Aktualność 

Wielki sukces polskiej uczelni – awans na 15. miejsce w światowym rankingu „Financial Times”

19.06.2017

Finanse i rachunkowość w Akademii Leona Koźmińskiego to jeden z najlepszych tego typu kierunków na świecie. W opublikowanym 19 czerwca 2017 r. globalnym rankingu „Financial Times” polska uczelnia uzyskała 15. miejsce, po awansie o 3 miejsca w porównaniu z rokiem ubiegłym.
 
Studia z finansów wybiera coraz więcej młodych Polaków, także dzięki obowiązkowej maturze z matematyki. Młodzież przekonała się, że nie jest to takie trudne, a zdobycie zawodu finansisty wiąże się z bardzo stabilną, atrakcyjną ścieżką kariery nie tylko w sektorze finansowym. Wielu absolwentów kierunku pracuje za granicą, m.in. w londyńskim City.

- Na absolwentów finansów czeka cała gospodarka – uważa prof. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Banku Polska i profesor w Katedrze Finansów ALK. W większości dużych firm nie wystarcza główny księgowy, potrzebne są też osoby od kontrolingu finansowego, audytu czy zarządzania ryzykiem.
 
Ranking „FT” najlepszych na świecie studiów magisterskich z dziedziny finansów otwierają cztery uczelnie francuskie: EDHEC Business School, HEC Paris, ESSEC Business School i ESCP Europe. Piąte miejsce zajmuje słynna amerykańska MIT. Kolejne uczelnie w rankingu to europejska czołówka akademicka: włoski Uniwersytet Bocconi, hiszpańska IE, brytyjski Warwick University i szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Akademię Leona Koźmińskiego wyprzedza chiński uniwersytet z Szanghaju Jiao Tong (14. miejsce), a tuż za nią plasuje się szwedzka Stockholm School of Economics. Pełna lista zawiera 60 uczelni.
 
- Przebić się w międzynarodowych rankingach kierunków to najlepszy sposób na podniesienie rangi polskich uczelni w świecie. W nauczaniu finansów na poziomie magisterskim trafiliśmy do światowej czołówki, gramy w tej samej lidze, co np. brytyjski Oxford (11. miejsce) czy amerykański MIT (5. miejsce) – uważa prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.
 
Akademia Leona Koźmińskiego jest obecna w rankingach „Financial Times” od 7 lat, co przekłada się na wysoki stopień umiędzynarodowienia tej uczelni. Studiuje tu półtora tysiąca cudzoziemców z 70 krajów.  Umiędzynarodowienie jest jednym z kryteriów branych pod uwagę w rankingu „FT”, aczkolwiek podstawowym wskaźnikiem pozostaje kariera absolwentów wyrażająca się szybkością znalezienia pracy i wysokością zarobków 3 lata po otrzymaniu dyplomu.
 
Finanse i rachunkowość w ALK można studiować zarówno po polsku, jak i po angielsku. Współpraca z międzynarodowymi organizacjami m.in. ACCA czy CFA znacznie ułatwia studentom udział w programach certyfikacyjnych. W ramach studiów są realizowane unikatowe specjalności, np. przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, korporacyjne finanse, finanse międzynarodowe, rachunkowość i sprawozdawczość finansowa.

powrót / back