Aktualność 

Prof. ALK dr hab. Marcin Piątkowski – wykładowca naszej Akademii oraz ekonomista Banku Światowego – wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Guardian” na temat rozwoju polskiej gospodarki oraz swojej najnowszej książki.

23.10.2019

Autor artykułu wspomina początki lat 80-tych, Solidarności, której liderem był Lech Wałęsa oraz przełomowy rok 1989, w którym upadł komunizm w Polsce.

Zdaniem prof. Piątkowskiego w ciągu ostatnich 30 lat od tych wydarzeń nasz kraj przeszedł długą drogę
z wiecznie zacofanego, biednego i peryferyjnego państwa, aby niespodziewanie dołączyć do grona krajów rozwiniętych. W ciągu ostatnich 30 lat Europa Środkowo-Wschodnia była świadkiem jednego z największych
w historii wzrostu gospodarczego, jakiego doświadczył jakikolwiek region świata.

„To złoty wiek dla regionu” – mówi prof. Marcin Piatkowski o rozwoju polskiej gospodarki w ciągu ostatnich trzech dekad. „Cały region odniósł sukces, o czym świadczy fakt, że Bułgarzy, Rumuni czy Polacy nigdy nie żyli lepiej niż obecnie, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i względnych w porównaniu z Zachodem”.

Prof. Marcin Piątkowski wydał niedawno książkę na ten temat. Jej tytuł brzmi: „Europe's Growth Champion: Insights from the Economic Rise of Poland”. Autor stawia w niej pytania m.in.: „Co czyni kraje bogatymi?”,
„Co sprawia, że ​​inne kraje są biedne?”. W swojej publikacji zebrał lekcje wyciągnięte z doświadczeń Polski, czynników i zdarzeń, które wpływają na pogrążanie się krajów w ubóstwie oraz wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć, aby się rozwijać. Określa nowy model wzrostu, który Polska i jej wschodni sąsiedzi muszą przyjąć, aby dotrzymać kroku krajom Zachodu.

Cały artykuł w języku angielskim przeczytasz tutaj.

 

 

powrót / back