Blok Badania Kliniczne w Wielkiej Brytanii
Badania Kliniczne w Wielkiej Brytanii
W ramach bloku współorganizowanego przez Ambasadę Brytyjską w Warszawie oraz UK Science and Innovation Network, pokażemy brytyjskie doświadczenia oraz możliwości międzynarodowej współpracy w zakresie badań klinicznych.
11:15 - 11:30 | Otwarcie bloku przez Jamesa Hughes, Wice-Ambasadora ds. ekonomicznych, Ambasada Brytyjska w Warszawie |
11:30 - 11:45 | Prezentacja przedstawiciela ICL, UK na temat Niekomercyjnych badań klinicznych prowadzonych we współpracy z NHS oraz ich wpływ na wytyczne NICE dla całego sektora |
11:45 - 12:15 | Panel dyskusyjny z udziałem dr Michała Gryza Dyrektor Departamentu Inspekcji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych (URPL, PL), Dr Nikola Kirilov (Uniwersytet Medyczny w Pleven, BUL) oraz dr Reginy Grossmann, Kierownik Centrum Badań Klinicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu (CHE) na temat: Niekomercyjnych badań klinicznych prowadzonych we współpracy z NHS oraz ich wpływ na wytyczne NICE dla całego sektora |
12:15 – 12:30 | Keynote speech przedstawiciela ICL, UK na temat: Praktyczne wykorzystanie wyników badań klinicznych. |
12:30 – 13:00 | Panel dyskusyjny moderowany przez Dr Katrinę Pollock, Senior Clinical Research Fellow in Vaccinology i Honorowego Konsultanta z Imperial College London, z udziałem Dr Karoliny Nowak, Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Biotechnologii w Agencji Badań Medycznych (PL), Natalii Tomkiewicz (GSK) oraz prof. Katarzyny Kolasy (Akademia Leona Koźmińskiego, Parexel, PL) na temat: Praktycznego wykorzystania wyników badań klinicznych. |
13:00 - 13:15 | Panel Pytań i Odpowiedzi |
Niekomercyjne badania kliniczne prowadzone we współpracy z NHS oraz ich wpływ na wytyczne NICE dla całego sektora

Medical University, Pleven
Dr Kirilov ukończył medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Sofii. Posiada tytuł licencjata inżynierii oprogramowania oraz tytuł magistra bioinformatyki na Uniwersytecie Sofijskim St Kliment Ohridski. W 2020 roku obronił pracę doktorską z ortopedii i traumatologii, a w 2021 roku uzyskał tytuł magistra zdrowia publicznego i zarządzania zdrowiem. Dr Kirilov posiada rozległą wiedzę naukową w dziedzinie medycyny i zastosowania innowacji komputerowych, takich jak widzenie komputerowe i uczenie maszynowe, jest autorem wielu publikacji. Uczestniczył jako koordynator badań w ponad 10 badaniach klinicznych dotyczących leczenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego w ciągu ostatnich 10 lat oraz pracował jako asystent profesora informatyki na Uniwersytecie Assena Zlatarova w Burgas.

Head of the Clinical Trials Centre at the University Hospital Zurich
Ukończyła studia z zakresu medycyny człowieka na Uniwersytecie w Zurychu (1999-2006), a następnie prowadziła rozprawę doktorskę w Clinical Atherosclerosis Research w Zurychu (2003-2006). Posiada specjalizację z Medycyny Farmaceutycznej, FMH Pharm. Med. (2007-2013).
Posiada ponad 15 lat doświadczenia w badaniach klinicznych, w przemyśle farmaceutycznym (Sanofi-Aventis, łączniki medyczne), Szwajcarskiej Agencji Produktów Terapeutycznych Swissmedic (Przegląd Medyczny, ponad 30 Inspekcji GCP). Regularnie bierze udział w szkoleniach inspektorów EMA GCP.
Od 2011 r. związana z Centrum Badań Klinicznych (CTC; instytucja certyfikowana ISO 9001:2015) Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu (USZ) na różnych stanowiskach, od 2019 r. kierownik CTC.
Dodatkowe aktywności: Rada dyrektorów SCTO CTU (Szwajcarska Organizacja Badań Klinicznych SCTO) Rada Sterująca ICN (Międzynarodowa Sieć Ośrodków Badań Klinicznych; ICN) Członek Zarządu SAPM (Swiss Association of Pharm. Med. SAPM), Rada SSPT (Szwajcarskie Towarzystwo Farmakologii i Toksykologii SSPT) Członek Zarządu Health Tech Park Zurych Rada ds. Zarządzania Danymi USZ Komitet Zgodności USZ Komisja Etyki Klinicznej USZ

Dyrektor Departamentu Kontroli Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Ukończył farmację w 2000 roku, doktorat z chemii uzyskał w 2008 roku. Studia podyplomowe „Metodologia badań klinicznych” ukończył w 2010 roku. Jest członkiem Grupy Roboczej Inspektorów GCP przy Europejskiej Agencji Leków. Uczestniczył w ponad 150 inspekcjach i audytach w obszarach GCP, GVP, GLP i ISO 9001. Od 2009 roku pracuje jako sprawozdawca i inspektor wiodący w inspekcjach koordynowanych przez EMA dla ośrodków klinicznych, sponsorów, CRO i laboratoriów. Jest autorem i współautorem około 30 artykułów w czasopismach polskich i międzynarodowych. Michał Gryz jest również doświadczonym nauczycielem akademickim i trenerem inspektorów GCP/PV.
Praktyczne wykorzystanie wyników badań klinicznych

Dr Katrina Pollock pracuje jako Senior Clinical Research Fellow in Vaccinology i Honorowy Konsultant w Imperial College London. Katrina studiowała medycynę na Newnham College, University of Cambridge i Imperial College London, po czym uzyskała kwalifikacje lekarza i podjęła specjalistyczne szkolenie zawodowe w zakresie chorób układu moczowo-płciowego i HIV.
Dr Pollock jest Głównym Badaczem klinicznym w zróżnicowanym portfolio badań nad szczepionkami w Imperial NIHR Clinical Research Facility. Ściśle współpracuje z profesorem Robinem Shattockiem z Wydziału Chorób Zakaźnych. Jej praca obejmuje kluczowe, wczesne stadium rozwoju potencjalnych szczepionek przeciwko patogenom, takim jak HIV i chlamydia, i obejmuje pierwsze na ludziach badania potencjalnych szczepionek. Katrina ściśle współpracuje również z Oxford Vaccine Group i Jenner Institute opracowując szczepionki przeciwko różnym infekcjom, w tym eboli i malarii.
Katrina jest laureatem nagrody St. Mary's Development Trust za badania nad szczepionkami dla ludzi w celu zbadania, w jaki sposób limfocyty T koordynują odpowiedź na immunogeny we krwi i wtórnej tkance limfatycznej. Praca ta jest szczególnie ważna dla pomocy w projektowaniu wyrafinowanych szczepionek, które mogą indukować szeroko zakrojoną reakcję przeciwciał neutralizujących, wymaganą do ochrony przed trudnymi patogenami, takimi jak HIV.
W 2019 roku dr Pollock otrzymał nagrodę Margaret Johnson od Brytyjskiego Stowarzyszenia HIV za pracę nad szczepionką przeciw grypie.

Kierowana pasją do ekonomii zdrowia, Katarzyna Kolasa ma ponad 20-letnie doświadczenie akademickie i branżowe w sektorze ochrony zdrowia. Jej siłą jest identyfikowanie niezaspokojonych potrzeb pacjentów i budowanie wartości zaawansowanych technologii medycznych oraz opracowywanie dowodów wspierających cele komercyjne. Prowadziła wiele projektów pricing & reimbursement dla globalnych firm farmaceutycznych i wyrobów medycznych na całym świecie. Ostatnie badania Katarzyny skupiają się na cyfrowym zdrowiu. Swoją wizją przyszłej roli medycyny w życiu człowieka zdecydowanie opowiada się za większym upodmiotowieniem pacjentów w procesach decyzyjnych. Dlatego jej badania koncentrują się na roli sztucznej inteligencji w napędzaniu rewolucji cyfrowej w kierunku zdecentralizowanego systemu opieki zdrowotnej. Specjalizuje się również w tematach związanych z rzeczywistością post-COVID, gdzie rozwiązania cyfrowe zastępują model obsługi przez człowieka.

Dr Karolina Nowak jest dyrektorem Departamentu Innowacji i Rozwoju Biotechnologii w Agencji Badań Medycznych.
Była naukowcem wizytującym w Harvard Medical School, Dana-Farber Cancer Institute. Otrzymała prestiżowe stypendium na Uniwersytecie Stanforda oraz odbyła staż w Stanford Biomaterials and Advanced Drug Delivery Laboratory. Dr Nowak jest absolwentem Executive MBA na ESG University of Quebec w Montrealu oraz SGH. Jest wynalazcą patentu nowej formulacji farmaceutycznej leku przeznaczonego dla pacjentów z zapaleniem kości wyrostka zębodołowego i aktywnym naukowcem w dziedzinie farmacji, formulacji leków i biologii molekularnej.
Brała udział w wielu projektach krajowych i międzynarodowych. Poza działalnością naukową ma doświadczenie w zarządzaniu 2 projektami komercyjnymi w obszarze rozwoju leków.

Natalia Tomkiewicz pełni obecnie funkcję Head’a, Study Delivery Management oraz jest liderem rozwijającego się globalnego Huba R&D w GSK w Polsce. Wcześniej kierowała operacjami klinicznymi AbVie w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz pracowała na Ukrainie, jako Country Head, Site Management & Monitoring w Astrazeneca. W ciągu ponad 17 lat kariery zawodowej zarządzała zespołami w różnych organizacjach ( firmy CRO i farmaceutyczne) na wielu stanowiskach lokalnych i globalnych. Zdobyła szerokie doświadczenie w zarządzaniu globalnymi badaniami rejestracyjnymi w różnych obszarach terapeutycznych. Ma doświadczenie w zarządzaniu zmianą i planowaniu strategicznym związanym z operacjami klinicznymi i współpracą z firmami CRO. Tworzyła i dostarczała różne programy szkoleniowe i była wielokrotnym mówcą na międzynarodowych kongresach.