Budowanie bloków i (nie)ciągłość. Transgraniczne powiązania i przekształcenia w przedsiębiorstwach przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Chinach, 1945-1960

Budowanie bloków i (nie)ciągłość. Transgraniczne powiązania i przekształcenia w przedsiębiorstwach przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Chinach, 1945-1960

Kierownik projektu
Wiedza
prof. ALK dr hab. Tomasz Olejniczak
Kwota dofinansowania
Koszty
672 236 PLN
Czas trwania
36 miesięcy
Podmioty realizujące
Współpraca
Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki 2024/06/Y/HS3/00146 WEAVE-UNISONO we współpracy z zespołami z The Leibniz Institute for the History and Culture of Eastern Europe (Niemcy) i Prague University of Economics and Business (Czechy)

Formowanie bloku sowieckiego przyniosło ze sobą masową zmianę kierunków przepływów gospodarczych. Gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej, które były ściśle powiązane z dużymi gospodarkami Europy Zachodniej i Środkowej, zostały w ciągu kilku lat całkowicie zorientowane w stronę sfery sowieckiej. Socjalistyczne Chiny również całkowicie zmieniły swoją orientację gospodarczą, od kolonialnych powiązań i japońskiej gospodarki wojennej do sfery sowieckiej. Zdumiewające liczby tej zmiany kierunku były punktem wyjścia do argumentacji za „autarkią bloku” przez ekonomistów i historyków. Ten projekt proponuje przesunięcie uwagi z perspektywy makro i liczby handlowe, aby zamiast tego przyjrzeć się praktykom przedsiębiorstw przemysłowych podczas transformacji w kierunku socjalizmu. Szczególny nacisk zostanie położony na międzynarodowe powiązania tych przedsiębiorstw, mianowicie handel, przepływy kapitałowe i transfer wiedzy. Sposób, w jaki te powiązania rozwijały się w kontekście ciągłości i zerwania, jest głównym pytaniem badawczym projektu. Taki nacisk ujawni bardziej skomplikowany wzorzec zerwania i odnowy niż sugerują dotychczasowe badania. Pokaże, że aktorzy poza liderami politycznymi dysponowali własnymi zasobami w postaci wiedzy technicznej i transnarodowych sieci. Wynik był kształtowany raczej przez procesy negocjacyjne między różnymi siłami społecznymi niż przez kompletne przejęcie komunistyczne.

Proponowane studia zbadać mają przypadki w sektorze budowy maszyn i pojazdów w Europie Wschodniej i Środkowo-Wschodniej (Czechosłowacja, Polska, NRD i Bułgaria) oraz w Azji Wschodniej (Ludowa Republika Chin – w dalszej części LRC) i dostarczyć w ten sposób fundament dla porównawczej perspektywy na gospodarczą (nie)ciągłość w transformacji w kierunku socjalizmu państwowego po II wojnie światowej na skalę globalną. Na podstawie założenia, że agencja przedsiębiorstw nie zniknęła po prostu, gdy nowe socjalistyczne elity przejęły władzę w Europie Środkowo-Wschodniej i Chinach, projekt doprecyzuje obraz wczesnego socjalizmu z okresu zimnej wojny i bloku sowieckiego, który jest najczęściej kojarzony z nacjonalizacją, izolacją i przecinaniem więzi. Pokaże, jak aktorzy drugiego szeregu w przemyśle, tj. menedżerowie przedsiębiorstw, eksperci techniczni i specjaliści od handlu, przyczynili się do kształtowania zagranicznych stosunków gospodarczych reżimów socjalistycznych, wprowadzając swoje zasoby i sieci. Projekt ten zakwestionuje również powszechnie przyjmowaną dychotomię między socjalistycznym państwem partyjnym a społeczeństwem. Ponadto przyczyni się do szablonu porównawczego dla bardziej ogólnego pytania, co dzieje się z branżami i konkretnymi przedsiębiorstwami, gdy kraje tworzą bloki lub zostają od siebie oddzielone z przyczyn politycznych.

prof. ALK dr hab. Tomasz Olejniczak

Doktor habilitowany nauk o zarządzaniu i jakości, profesor ALK w Katedrze Zarządzania. Wieloletni pracownik badawczo-dydaktyczny w ALK. Specjalizuje się w teorii organizacji i historii biznesu.

W ramach ALK Prof. Olejniczak pełni funkcję Dyrektora Szkoły Doktorskiej, a wcześniej pełnił funkcje Specjalisty ds. Akredytacji Międzynarodowych (2012-2022), Pełnomocnika Rektora ds. Wewnętrznego systemu jakości (2021-2023), oraz członka Komisji Etyki (2022-obecnie).

Stypendysta Japońskiego Ministerstwa Edukacji, Japan Foundation, oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej brał udział w wyjazdach badawczych na The University of Tokyo oraz Bocconi University w Mediolanie. Kierownik grantu badawczego Preludium finansowanego przez Narodowego Centrum Nauki oraz wykonawca w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Laureat nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz nagród Rektora ALK za prace badawcze, osiągnięcia dydaktyczne oraz za zaangażowanie w pracę na rzecz ALK. Autor polskich i międzynarodowych publikacji z zakresu zarządzania międzynarodowego, teorii organizacji i historii biznesu.