Zapraszamy do udziału w zajęciach ONLINE prowadzonych przez naszych wykładowców w j. angielskim. Uczestnicy dowiedzą się, jak efektywnie pracować w zdalnych zespołach, a także poznają świat big data i ekonomiki zdrowia.

27.03.2020

Wirtualne spotkania z naszymi wykładowcami cieszą się dużym sukcesem, więc nasza Akademia rozszerza je o wykłady prowadzone w języku angielskim.

Zajęcia online są okazją zdobywania nowej wiedzy niezbędnej do przygotowania do matury czy zaliczeń przedmiotowych dla licealistów i studentów, ale także, ze względu na różnorodną tematykę i poziom zaawansowania, zainteresują z pewnością starsze osoby.

Wykłady odbędą się w terminie 2-16.04.2020, o godz. 15.30.

• Czwartek, 2.04.2020, 15:30

"Working Online in Dispersed Teams" – dr Kaja Prystupa-Rządca
What better time is there to learn how to properly function while working together from a distance than the current global situation? Kaja Prystupa-Rządca invites you for a journey full of knowledge and good practices to enhance the effectiveness of online working.

• Środa, 8.04.2020, 15:30

"Big Data Algorithms from a student's perspective" – prof. ALK dr hab. Aneta Hryckiewicz
Participants of the workshop will have the chance to familiarize themselves with projects utilizing financial algorithms, which our students have developed during the course of studies on our Big Data Science Master's Program. Each group will have a possibility to show how their own Robo-advisory algorithms work,  and what are the components and requirements needed to create them. In the end, we will test the accuracy of the developed algorithms.

• Czwartek, 16.04.2020, 15:30

"Health Economics and Big Data" – prof. ALK dr hab. Katarzyna Kolasa

Health Economics & Big Data ROCKS!
Haven't you heard about health economics yet? Please join us to learn about success stories of how Big Data has changed healthcare and created billionaires. Which the growing tsunami of data, Health economics is getting more and more interests from decision-makers, pharma businesses and developers of medical technologies. They all need you to help them analyze and interpret data to make better decisions that will save lives!

Link to the meeting

Więcej informacji o wykładach w języku angielskim