Numer 1 wśród uczelni ekonomicznych w Polsce. Numer 1 wśród uczelni niepublicznych. Miesięcznik "Perspektywy" opublikował swój doroczny Ranking Szkół Wyższych.

29.05.2018

Koźmiński  dogania najlepsze uniwersytety. Akademia Leona Koźmińskiego z roku na rok pnie się coraz wyżej w rankingach. W tym roku również potwierdziła doskonałą formę akademicką i osiągnięcia dydaktyczne w ogłoszonym 29 maja 2018 Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw.

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że Akademia Leona Koźmińskiego wygrała w tym roku ranking najlepszych polskich uczeni niepublicznych, gdyż zajmuje tę pozycję nieprzerwanie od 19 lat, odkąd jest ogłaszany Ranking Perspektyw. Powodem do satysfakcji jest natomiast wysokie miejsce ALK w ogólnym zestawieniu wszystkich polskich uczelni akademickich, w którym od lat zwyciężają największe i najstarsze uniwersytety – Warszawski i Jagielloński. Tu Koźmiński zajął 12. miejsce, na równi ze Szkołą Główną Handlową i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, awansując w ciągu ostatnich 3 lat o 12 pozycji.

- Ranking „Perspektyw” jest wskazówką dla maturzystów, jakie studia wybrać i gdzie warto studiować – mówił  Waldemar Siwiński, Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. – To przegląd wszystkich uczelni w Polsce i 68 najpopularniejszych kierunków.

W 2018 r. Akademia Leona Koźmińskiego zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych. Zwyciężyła również w rankingu uczelni ekonomicznych, wyprzedzając wszystkie uniwersytety ekonomiczne za wyjątkiem warszawskiej SGH, która uzyskała w rankingu taką samą wysoką ocenę jak ALK.  Wykładane w ALK kierunki studiów otrzymały również wysokie noty w rankingu Perspektyw: zarządzanie i ekonomia zajęły trzecie miejsce, finanse i rachunkowość – czwarte, a prawo - siódme. W każdym wypadku była to najwyższa nota w kategorii uczelni niepublicznych.

Redaktor naczelna magazynu edukacyjnego „Perspektywy”, dr Bianka Siwińska wspólnie z prof. Bogusławem Smólskim z kapituły rankingu przedstawili metodę prowadzenia tego badania. Dane o uczelniach są zbierane możliwie z niezależnych źródeł zewnętrznych, takich jak OPI, GUS, baza SCOPUS czy Urząd Patentowy. Wiedzy szczegółowej o uczelniach dostarczają również obszerne ankiety wypełniane przez same uczelnie, według ściśle określonych zasad. Dodatkowo CBM Indicator zbiera opinie o zatrudnieniu absolwentów poszczególnych uczelni od 1800 wybranych losowo przedsiębiorstw.

Prof. Monika Całkiewicz, Prorektor ds. Studiów Prawniczych AK, odbierając w tym roku dyplom za zwycięstwo ALK w kategorii uczelni niepublicznych, podziękowała kapitule za wyróżnienie i zapewniła, że uczelnia, która w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia, w pełni na nie zasługuje.

Dyplom za pierwsze miejsce dla ALK w kategorii uczelni ekonomicznych odebrał prof. Grzegorz Mazurek, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą.

Koźmiński ma ugruntowaną pozycję na bardzo konkurencyjnym, międzynarodowym rynku edukacji menedżerskiej. Działa na nim ponad 13 tys. szkół biznesu. Od 8 lat w rankingach „Financial Times” Kozminski University (angielskojęzyczna nazwa uczelni) znajduje się w czołówce europejskiego szkolnictwa wyższego.

Więcej o rankingu i pełne wyniki

Na zdjęciu: Podczas gali rankingowej dyplomy odebrali prof. Monika Całkiewicz, Prorektor ds. Studiów Prawniczych (pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych), i prof. Grzegorz Mazurek, Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą (pierwsze miejsce wśród uczelni ekonomicznych).