Aktualność 

Ukazała się nowa książka prof. Adama Nogi z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego pt. „Szczególna teoria zatrudnienia. Jak wykorzystać przedsiębiorstwa, rynki i państwa do tworzenia atrakcyjnej pracy”.

02.06.2019

Niemal każdy z nas zastanawia się, jak w obecnych czasach odnaleźć się na rynku, dostać wymarzoną pracę, w której będziemy czuć się spełnieni, oraz jak najlepiej dopasować wykonywane na co dzień zadania do swojej osobowości.

Prof. Adam Noga opublikował książkę, która stara się odpowiedzieć na te pytania. W swojej pracy autor rozważa rozmaite teorie zatrudnienia: od keynesizmu, który zakłada, że obywatel zawdzięcza zatrudnienie państwu, w którym żyje, aż po Friedricha Hayeka, który uważa że praca to efekt stanu aktualnego rynku. Autorska teoria prof. Nogi – szczególna teoria zatrudnienia bazuje na hipotezie, że wielcy ekonomiści zbyt duży nacisk kładli na substytucyjność i komplementarność dóbr, natomiast kwestia ich współproduktywności, czyli wzajemnego zdobywania dostępu do jednego z dóbr poprzez konsumpcję innego, była zaniedbywana. 

Szczególna teoria zatrudnienia wykorzystuje zjawisko współproduktywności dóbr. Zgodnie z tym podejściem atrakcyjna praca jest uzależniona od samych gospodarstw domowych, zaś rynki, poszczególne kraje oraz firmy mogą jedynie pomóc w jej kreowaniu poprzez nabywanie i tworzenie przez gospodarstwa domowe dóbr współproduktywnych. Największy potencjał współproduktywności mają dobra intelektualne, społeczne, a także ekologiczne.

Książka ukazała się nakładem Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego. Jest już dostępna w księgarniach.

powrót / back