W 2018 roku 44% młodych Polaków zdobyło wyższe wykształcenie, co zbliża nasz kraj do średniej państw OECD. Ewa Barlik, rzecznik prasowy ALK, wypowiedziała się na temat opłacalności studiowania dla programu „Wywiad gospodarczy”.

19.09.2019

W 2018 roku 44% młodych Polaków zdobyło wyższe wykształcenie. Zbliża to nasz kraj do średniej państw OECD, jak wynika z raportu "Education at a Glance" przygotowanego przez tę organizację. Jeszcze 10 lat wcześniej dyplom wyższej uczelni posiadało zaledwie 32% osób.

„Po raz pierwszy od wielu lat opłaca się studiować w Polsce świadomie. Do tej pory młodzież nie miała
za bardzo takiego wyboru, ponieważ była bardzo wysoka stopa bezrobocia i trudno było znaleźć pracę
po maturze. Wybór studiów był naturalną ścieżką. Dzisiaj jest on poddany wolnorynkowemu wyborowi”
– powiedziała Ewa Barlik na wstępie rozmowy w programie „Wywiad gospodarczy”.

Nasza rzecznik dyskutowała również na temat zmian w systemie edukacji w ostatnich latach oraz ich wpływu
na karierę studentów i absolwentów polskich uczelni.

„Teraz opłaca się studiować, gdyż jest to potrzeba wyższego rzędu. Rozwijamy się w ten sposób i dajemy, sobie sami, większą możliwość startu w życie zawodowe" – dodała.

Ewa Barlik przedstawiła także możliwości, jakie oferują polskie uczelnie wyższe, np. studia w języka angielskim czy wymiana zagraniczna prowadzona we współpracy z prestiżowymi uczelniami z całego świata.

Zapytana, na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni odpowiedziała: „ Prestiż. Na to cały czas zwracają uwagę pracodawcy. Poza tym jest to bardzo ważny element kariery. Ktoś kto skończył dobrą uczelnię szczyci się tym
do końca życia".

Cały wywiad jest dostępny tutaj