Blok Innowacyjne terapie w badaniach klinicznych

Innowacyjne terapie w badaniach klinicznych
Porozmawiamy o rozwiązaniach, które dopiero pojawiają się na widnokręgu możliwości terapeutycznych, ale mają już zdecydowanie namacalne kształty. Nasi mówcy przeniosą nas w świat przyszłości medycyny, która dzieje się dziś.
Wystąpienia (9:00 - 11:00) | Prowadzący |
---|---|
Szczepionki mRNA: z laboratorium do badań klinicznych | prof. Jacek Jemielity, Head of the Laboratory of Bioorganic Chemistry at the Center for New Technologies, Warsaw University |
Badanie REVERSE - ocena bezpieczeństwa leczenia bakteriofagowego w leczeniu infekcji stopy cukrzycowej | Clara Leandro, MSc, Technophage - Portugalia |
Terapia komórkowa limfocytami T regulatorowymi – z laboratorium do leczenia | Prof. dr hab. Piotr Trzonkowski |
Szczepionki mRNA: z laboratorium do badań klinicznych

Head of the Laboratory of Bioorganic Chemistry at the Center for New Technologies, Warsaw University
prof. Jacek Jemielity jest kierownikiem Laboratorium Chemii Bioorganicznej w Centrum Nowych Technologii (CENT) Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Doktoryzował się na Wydziale Chemii UW w 2002 r. i w tym samym roku rozpoczął pracę jako adiunkt w Zakładzie Biofizyki IFD Wydziału Fizyki UW. W 2020 został profesorem chemii. Zajmuje się badaniami nad syntezą, właściwościami i zastosowaniami chemicznie modyfikowanych nukleotydów. Opracowuje metody syntezy biologicznie ważnych nukleotydów, tworzy narzędzia do modyfikacji kwasów nukleinowych przydatnych w badaniach ekspresji informacji genetycznej i zastosowaniach medycznych.
Badanie REVERSE - ocena bezpieczeństwa leczenia bakteriofagowego w leczeniu infekcji stopy cukrzycowej

Technophage - Portugalia
Clara jest absolwentką biologii, magistrem parazytologii medycznej i przygotowuje rozprawę doktorską z biotechnologii. Od 16 lat aktywnie pracuje w Technophage SA i jako Kierownik Obszaru Terapeutycznego Zakażeń odpowiada za zespół bakteriofagowy. Autorka 32 publikacji naukowych w czasopismach recenzowanych oraz kilku wystąpień na międzynarodowych konferencjach. Współpracuje z Uniwersytetem Lizbońskim w działalności dydaktycznej jako proszony wykładowca.
Terapia komórkowa limfocytami T regulatorowymi – z laboratorium do leczenia

Dyplom lekarza 1999, tytuł doktora nauk medycznych w 2003, tytuł profesora nauk medycznych w 2014. W początkowym okresie działalności badawczej jego zainteresowania dotyczyły zaburzeń odporności u ludzi starszych i ich wpływ na szczepienia ochronne, a następnie indukcji tolerancji immunologicznej w przeszczepach i chorobach autoimmunologicznych. Jego zespół jako pierwszy na świecie wprowadził do kliniki człowieka terapię komórkową opartą o immunosupresyjne limfocyty T regulatorowe. Obecne miejsce pracy to Katedra i Zakład Immunologii Medycznej Gdański Uniwersytet Medyczny. W spółce spin-off Poltreg jako prezes komercjalizuje terapię limfocytami Treg. W przeszłości także Uniwersytet w Oksfordzie (2004-2006) i Uniwersytet w Chicago (2010-2011). W 2017 roku za swoje badania otrzymał najważniejszą polską nagrodę naukową: Nagrodę Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk o życiu i o Ziemi (więcej: chorób człowieka:https://www.fnp.org.pl/prof-piotr-trzonkowski-laureat-nagrody-fnp-2017/, Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=-DrzGVNxjj8). (Maj 2021: ponad 170 publikacji, liczba cytowań według Web of Science > 3400 i z wyłączeniem autocytowań > 3100, indeks h = 28). Prywatnie żonaty, ojciec Antka (8lat) i Kacpra (3roku) wolny czas spędzający najchętniej z rodziną. Gdy tylko czas pozwala podróżuje do ciekawych zakątków świata, uprawia amatorsko bieganie i spaceruje z ukochaną buldożką Inką. Poza zawodowymi pasjami interesuje go historia XX wieku.