profesjonalną organizacją rachunkową, która oferuje prawdziwie globalny produkt w najszybciej rozwijającej się sieci usług globalnych.

Więcej informacji na temat CIMA można znaleźć pod adresem www.cimaglobal.com

* Informacje na temat CIMA opracowane zostały na podstawie materiałów pozyskanych ze strony http://www.cimaglobal.com/About-us/ oraz z dokumentu MOU CIMA-ALK.

Kopiowanie i przekształcanie zawartości stron dot. programu CIMA lub jej części bez pisemnej zgody właścicieli serwisu jest zabronione.

CIMA university partner
Sprawdź, co możesz zyskać posiadając certyfikaty CIMA

Sytuacja gospodarcza na świecie i szybki rozwój technologiczny wymagają gruntownych zmian sposobu myślenia, uczenia się, prowadzenia biznesu i poszukiwania pracowników, którzy będą w stanie zarządzać procesami „zwinnie”. Mobilność pracowników i globalizacja przyspiesza decyzje krótko   i długoterminowe oraz przede wszystkim wdrażanie uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzają się zarówno w zarządzaniu małym lokalnym startupem, jak również międzynarodową organizacją, w której pracują studenci i członkowie CIMA.

Krótko o certyfikacji CIMA dla tych studentów, którzy słyszą nazwę CIMA po raz pierwszy. The Chartered Institute of Management Accountants® istnieje on ponad 100 lat i jest największą organizacją na świecie, która w swoim gronie zrzesza specjalistów i ekspertów z obszaru rachunkowości zarządczej. CIMA to ponad 232 tysiące członków i studentów w 177 krajach. CIMA wraz z uczelniami w Polsce   i za granicą umożliwia studentom zdobycie profesjonalnej kwalifikacji z dziedziny rachunkowości zarządczej – na dwóch podstawowych poziomach już w trakcie studiów.  

Kompetencje i umiejętności na wagę złota poszukiwane przez globalne organizacje, ekskluzywne wydarzenia z udziałem CFO, zatrudnienie u najlepszych pracodawców - to tylko niektóre korzyści wynikające z posiadania kwalifikacji CIMA. 

Co jeszcze możesz zyskać?

Dodatkowo każdy student w Programie CIMA na Uczelni ma możliwość dołączenia do globalnej sieci liderów świata biznesu (CIMA Members) w tym współdzielenia najlepszych praktyk biznesowych, otrzymuje dostęp do portalu z ofertami pracy, bezpłatne podręczniki i dostęp do szkoleń przygotowujących do egzaminu zewnętrznego OCS – Operational Case Study, tzw. Exam Success meeting, bezpłatny dostęp do warsztatów prowadzonych przez Ekspertów CIMA w różnych miastach w Polsce. Student w Programie CIMA jest zapraszany na Galę Awards Night & Christmas Party; letnie spotkanie Summer Special, jak również spotkania biznesowe typu MoneyTalks   z udziałem CEO i CFO globalnych firm na świecie;

Beata Dzidzińska (była Ambasadorka CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu) podkreśla również, że „Kwalifikacja CIMA nie tylko podnosi kompetencje, ale również zwiększa zarobki.  Studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz stania się bardziej atrakcyjnymi dla pracodawców. Już podczas nauki i zdobywania poszczególnych poziomów  mają szansę doświadczyć wzrostu pensji, dlatego zarobki mogą zwiększyć się już na etapie studiów”.

Zatem nie czekaj z decyzją – zarejestruj się już dziś na stronie cimauczelnie.pl i pamiętaj, że CIMA zapewni Ci przewagę zwłaszcza, że Twoja kariera zawodowa nie będzie czekać aż do momentu gdy skończysz studia.

Zdobądź międzynarodową kwalifikację uznawaną na rynku pracy - aplikuj do Programu CIMA na Uczelni już dziś!

Od dawna – nie tylko w trakcie tegorocznej sytuacji z pandemią COVID 19 na całym świecie, niełatwo wyróżnić się na rynku pracy dlatego koniecznością dla studentów jest stałe podnoszenie kompetencji poza uczelnią oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego   w środowisku międzynarodowym. 

Dodatkowo, nieustanne zmiany i trudne decyzje biznesowe stały się codziennością dla wielu managerów - zwłaszcza od marca 2020 kiedy to wprowadzono „lockdown” w Polsce. Tym samym obecna sytuacja wręcz obliguje młode pokolenie pracowników do stałego uzupełniana wiedzy poza wybranym wcześniej kierunkiem studiów w różnych obszarach.

Jeśli chcesz nadążyć za współczesnymi trendami bądź dopiero szukasz swojej ścieżki zawodowej – przeczytaj artykuł do końca.

Od ponad 100 lat CIMA i najbardziej prestiżowe uczelnie ekonomiczne na świecie umożliwiają najlepszym studentom zdobycie certyfikatu CIMA, który znany jest i uznawany przez pracodawców. W Polsce studenci mogą także aplikować do Programów CIMA dzięki którym mogą liczyć na wiele korzyści i benefitów. Co trzeba zrobić, aby stać się studentem CIMA podczas studiów licencjackich lub magisterskich? 

Wystarczy wziąć udział w rekrutacji, wypełnić formularz i czekać na decyzję Uczelni i CIMA: UWAGA rekrutacja właśnie trwa!

Krótko o CIMA dla tych studentów, którzy słyszą nazwę CIMA po raz pierwszy. The Chartered Institute of Management Accountants® istnieje on ponad 100 lat i jest największą organizacją na świecie, która w swoim gronie zrzesza specjalistów i ekspertów z obszaru rachunkowości zarządczej. CIMA to ponad 232 tysiące członków i studentów w 177 krajach. CIMA wraz   z uczelniami w Polsce i za granicą umożliwia studentom zdobycie profesjonalnej kwalifikacji z dziedziny rachunkowości zarządczej – na dwóch podstawowych poziomach już w trakcie studiów.  

CIMA na różnych poziomach certyfikacji potwierdza przygotowanie do całościowego zarządzenia pionem finansowym zarówno we własnym przedsiębiorstwie, firmach krajowych i międzynarodowych korporacjach. Poniżej szczegółowo opisane umiejętności, których studenci uczą się w Programie CIMA:

 • Business skills – sposoby przekładania danych na wiedzę i strategię
 • People skills – znajomość efektywnej komunikacji, wpływu, negocjacji i współpracy
 • Leadership skills – sposoby budowania i motywowania zespołów oraz stymulacji wyniki
 • Digital skills – zagadnienia programu uczą m.in. jak tworzyć cyfrowy content, jak analizować i przedstawiać dane oraz jak rozwiązywać problemy
 • Technical skills – uczestnicy dowiadują się i praktykują stosowanie umiejętności rachunkowych i finansowych.

 

cima ethics integrity and professionalism

 

Na koniec kilka ciekawych opinii nie tylko przedstawicieli CIMA, ale także Ambasadora CIMA, którzy tak jak Wy obecnie kiedyś sam podejmował decyzję o dołączeniu do Programu CIMA.

Jak mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, CIMA, „CIMA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata. Dlatego profesjonalna kwalifikacja   z rachunkowości zarządczej CIMA to zestaw kompetencji uznawany globalnie za najbardziej aktualny w obszarze finansów. Posiadacze dyplomu CIMA to cenieni w środowisku biznesowym profesjonaliści, aktywnie poszukiwani przez pracodawców z każdej branży, pełniący istotne funkcje doradcze w strukturach organizacji”. 

Według Aleksandra Gorczycy (byłego Ambasadora CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studenta Programu CIMA na Uczelni), „Program ten daje studentom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy finansowej, potwierdzenia jej międzynarodowym certyfikatem, poznania osobiście profesjonalistów „top level” pracujących w biznesie, wyróżnienia się na rynku pracy spośród swoich koleżanek i kolegów z kierunków ekonomicznych - co jest w dzisiejszych czasach niezmiernie trudne.”. 

Zatem nie czekaj z decyzją – zarejestruj się już dziś na stronie cimauczelnie.pl i pamiętaj, że CIMA zapewni Ci przewagę zwłaszcza, że Twoja kariera zawodowa nie będzie czekać aż do momentu, gdy skończysz studia.

CIMA w ALK - Aktualności

 

 

Men_illustration.png
Uniwersytecki Dzień Rachunkowości Zarządczej 21.10.2020

W dniu 21 października 2020 roku studenci uczelni z Polski i zagranicznych mieli okazję spotkać się po raz trzeci w ramach Uniwersyteckiego Dnia Rachunkowości Zarządczej (UMAD). Było to wydarzenie organizowane przez CIMA, Instytut Biegłych Rewidentów Zarządczych (Chartered Institute of Management Accountants), we współpracy z prestiżowymi uniwersytetami ekonomicznymi.

CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants®), zrzeszająca ponad 228 000 członków i studentów w 179 krajach, jest wiodącą i największą organizacją na świecie, która skupia specjalistów i ekspertów w dziedzinie rachunkowości zarządczej. Kwalifikacje CIMA są oferowane w ramach programu CIMA & University Program i zapewniają studentom możliwości podnoszenia kwalifikacji w dziedzinie biznesu (jak przekształcać dane w wiedzę i strategię), umiejętności interpersonalnych (jak komunikować się, wywierać wpływ, negocjować i współpracować), przywództwa (jak budować i motywować zespoły i stymulować wydajność) oraz wiedzy technicznej (jak stosować rachunkowość i umiejętności finansowe) - a wszystko to przy zachowaniu najwyższych standardów etyki, uczciwości i profesjonalizmu. W CIMA śledzimy wszystkie aktualne trendy, dlatego w styczniu 2019 roku zaktualizowaliśmy program nauczania, aby dostosować go do najnowszych trendów w dziedzinie finansów.  Dzięki temu członkowie i studenci CIMA mogą rozwijać swoje umiejętności cyfrowe, które w dzisiejszych czasach przyjęły zupełnie nową rolę. Program nauczania został rozszerzony o takie tematy, jak cyfrowa kalkulacja kosztów, bezpieczeństwo cyberprzestrzeni, analiza danych, wizualizacja danych i strategia danych. Dzięki tym nowym obszarom program nauczania CIMA jest obecnie uznawany na całym świecie za najbardziej aktualny program w dziedzinie rachunkowości zarządczej. 

Jednym z wydarzeń dedykowanych studentom jest organizowany w uczelniach partnerskich CIMA University Management Accounting Day CEE, adresowany do studentów studiów licencjackich i podyplomowych z zakresu finansów i rachunkowości. Wydarzenie to gromadzi studentów, wykładowców, najlepszych pracodawców i pracowników CIMA w Polsce i za granicą. Uczestnicy mogą dowiedzieć się o roli rachunkowości zarządczej i jej znaczeniu dla biznesu.

W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w całości online i wzięło w niej udział 200 studentów z takich krajów jak np: Polski, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Pakistanu, Węgier, Turcji, Wielkiej Brytanii, Federacji Rosyjskiej, Kirgistanu, Myanmaru i Egiptu. Uczestnicy wzięli udział w bardzo ciekawym wykładzie: "Sygnały ludzkie": Nowe wzorce zachowań i zawodu księgowego [kryzys COVID-19]", który poprowadził pan Sławomir Huss, szef Signify Capital, Europa. Podobnie jak w ubiegłym roku, ważną częścią wydarzenia była Gra Biznesowa CIMA - interaktywny konkurs online pomiędzy studentami wszystkich uczelni uczestniczących w projekcie. Tym razem studenci zmierzyli się ze studium przypadku Mackintosh Grant. Była to doskonała okazja do rozwiązania problemów biznesowych i rozwinięcia kilku ważnych umiejętności. Studenci Szkoły Głównej Handlowej zajęli pierwsze miejsce w grze biznesowej, drugie miejsce przypadło Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach (Polska), a trzecie praskiej uczelni (Czechy).

Jeśli chcesz wziąć udział w Programie CIMA&Uni lub Programie Liderów Finansowych CGMA, zapoznaj się z informacjami na stronie internetowej Uni, spotkaj się z Koordynatorem Programu CIMA&Uni/CIMA Ambasadorem lub skontaktuj się bezpośrednio z CIMA poprzez e-mail: poland@aicpa-cima.com.

CIMA w Akademii Leona Koźmińskiego

Dzięki nawiązaniu współpracy z CIMA Akademia Leona Koźmińskiego może od roku akademickiego 2017/2018 oferować swoim studentom, którzy studiują na kierunku finanse i rachunkowość, możliwość zdobycia w ramach studiów certyfikatów CIMA.

Program CIMA oferuje studentom, którzy przystąpią do programu, dwa certyfikaty:

 • dla studentów studiów licencjackich:
  • ALK&CIMA Diploma in Management Accounting -  AWARD CIMA Diploma in Management Accounting (CIMA DIP MA)
 • dla studentów studiów magisterskich (tylko dla studiów prowadzonych w języku polskim):
  • ALK&CIMA Advanced Diploma in Management Accounting -  AWARD CIMA Advanced Diploma in Management Accounting (CIMA ADV DIP MA)

Studenci studiów kierunku finanse i rachunkowość mogą w trakcie studiów przystąpić do programu CIMA i po zdaniu egzaminów w języku angielskim, przeprowadzanych przez CIMA, zdobyć certyfikat tej organizacji.

Liczba egzaminów, które należy zdać w centrach egzaminacyjnych CIMA, jest uzależniona od poziomu studiów, a także od tego, na jakiej specjalizacji student studiuje.

Course Catalog
Udział w programie CIMA - rok akademicki 2020/2021
Koordynator CIMA w ALK
dr Małgorzata Kucharczyk

Starszy wykładowca w Akademii Leona Koźmińskiego. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Rachunkowości, gdzie prowadzi zajęcia z rachunkowości finansowej, rewizji finansowej oraz rachunku kosztów i zaawansowanej rachunkowości zarządczej. Jest współautorem oraz współredaktorem podręczników akademickich:

Przetwarzanie informacji księgowych oraz Arkusz roboczy [w:]Rachunkowość od podstaw. Sporządzanie i interpretacja sprawozdań finansowych, Dobija D. [red.], Warszawa, WSPiZ, 2004
Kucharczyk M., Dobija D. [red.] (2014), Rachunkowość zarządcza. Analiza i interpretacja, Warszawa, Wolters Kluwer Business
Jest doktorem ekonomii. Jej praca doktorska nt. „Model rachunkowości rodzinnych gospodarstw rolnych” dotyczyła rachunkowości rolnej oraz rachunkowości rodzinnych jednostek gospodarczych. Prowadzi badania z zakresu rachunkowości w małych i średnich przedsiębiorstwach oraz procesów standaryzacji rachunkowości. Autorka licznych publikacji z zakresu rachunkowości.

Od roku 2012 jest członkiem Rady ds. Programów ALK na kierunku finanse i rachunkowość. W latach 2017-2019 koordynator studiów licencjackich na kierunku finanse i rachunkowość. Od roku 2017 jest także koordynatorem do spraw profesjonalnych akredytacji z zakresu rachunkowości.

Kontakt

W trakcie godzin dyżurów za pośrednictwem platformy Teams

email: mkucharczyk@kozminski.edu.pl

Terminy dyżurów: 5, 12, 19 i 26.10.20 oraz 2, 16, 23 i 30.11.20 oraz 14 i 21.12.20 a także 4 18.01.20 w godzinach 11.00 - 12.00

W pilnych sytuacjach prosilibyśmy o przesłanie maile do Ambasadora CIMA na uczelni lub do Koordynatora programu CIMA dr. Małgorzaty Kucharczyk.

Ambasador CIMA w ALK
Anastasiia Liaver

Jestem studentką II roku studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość w ALK. Zakres studiów, jaki wybrałam to Strategie bankowe i inwestycyjne. Staram się wykorzystywać możliwości, jakie daje mi uczelnia i łączyć je z dodatkowymi zajęciami, które mogą pomóc mi w rozwijaniu umiejętności interpersonalnych oraz pracy w międzynarodowych zespołach.

Moim zdaniem ważne jest, aby brać udział w różnych projektach uniwersyteckich. Podczas studiów licencjackich uczestniczyłam w Brussels Business Week, podczas projektu „Rynek piwa. Trendy i wyzwania”. To była niesamowita okazja, by móc pracować ze studentami z całej Europy.

Uprawiam sporty ekstremalne, takie jak snowboard i surfing. Ukończyłam szkołę surfingu w Portugalii, gdzie też odbywałam staż. W wolnym czasie lubię biegać, rysować i malować.

CIMA jest bardzo wysoko cenioną kwalifikacją, a ciągły rozwój to bardzo ważna rzecz. Dlatego moim celem jest dobry kontakt ze studentami zainteresowanymi udziałem w programie CIMA. Zdecydowałam się dołączyć do organizacji CIMA jako Ambasador, ponieważ głęboko wierzę, że jest to dla mnie wielka szansa na zdobycie nowych doświadczeń i poznanie wielu ciekawych ludzi.

 

Kseniia Tselinko

Od dziecka otaczali mnie utalentowani przedsiębiorcy, ekonomiści i naukowcy. Zbudowałam nieuniknione zainteresowanie finansami, ekonomią i zarządzaniem, mając doskonałą okazję uczyć się od mistrzów w sferze finansów, zgłębiając je razem z nimi. Te pasje rozwijałam przez kolejne lata – w liceum brałam udział w różnych konkursach z matematyki i ekonomii. Zaangażowałam się w wolontariat, gdzie pomagałam dzieciom z autyzmem.

To wspaniałe doświadczenie pomogło mi rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów. Później, w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie studiuję finanse i rachunkowość, cały czas kształtowałam swoją ścieżkę kariery. W czasie studiów miałam przyjemność być członkinią koła naukowego „Audytor” (ang. „Auditor”), ESN Koźmiński oraz Kozminski International Society.

Poza finansami interesuję się muzyką i sportem. W wieku 10 lat rozpoczęła się moja pasja do gry na fortepianie, którą nieustannie rozwijam. Dzięki mojej bardzo aktywnej, dynamicznej i kochającej rodzinie rozwinęłam zamiłowanie do sportu – zwłaszcza do narciarstwa, które jest ukochanym sportem mojej rodziny. Nauka języków obcych jest również jednym z moich hobby, które rozwijałam jako mentor dla studentów zagranicznych w Akademii Leona Koźmińskiego.  

W tym roku mam przyjemność dołączyć do globalnej społeczności CIMA jako Ambasador CIMA w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. To zaszczyt reprezentować i promować wiodącą na świecie organizację, The Chartered Institute of Management Accountants.