Aktualność 

W ALK odbyło się już 5 obron rozpraw doktorskich online: 2 w dyscyplinie nauki prawne i 3 w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości. Wszystkie zakończyły się sukcesem i wyróżnieniem rozprawy, a także zadowoleniem doktorantów z takiej formy obrony.

09.06.2020

W maju i czerwcu w naszej uczelni odbyło się pięć obron rozpraw doktorskich w formie online.

Pierwszą z broniących się osób był pan Krzysztof Szulc. Tytuł jego rozprawy doktorskiej w dyscyplinie nauki prawne brzmiał: „Oświadczenia i zapewnienia w umowach kredytu w standardzie Loan Market Association na gruncie prawa polskiego”. Promotorem pracy był prof. dr hab. Jan Głuchowski.

„Obrona mojej rozprawy doktorskiej odbyła się w trybie zdalnym i była nie mniej wymagająca od formy stacjonarnej. Przygotowania do obrony oraz jej przebieg nie odbiegały od formy tradycyjnej. Forma zdalna z pewnością przyczyniła się do wysokiej frekwencji uczestników, gdyż w pewnym momencie uczestniczyło w niej blisko pięćdziesiąt osób. Osobiście bardzo lubię kontakt bezpośredni ze słuchającymi i żałuję jedynie, że nie mogłem z komisją zamienić paru zdań po samej obronie. Niemniej, bardzo polecam tę formę, jako świetnie oddającą klimat obrony rozprawy doktorskiej” – powiedział Krzysztof Szulc po obronie.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej online pana Krzysztofa Szulca, 18.05.2020

Drugą publiczną obroną przeprowadzoną online, tym razem w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, była praca pana Rafała Tyburcy pt. „Modele dojrzałości w podnoszeniu efektywności zarządzania talentami w organizacji międzynarodowej”, której promotorem był prof. dr hab. Bogdan Nogalski.

„Przedstawiony przed spotkaniem klarowny schemat spotkania dał mi wyobrażenie o jego przebiegu. Doskonała jakość połączenia i bliskie widzenie osób przemawiających pozwalały na duży stan koncentracji. Miałem poczucie nowoczesności połączonej z tradycją. Zatem: sprawnie i bardzo interaktywnie. Jedynym dla mnie wyzwaniem było to, że w trakcie prezentacji nie mogłem zobaczyć moich rozmówców (widziałem tylko prezentację). Sesja pytań przebiegła już bez takich wyzwań. Polecam wcześniej przed własną obroną uczestniczyć w podobnym wydarzeniu online. To uspokaja i daje pewności. Ja czułem się bezpiecznie i w pełni skoncentrowany” – relacjonował Rafał Tyburcy.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej online pana Rafała Tyburcy, 21.05.2020

W tym samym dniu bronił się pan Maciej Ryś, który również wybrał dyscyplinę nauki o zarządzaniu i jakości, a temat rozprawy brzmiał: „Invention Development Methods. The Case of the Hackathon”. Jego promotorami byli prof. ALK dr hab. Katarzyna Kolasa oraz prof. ALK dr hab. Paweł Krzyworzeka.

„Jeżeli chodzi o obronę online, to uważam, że jest to po prostu przyszłość (lub trzeba nawet powiedzieć teraźniejszość. Przede wszystkim ze względu na to, że aspekt merytoryczny jest w 100% zachowany, a logistyka jest zdecydowanie łatwiejsza – kiedy na normalnych obronach jest kilka lub kilkanaście osób, na mojej obronie było ponad 50 i to nie tylko z Polski, ale też z Belgii, Holandii czy USA. Niektórzy komentują, że taka obrona jest mniej prestiżowa, z czym zupełnie się nie zgadzam. Myślę, że reprezentantów komisji mógłby mi pozazdrościć niejeden doktorant, a ilość otrzymanych pytań pokazała zaangażowanie gości. Kluczowym aspektem jest oczywiście technologia i przygotowanie techniczne obrony. Kolejna zaleta – moją obronę oglądali moja babcia i dziadek, którzy przy wydarzeniu w Warszawie raczej nie daliby po prostu fizycznie rady przyjechać – a to akurat dla mnie sporo znaczy, że mogli to zobaczyć” – powiedział Maciej Ryś.

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej online pana Macieja Rysia, 21.05.2020

Na początku czerwca odbyły się kolejne publiczne obrony rozpraw doktorskich online. Pierwszą z nich była praca w dyscyplinie nauki prawne – mgr. Marcina Chomiuka pt. „Charakter prawny i skutki oświadczenia patronackiego”, której promotorem był prof. ALK dr hab. Przemysław Drapała. Drugą była praca w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości mgr. Igora Hebdy pt. „Konsekwencje nagradzania wyników pracy nauczycieli szkół publicznych”, której promotorem był prof. ALK dr hab. Czesław Szmidt.

Ponadto zaplanowana jest kolejna obrona online rozprawy doktorskiej w dyscyplinie nauki prawne:

  • 18.06.2020, godz. 10.00, mgr Paweł Ochrymiuk: „Odpowiedzialność przebijająca w spółkach kapitałowych”, promotor – prof. dr hab. Józef Okolski. Obronę będzie można obejrzeć tutaj.

powrót / back