Nasz student prawa, Kamil Rogucki, organizuje wyprawę rowerową „Islandia 2020: Rowerowe Koło dla Weteranów”. Celem wyjazdu jest podróż przez Islandię i zebranie funduszy na rzecz wsparcia rannych żołnierzy, którzy wrócili z misji poza granicami kraju.

14.07.2020

„Celem naszej wyprawy jest objechanie Islandii dookoła, czyli pokonanie dystansu 1500 km.
Warunki na Islandii nie należą do najłatwiejszych. Będziemy musieli na trasie zmierzyć się z mocnym wiatrem oraz dużymi opadami deszczu. Ponadto miejscami temperatura może dojść do zera stopni. Dodatkowo nie będziemy korzystać z usług hotelowych, spać będziemy w namiotach. Przemierzać będziemy półpustynie, poprzez krainy wiecznego lodu, aż po olbrzymie połacie pokryte utworami wulkanicznymi. Po namysłach na temat wyprawy stwierdziliśmy, że dobrze byłoby, aby ten wielki wysiłek przełożyć na pomoc potrzebującym. Tak narodził się pomysł wsparcia rannych żołnierzy, który wrócili z misji poza granicami kraju, np. z Afganistanu, ale również rodziny poległych” – mówi Kamil Rogucki, student IV roku prawa w ALK, który na wyprawę wybiera się ze swoim kolegą, Aleksandrem Czyżem.

Od lewej: Aleksander Czyż, Kamil Rogucki

Kamil Rogucki studiuje w ALK prawo na IV roku. Od zawsze interesowało go podróżowanie oraz sporty ekstremalne. Zwiedził już ponad 30 państw, podróżując autostopem, oraz startował w maratonach kolarstwa górskiego. Jest harcerzem i interesuje się wojskiem. Do wyprawy, z której jest najbardziej dumny, zalicza uczestnictwo w Międzynarodowym Motocyklowym XIX Rajdzie Katyńskim, w którym przejechał ponad 6000 km, pokonując motocyklem trasę Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia, m.in. porządkując mogiły Polaków, którzy stracili życie w sowieckich łagrach.

Kamil Rogucki

Wyprawa na Islandię odbędzie się w terminie 16.07.2020-05.08.2020. Uczestnicy będą na bieżąco informować nas o jej postępach.

Zbiórka funduszy zebranych podczas wyprawy zostanie przekazana na rzecz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, które objęło wyprawę patronatem honorowym.