Aktualność 

Ranking „Financial Times”: Akademia Leona Koźmińskiego najlepszą szkołą biznesu w regionie.

05.12.2016

Wśród najlepszych uczelni ekonomicznych w Europie są dwie polskie: Akademia Leona Koźmińskiego (45. miejsce w rankingu) i Szkoła Główna Handlowa (83. miejsce). Ranking publikowany co roku przez „Financial Times” jest uznawany za ważny wskaźnik pozycji naukowej uczelni, pokazuje bowiem tylko 90 najlepszych wyższych szkół biznesu, a więc mniej niż 1 proc. z ponad 10 tys. działających. Zwycięzcą tego zestawienia jest London Business School.

- Jesteśmy obecni w rankingach „Financial Times” od 2009 roku i cały czas utrzymujemy zbliżoną pozycję. To może być źródłem satysfakcji, bo jest to najwyższe miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej, ale dla stosunkowo młodej polskiej uczelni, jaką jesteśmy, to przede wszystkim ogromna szansa na wejście do globalnego świata nauki. I korzystamy z tych możliwości – mówi prof. Witold T. Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Uczelnia podpisała umowy o współpracy naukowej i o wymianie studentów z ponad 200 najlepszymi uczelniami na świecie. Prowadzi też wspólne studia z dziewięcioma uczelniami obecnymi w rankingu „FT”, w tym z ESCP Europe (12. miejsce) i Grenoble Ecole de Management (17.). Ich absolwenci uzyskują podwójne dyplomy. — Gdyby nie wysokie miejsce w rankingu „FT” i uzyskane przez ALK akredytacje międzynarodowe, nie mielibyśmy szans na wspólne studia z tymi uczelniami. A tak, to my możemy wybierać partnerów – mówi rektor ALK.

Dziennik „Financial Times” publikuje kilka rankingów cząstkowych w ciągu roku i na ich podstawie sporządza ranking uczelni europejskich. Składają się na niego wyniki z rankingu globalnego studiów stacjonarnych MBA, EMBA, studiów magisterskich z zarządzania oraz studiów dla menedżerów tzw. Executive Education. ALK występuje w dwóch z tych rankingów. Jej studia magisterskie z zarządzania zajmują 42. miejsce na świecie, a program EMBA – 72. Uczelnia jest również wysoko sklasyfikowana (18 miejsce w 2016 r. na świecie) w rankingu „FT” studiów magisterskich z finansów.

Powodem do szczególnej satysfakcji jest fakt, że w rankingu „FT” polska uczelnia zdystansowała kilka znanych i od lat wysoko cenionych ośrodków naukowych, jak np. Durham University czy szkół biznesu wyjątkowo zasobnych w środki finansowe, jak Państwowy Uniwersytet w St. Petersburgu.

W Akademii Leona Koźmińskiego studiuje 8000 studentów, z czego półtora tysiąca stanowią cudzoziemcy z ponad 60 krajów. Uczelnia jest najbardziej umiędzynarodowioną szkołą wyższą w Polsce według rankingu „Perspektyw”. Cudzoziemcy wybierają ją między innymi z powodu wysokiej pozycji w rankingu „FT” i posiadanych akredytacji: EQUIS, AACSB i AMBA.

Link do rankingu

powrót / back